Zdravstvenim težavam, ki nastanejo zaradi nepravilne uporabe klimatskih naprav, pravimo tudi ''sick building syndrome'' oziroma ''sindrom bolne zgradbe''. Ta izraz opisuje skupek simptomov pri ljudeh, ki večji del dneva preživijo v slabo prezračenih in klimatiziranih prostorih, kjer razlika med notranjo in zunanjo temperaturo presega 10 stopinj Celzija. Med pogostimi težavami so glavoboli in migrene, suh kašelj, vrtoglavica, slabost, težave s koncentracijo, utrujenost ter občutljivost na vonjave

Klimatske naprave morajo biti vzdrževane in očiščene

Raziskave kažejo, da prebivalci razvitih držav kar 90 odstotkov svojega časa preživijo v zaprtih prostorih. Če klimatske naprave niso redno vzdrževane in očiščene, lahko postanejo leglo bakterij in glivic, ki se nato širijo po prostoru. Pri občutljivejših posameznikih lahko hrupnejše klimatske naprave povzročijo alergijske reakcije, dihalne težave, prehlade in težave s spanjem. V hujših primerih lahko pride celo do pljučnice.

Centralne klimatske naprave so še posebej problematične

Strokovnjaki opozarjajo, da klimatske naprave ne dovajajo svežega zraka iz zunanjosti, kar pomeni, da v slabo prezračenih prostorih hitro pride do pomanjkanja kisika. Posledično lahko mikroorganizmi prosto krožijo po prostoru, kar lahko vodi v zaspanost. Še posebej problematične so centralne klimatske naprave, ki niso pravilno vzdrževane. V takih prostorih je zrak pogosto bolj onesnažen, suh in hladen, kar draži oči, dihala in bronhije, s čimer se poveča tveganje za prehlad.

Kako preprečiti prehlad?

Priporočljivo je, da prostor pred uporabo klimatske naprave redno čistimo in sesamo. Prehladom in okužbam se lahko izognemo z rednim zračenjem prostora, v katerem klimatska naprava deluje. Strokovnjaki svetujejo, da večkrat dnevno za nekaj minut ustvarite prepih. Če se pojavi suh kašelj ali razdraženo grlo, je pomembno, da zaužijete dovolj vode, s čimer preprečite dehidracijo in morebitne nadaljnje zaplete, piše Telegraf.