Cena kave je v zadnjem obdobju postala eden najbolj nepredvidljivih kazalnikov svetovnega trga surovin. Kava, olje, železova ruda in čokolada so izdelki, ki jih po napovedih Forbesa BiH čakajo negotovi časi. Analitiki imajo težave predvidevati, kaj se bo zgodilo s cenami.
Proizvodnja v težavah
Že peto leto zapored sta Brazilija in Vietnam, največji proizvajalki zrn arabice in robuste, zabeležili proizvodni primanjkljaj. Neugodne vremenske razmere in motnje v dobavnih verigah so povzročile dvig cen, ki jih potrošniki občutimo tudi na policah trgovin.
Cena kave arabice je konec leta 2024 dosegla rekordne vrednosti, celo višje od tistih iz leta 1977. Če se proizvodnja v Braziliji ne izboljša, analitiki opozarjajo, da bodo cene še bolj poskočile, kar bo vplivalo tudi na maloprodajne cene espressa in drugih kavnih napitkov, saj trgovci težko absorbirajo dodatne stroške.
Evropa največji porabnik kave na svetu
Kljub težavam proizvodnje trg kave še naprej raste. Leta 2024 je bil vreden približno 98 milijard dolarjev, do leta 2033 pa naj bi dosegel kar 157 milijard dolarjev. Evropa pri tem ostaja največji igralec – je največji porabnik kave na svetu, hkrati pa domuje vodilnim multinacionalnim podjetjem, kot sta Nestlé in Jacobs Douwe Egberts.
Nemčija izstopa s povprečno porabo 6,5 kilograma kave na prebivalca, kar jo uvršča na vrh lestvice evropskih držav. Poleg tega je pomemben uvoznik zelenih kavnih zrn.