S tem se ne strinjajo vsi, še posebej pa ne tisti, ki trdijo, da ima koža svojo naravno zaščito v obliki sebuma, ki ohranja njen zdrav sijaj in pH. Po njihovem mnenju je zato najbolje umivanje zmanjšati le na takrat ko je nujno.
Rezultate večdnevnega izpuščanja prhanja se je ekipa znanstvenikov odločila preveriti, z namenom da bi izvedeli resnico o tem ali vsakodnevno tuširanje škodi.
Človeška koža je prekrita z bakterijami (in to kar s 1000 različnimi vrstami) in glivami (dodatnih 80 vrst). Večina teh mikrobov je dobrih za nas in nam pomagajo v boju proti slabem. Milo in voda pomagata dobrim bakterijam pri boju proti nevarnim mikrobom. Naše telo lahko postane tudi bolj ranljivo za različne okužbe in nehigienske težave zaradi bakterij, ki jih pobiramo povsod – od javnega prevoza, telovadnice, delovnega mesta in stika z drugimi ljudmi.
Obstaja celo zdravstveno stanje povezano z zanemarjeno higieno kože
Če kože ne umivamo, se na njej nabirata maščoba in umazanija, ki povzročata zamašene pore in vnetja v obliki mozoljev in razdraženosti. To velja tudi za tiste, ki trpijo za različnimi ekcemi. Stanje si tako poslabšajo z izogibanjem umivanju, uradno pa obstaja celo zdravstveno stanje, povezano s kožo z zanemarjeno higieno, dermatos neglecta, poroča Avaz.
Dokazano je, da je najmočnejša posledica, tega, da se ne tuširamo in tudi tista, ki se pojavi prva, neprijeten vonj. Človeško telo ne glede na količino aktivnosti vedno proizvaja znoj, ki je eden od načinov, kako se znebiti toksinov iz telesa.
Bakterije, ki se v takšnih razmerah razmnožujejo na koži, ob uživanju beljakovin in maščobnih kislin proizvajajo pline, to pa povzroči kar 30 različnih vonjav, vendar so te odvisne od prehrane in hormonskega stanja posameznika.
Strokovnjaki svetujejo prosto tuširanje vsak dan in izogibanje vsakodnevni uporabi gelov in agresivnih izdelkov. Predvsem v zimskih mesecih se je dobro občasno okopati v navadni vodi, svetujejo.