Izguba spolne intimnosti v zakonu je pogosta težava, ki prizadene pare vseh starosti in okolij. O razlogih je za Huffpost spregovorila psihologinja in seks terapevtka Shannon Chavez. Kateri so najpogostejši?

1. Premalo časa, preveč stresa

Natrpan urnik, starševstvo, službene obveznosti in drugi faktorji lahko otežijo parom, da bi si našli čas za intimnost. Zaradi prenatrpanega urnika so utrujeni. Pomanjkanje spanja in telesna izčrpanost lahko zmanjšata libido. Predvsem pari z otroci se zato pogosto znajdejo v zakonu, v katerem že več mesecev niso imeli spolnih odnosov.

2. Težave v komunikaciji:

Razni konflikti, ki jih ne rešite, zamere in nezmožnost odprtega pogovora o spolnih potrebah lahko vodijo do oddaljenosti in izgube interesa za intimnost. Pomanjkanje čustvene bližine in podpore lahko oteži parom sprostitev in uživanje v spolnosti.

3. Zdravstvene težave:

Fizična ali duševna stanja, kot so hormonsko neravnovesje, depresija, kronične bolezni ali neželeni učinki zdravil, lahko vplivajo na libido. Ta se lahko sicer zmanjša tudi skozi leta, brez posebnih razlogov, saj se spreminja. Zelo verjetno je, da ga boste dobili nazaj.

4. Nerealna pričakovanja glede seksa

Včasih je seks izjemna telesna avantura, včasih pa pač ne uspe najbolje. Previsoka pričakovanja, da vas bo vsaka spolna izkušnja osupnila, vodi do razočarnja, ki vas lahko odvrne od tega, da bi sploh poskusili. Mnogi tudi razmišljajo samo na 'uspeh', namesto, da bi se zares povezali s partnerjem.

5. Dolgčas in strah pred poskušanjem česa novega

Na začetku razmerja je seks nov, zato je vroč in vznemirljiv. Sčasoma pa se lahko pari navadijo na isto rutino, kar vodi do izgube zanimanja do seksa. Toda vedite, da se vaša spolnost (in spolnost vašega partnerja) nenehno razvija in vedno je treba poskusiti ter odkriti nove stvari.

En partner morda želi predlagati nekaj novega, vendar jih skrbi, kako se bo njegova boljša polovica odzvala na željo. Strah pred tveganjem črpa energijo iz spolnega partnerstva.

Kaj storiti?

Pomembno je vedeti, da izguba spolne intimnosti ni vedno znak resnih težav v zakonu. Pogosto jo je mogoče odpraviti z:

  • Izboljšanjem komunikacije in odprtim pogovorom o spolnih potrebah.
  • Premagovanjem stresa in iskanjem časa za intimnost.
  • Obravnavo morebitnih zdravstvenih težav z zdravnikom.
  • Sodelovanjem v terapiji, kjer se lahko naučite strategij za izboljšanje komunikacije, reševanja konfliktov in krepitve intimnosti.

Ne pozabite:

  • Vsak par je edinstven in doživlja intimnost na svoj način.
  • Ni čarobne formule za reševanje vseh težav s spolnim življenjem.
  • Pomembno je potrpljenje, razumevanje in odprta komunikacija.