Nikoli nismo dovolj pripravljeni, da nas ne bi nekaj presenetilo, zato so v oljarni Kócbek pohiteli, da vam odvzamejo skrbi in poskrbijo, da bo vaše letošnje obdarovanje.

Skrb za obdarovanje ob zaključku leta je vedno znova velik izziv, ki nam povzroča skrbi, ampak naj teh ne bo! “Zato bomo poskrbeli z našim izbranim asoritimanom izdelkov, ki ponujajo kvaliteto, kakovost, tradicijo in izbrane okuse,” povedo.

V njihovi paleti darilnega programa lahko najdete različne izdelke, ki so skrbno izdelani in pripravljeni za naše stranke. Ponašajo se s slovensko surovino, izbrano kakovostjo in odličnostjo, ter s certifikati kakovosti, za katerimi v oljarni Kocbek stojijo skoraj že 100 let. Zato se prepustite izbiri, pri kateri vam z veseljem pomagajo.

Naj bo obdarovanje poslovnih partnerjev letos enostavneje z izdelki, s katerimi boste izstopali

Tradicionalno domače – Štajersko Prekmursko bučno olje

Družina Kocbek, ki že 95 let skrbi za tradicijo in kvaliteto Štajersko Prekmurskega bučnega olja, prihaja iz Prlekije, kjer ob pridelavi bučnega olja ponujajo tudi edinstvena doživetja, oglede, in degustacije.

Poleg olja imajo danes v ponudbi še paleto različnih izdelkov, ki jih plemeniti okus bučnih semen. “Imamo suho salamo z bučnimi semeni in bučni pesto, ki se je uspešno uveljavil na trgovskih policah večjih trgovcev. Po novem ponujajo tudi bučni snack, hrustljav bučni čips, ki je odličen in zdrav prigrizek. Potem so tukaj še testenine z bučnimi semeni, milo za prhanje, narejeno izključno iz rastlinskih maščob s poudarkom na hladno stiskanem sončničnem in bučnem olju, ter balzam za ustnice, narejen iz čebeljega voska, hladno stiskanega bučnega in sončničnega ter kokosovega olja,” našteva Gorazd, ki si prizadeva, da so njihovi izdelki ne le izjemne kakovosti, temveč predvsem drugačni od konkurence in tega, kar ponuja tržišče. Prav tako pa je pestra njihova paleta darilnega programa, s katerim ob koncu leta navdušujejo svoje kupce.

Če ponudiš nekaj drugačnega, boš vsekakor dobil krog ljudi, potrošnikov, kupcev, ki jim je ta nota oziroma smer bolj všeč kot druga. Vse mora imeti ozadje oziroma neko zgodbo, kako, zakaj ... Ljudje si to želijo slišati in vedeti,” še dodaja Gorazd Kocbek.

[[image_1_article_72152]]

Ne smemo pa pozabiti na Heaven&Hell Gin Kocbek. Žgana pijača, ki je v zelo kratkem času požela neverjetne in zavidljive uspehe. Gin Kocbek, zasnovan po postopku London dry ginov, je destiliran do popolnosti z uporabo najboljših botaničnih rastlin.

Buča in bučna semena so zgolj dve od sestavin, ki poudarjata glavno essencialno noto Gina, ki na svetovnih tekmovanjih žganih pijač dosega zlata odličja in prva mesta. Prepričuje s svojim edinstvenim okusom, ki ga morate poskusiti.

[[image_2_article_72152]]

Turizem se razvija tudi v Prlekiji

Domačija Kocbek se nahaja v občini Sv. Jurij ob Ščavnici, ki je bila s strani Turistične zveze Slovenije nedavno razglašena za vzhajajoči turistični kraj. Čedalje več gostov privablja v svoje kraje in med njimi je tudi priljubljeno mesto prav na domačiji, kjer ponujajo pogled v njihovo zgodovino.

Z obnovo njihove domačije so pri Kocbekovih razširili tudi ponudbo vezano na same oglede in degustacije za širše skupine ljudi, ki jih obiščejo v sklopu eno ali več dnevnih izletov.

Za individualne manjše skupine pa so pripravili na razpolago doživetje Strasti zelenega zlata, ki nosi certifikat »Naše najboljše«. Storitve so certificirane po strogih standardih in kriterijih s spoštovanjem tradicionalnih vrednot in lokalnih surovin.

Gostje lahko izbirajo še med drugim doživetjem, ki se ponaša s certifikatom znamke kakovosti Slovenia Unique Experiences (SUE). To so visoko kakovostna, razlikovalna, avtentična doživetja z lokalnim karakterjem, izredno dodelanim pristopom in storitvijo, ter močno izraženo izkustveno in osebno noto.

Na multisenzoričnem popotovanju v oljarni, boste raziskovali zgodovino buč, vse od njihovega zorenja na poljih do pobiranja, čiščenja bučnih semen, mletja in stiskanja. Doživetje poteka z vodenim ogledom oljarne ob pokušini jedi, ki se pripravijo z bučnim oljem.

[[image_3_article_72152]]

Butični turizem

Gostje, ki obiščejo domačijo Kocbek, so željni domačnosti, ki jim jo ponujajo z ogledom njihove dejavnosti, kjer lahko doživijo in okusijo tradicijo, ki jo nadaljujejo. Pripravljajo številne »team buildinge« za poslovna srečanja ali ožja praznovanja, kjer si lahko gostje sami predelajo bučna semena in se aktivno vključijo v sam proces dela.

Za vse popotnike, ki pa si želijo še nekaj več pa so v osrčju Prlekije, na domačiji Kocbek za njih pripravili mir in oazo sprostitve. V nastanitvenih kapacitetah, ki jih ponujajo, vas bo premamil vonj bučnega olja obdan z neokrnjeno naravo. V sklopu domačije so tri nastanitve. Družinski studio, ponuja edinstveno priložnost oddiha na podeželju.

Nahaja se v prvem nadstropju zgradbe, ki je v preteklosti sprva služila kot mlin, danes kot objekt za pridelavo bučnega olja. Tam kjer je danes velik odprt studio, se je nekoč po lesenih silusih presipavalo žito. S svojo edinstveno zgodbo pa vas bo prepričal apartma, ki je nastal iz sobice, v kateri sta nekoč prebivala babica Antonija in dedek Alojz.

[[image_4_article_72152]]

Danes eden od najstarejših bivalnih prostorov oljarne Kocbek pripoveduje zgodbo zgodovine, prepleteno s sodobnim pridihom ustvarjanja prihodnosti, ki jo vodi že tretja generacija oljarjev.

Potem je tukaj še majhna sobica, ki ponuja unikatno izkušnjo, ki vas ne bo pustila ravnodušne. Leseni pridih tramov vas bo opominjal na njeno prvotno funkcijo, ki je služila kot knjižnica domače gospodarice. Kasneje kot igralna sobica otrok, ki so odraščali na domačiji.

Družina jo je preuredila in pripravila posebej za tiste, ki se bodo ustavili, da si vzamejo zgolj oddih za krajši čas. Ne smemo pa spregledati čudovitega naravnega in plavalnega ribnika, ki je na voljo za poletno osvežitev. Ribnik z naravnim rastlinjem in lastnim izvirom vode, ki je na domačiji obdan z gozdom, nudi gostom čudovit naravni zen.

Prepustite se brezdelju ob poležavanju na veliki terasi in si privoščite oddih z dogodivščino odkrivanja družinskih skrivnosti na domačiji Kocbek.