Raziskovalci z Univerze v Chicagu so preučili podatke ljudi, rojenih med letoma 1880 in 1895, ki so živeli 100 let ali dlje. Te so primerjali s podatki njihovih zakoncev, bratov in sester, pri čemer so odkrili zanimivo povezavo. Ugotovili so, da imajo posamezniki, rojeni v oktobru, večjo verjetnost, da dočakajo stoletje, v primerjavi s tistimi, rojenimi aprila.
Genetika Leonid Gavrilov in Natalija Gavrilova sta zbrala podatke več kot 1500 ljudi, rojenih konec 19. stoletja. Njihove ugotovitve so primerjali z brati in sestrami teh oseb, saj so ti imeli podobno okolje v otroštvu in enako genetsko podlago. Primerjali so jih tudi z zakonci, s katerimi so si delili okolje v odraslosti.
Zakaj imajo ljudje, rojeni oktobra, večje možnosti za dolgo življenje?
Kot je poudaril Gavrilov, je najbolj verjetna hipoteza ta, da sezonske okužbe v zgodnjem obdobju življenja povzročijo dolgoročno škodo zdravju. To pomeni, da so dojenčki, rojeni na začetku sezone prehlada in gripe (oktober), pogosto zaščiteni pred njimi, ker so starši v tem obdobju bolj previdni in se izogibajo izpostavljanju otrok virusom.
Druga možna razlaga je sezonsko pomanjkanje vitaminov ali nihanje ravni hormonov, je dodal Gavrilov, ki je študijo objavil leta 2011 v priznani znanstveni reviji Journal of Ageing Research. Po njegovih besedah je bil ta učinek izrazitejši pred letom 1889, saj se je "smrtnost zaradi nalezljivih bolezni proti koncu 19. stoletja zmanjševala, kar še posebej velja za poletne okužbe".
S tem se strinjajo tudi mlajši raziskovalci. Dr. Nesoči Okeke Igbokve, zdravnica interne medicine, pravi: "Morda je rojstvo v jesenskem mesecu, oktobru, ustvarilo zaščitni učinek pred izpostavljenostjo sezonskim boleznim, ki lahko vplivajo na dolgoživost."
Kaj pa drugi meseci?
Študija je pokazala pokazala, da imajo tudi ljudje, rojeni v septembru in novembru, večjo verjetnost za dolgo življenje. Medtem je stoletnikov, rojenih v marcu, maju in juliju, kar 40 odstotkov manj kot stoletnikov, rojenih v drugih mesecih. Druga študija, ki je analizirala podatke ljudi, rojenih na severni polobli, je prav tako potrdila, da jesenski dojenčki živijo dlje kot "pomladni otroci".