Kameni hišni ljubljenčki

Kadar se odpravite na daljši sprehod po vasi ali mestu, skupaj z malčkom poiščite najlepši kamenček. Doma mizo zaščitite s časopisnim papirjem, v lonček natočite nekoliko vode ter malčku pripravite tempere in čopiče. Kamen naj poslika tako, da bo videti kot hišni ljubljenček. Naj mu nariše oči, usta, smrček in ušesa ter ga poimenuje. Ustvarjate lahko gozdne ali domače živali. 

V škatlo, v kateri so bili nekoč čevlji, tako čez celo poletje nabirajte hišne ljubljenčke in jih skupaj z malčkom občudujte. Namestite jih v okvirje in okrasite stene vašega doma. Lahko pa jih na koncu preprosto vrnete v naravo ali z njimi okrasite svojo teraso ali  jim pomahate v pozdrav. 

Opazovanje zvezd

Z otrokom lahko ob večerih opazujemo zvezdnato nebo, poimenujemo najbolj znana ozvezdja ter se s pomočjo knjig ali spleta poučimo o nebesnih telesih in njihovem gibanju. Če bomo to počeli dalj časa, bomo lahko opazili tudi počasne spremembe na večernem nebu, ki so posledica kroženja nebesnih teles, še posebej očitne pa bodo spremembe lune.

Videti zvezdni utrinek je nekaj redkega in ko se zgodi, smo tudi odrasli pogosto navdušeni, mnogi si celo še vedno zaželijo izpolnitev skrite želje. Utrinke lahko pogosteje vidimo poleti med 17. julijem in 24. avgustom, ko naš planet med kroženjem prečka pot kometov, ki jih imenujemo Perzeidi.  

[[image_6_article_68949]]

Izdelava sončne ure

Če nimamo vrta ali dvorišča, lahko sončno uro pripravimo v naravi, najbolje na travniku, ki ima sončno lego, potrebne pripomočke pa lahko najdemo kar tam. Poiščemo daljšo palico, ki jo trdno zapičimo v tla, mesto, kjer se konča njena senca, pa označimo s kamnom.

Sončno uro lahko naredite tudi iz večih kamnov, ki jih položite okrog in okrog štora, na sredino pa postavite večji pokončni kamen. Da bi lahko opazovali premikanje ‘urinega kazala’, medtem pa se bo senca že začela premikati. Ko se boste vrnili k uri, se bo senca že premaknila in po eni uri lahko z drugim kamnom že označite novo mesto. 

[[image_5_article_68949]]

Opazovanje žuželk

Potrebujete steklen kozarček za vlaganje s pokrovov, povečevalno steklo. Z otrokom pojdite na sprehod po travniku in opazujte katere živali opazite (mravlje, hrošče, pikapopolnice, deževnike, itd..), živali previdno ulovite v kozarec in jih opazujte. Po opazovanju jih izpustite nazaj v naravo.

Družinsko drevo

Začnemo z našo družino – oče, mama, bratje, sestre – nato pa razvejamo družinsko drevo proti preteklosti in v stranske veje, dodamo lahko tudi fotografije družinskih članov ali kratke opise, z otrokom pa lahko tudi skozi daljše obdobje raziskujemo naše prednike in poskušamo najti čim več informacij o družinski zgodovini.

[[image_3_article_68949]]

Priredite gledališki večer

Otrokom omogočite dovolj časa, da bodo sestavili lastno gledališko igro. Pomagajte jim pri ustvarjanju in postavitvi scene ter jim omogočite, da si lahko tudi v vaši omari poiščejo primerne dodatke in oblačila za kostumografijo. Povabite strice, tete, babice, dedke i sosede. 

Skupaj z otroci pripravite nekaj lahkih in hitrih prigrizkov ter sok ali vodo in posedite zbrano druščino pred sceno. Otroci naj bodo zvezde tega večera. Spodbujajte jih, pomagajte pri premagovanju treme ter jim na koncu glasno zaploskajte. Pokali bodo od ponosa, vi pa najbrž ravno tako. 

Otrokom je potrebno vliti pravo merico samozavesti in odpraviti strah pred nastopi, saj jim bo to v prihodnje pomagalo pri ustvarjanju uspešne življenjske sfere.

Nekateri starši takoj, ko otrok pove, da mu je dolgčas, skušajo najti način, da ga z nečim zamotijo, saj imajo občutke krivde. Dolgčas je pogosto obravnavan kot nekaj slabega, vendar je lahko zelo koristen, saj nam pomaga razvijati domišljijo. Zelo pomembno je tudi, kakšen je odnos staršev do dolgčasa. Če ga zaničujejo, bodo tudi otroci imeli do njega odpor in bodo vedno nekaj počeli, da bi se počutili koristne.

Poligon

Vam otroci doma dobesedno skačejo po glavi? K pomanjkanju gibanja dodajte le pospeševalnik v obliki nečesa sladkega in mali hiperaktivni hudiček je rojen. Doma mu zgradite poligon. Uporabite varno pohištvo, vzmetnice, žoge, trakove in pustite, da nemirna cima odvaja odvečno energijo.

Malo telovadbe po nekaj dneh doma bo zagotovo koristilo tudi vam. V vadbo vključite tudi svoje otroke. Naj ponavljajo vaje za vami ali pa jih uporabite kot uteži in jih med serijami sklec nosite na primer na hrbtu. Morda se vam naslednjič ne bo treba siliti k domačemu treningu, saj vas bodo nagovorili kar vaši navdušeni potomci.

Legendarni "Zemljo krast"

Igra “Zemljo krast” je primerna za 3 - 10 igralcev. Na tla (s palico v pesek, ali pa s kredo na asfalt) narišemo velik krog - krog naj bo večji, če je igralcev več. Znotraj kroga se nariše še en manjši krog, nato pa se kolobar razdeli na toliko delov, kolikor imamo igralcev. Vsak igralec svoj del poimenuje (dodeli mu npr. ime države). Vsi igralci stojijo v svojih “državah”. Tisti, ki igro začne, se postavi v sredino manjšega kroga. Igralec na sredini se vrti in govori: “Naj meče, naj meče...” ter doda, katera država naj meče, pri tem odvrže palico, ki jo je držal v rokah. Igralec, katerega ozemlje je zaklical, mora na palico čim prej stopiti, ostali pa se razbežijo. Ko igralec stopi na palico, zakliče “stop”, takrat se vsi ostali ustavijo. S palico skuša zadeti enega od soigralcev. Če ga zadane, lahko vzame del njegovega ozemlja - le toliko, kolikor doseže iz svojega ozemlja. Če ga zgreši, pa igralec, ki ga je zgrešil, vzame zemljo njemu. Igra je končana, ko vsa zemlja pripada enemu igralcu. Otroci se bodo pri igri razgibali, nasmejali, učili dogovarjanja in upoštevanja pravil. 

[[image_7_article_68949]]

Iskanje zaklada

Zakaj ne bi iskali tudi zakladov? Lahko v gozdu, parku ali na dvorišču ali pred blokom, če je to varno. Skrijemo lahko kakšen kamenček, žogo, ali pa zaklad izdelamo sami in ga položimo v pravo skrinjico. Še bolj zanimivo je, če je iskanje zaklada opremljeno s pisnimi navodili, kjer je pred vsakim naslednjim korakom potrebno razvozlati kakšno uganko.