Kakovosten spanec je za pravilno fiziološko delovanje organizma, posebej osrednjega živčevja, izredno pomemben, na kar zdravstvena stroka opozarja že vrsto let. Njegovo kronično pomanjkanje namreč vodi v številna obolenja, med drugim povišan krvni tlak in sladkorno bolezen, vpliv pa ima tudi na spomin, koncentracijo ter sposobnost učenja.

Vsakršne motnje spanja je zato treba pravočasno prepoznati in zdraviti, je pa slednje odvisno od vrste težav, saj poznamo nespečnost, prekomerno dnevno zaspanost, motnje dnevno-nočnega ritma in spanja, motnje dihanja v spanju, motnje gibanja v spanju ter parasomnijo. Raziskave kažejo, da se z eno od motenj spanja srečuje kar med 33 in 50 % odrasle populacije, pri čemer nespečnost velja za najbolj razširjeno.

Da bi si zagotovili zdrav spanec je treba upoštevati nekaj napotkov in poskrbeti, da vsaj šest ur pred odhodom v posteljo ne uživamo živil, ki vsebujejo kofein, se v poznopopoldanskem in večernem času izogibamo pitju večjih količin tekočine, saj s tem zmanjšamo potrebo po nočnem uriniranju, ne pijemo alkohola, ne kadimo, smo redno telesno aktivni ter se v posteljo vselej odpravimo ob približno istem času, ob istem času pa se tudi zbujamo, medtem ko čez dan nismo ne v postelji ne v spalnici.

Poleg tega se priporočajo vzdrževanje ustrezne temperature spalnice, ki naj ne bo ne pretopla ne premrzla, njeno prezračevanje, primerna zatemnjenost, tišina in urejenost, skladna s pravili za večjo sproščenost ter posledično boljši spanec. Gre za rjuhe in posteljnino v barvah, ki ugodno prispevajo k nočnemu počitku.

Barvna psihologija rjuh in prevlek

Barvna psihologija kot veda, namenjena preučevanju vpliva barv na ljudi in njihovo obnašanje je sčasoma postala izjemen komunikacijski kanal. Znanstveniki so namreč prišli do zaključka, da barve vplivajo na človekovo dojemanje okolja in da ima prav vsaka barva svojo sporočilo ter da vzbuja čustvene reakcije.

A barve ne vplivajo le na naša čustva in razpoloženja, temveč delujejo na vedenje ter celo odločitve, četudi je njihovo zaznavanje v osnovi subjektivno pa imajo njihovi učinki univerzalen pomen. Natanko zato so barve močno orodje v oglaševanju, oblikovanju, umetnosti in zdravstvu, enako pomembne pa so pri notranjem oblikovanju, vključujoč tekstilne dodatke, kot so rjuhe, prevleke ter druga posteljna oprema.

Ker posteljni tekstil, če je izbran v skladu s priporočili glede materiala in barv, upoštevajoč tudi letni čas, spodbuja dober, sproščen, dolg spanec, je treba rjuhe ter druge dodatke barvno uskladiti s celotnim prostorom, predvsem pa upoštevati, katere barve so tiste, ki na spanec vplivajo pozitivno. Vendar pri tem velja nekaj previdnosti.

Če nam neka barva deluje odbojno, za naše rjuhe in ostalo posteljno opremo oziroma za naše otroke, če izbiramo otroško posteljnino, neodvisno od njenega učinka ne bo primerna. Ključno torej je, da vendar upoštevamo osebne želje. Na splošno pa velja, da ima prav vsaka barva psihološki učinek, zaradi česar nas določene barve pomirjajo, druge pa vznemirjajo.

Barve, ki spanec podpirajo in barve, ki spanec zavirajo

Spancu namenimo približno tretjino svojega življenja, ta pa bistveno odreja tudi ostali dve tretjini našega časa. Ko smo naspani, imamo obilo energije, ko nam spanca primanjkuje pa se soočamo z njenim pomanjkanjem, smo razdraženi, upočasnjeni in brezvoljni. Nakup ustreznega ležišča in ureditev spalnega kotička po priporočilih stroke tako vsekakor nista dejanji, s katerima izgubimo, temveč pridobimo. Seveda barva rjuh in posteljnine ne more rešiti prav vseh spalnih težav, zagotovo pa velja, da določene barve spanec podpirajo, medtem ko ga druge zavirajo.

V nadaljevanju se nekoliko podrobneje posvečamo trem najpogostejšim barvam, ki na spanec vplivajo ugodno, pa tudi tistim trem, ki se jim je vsaj v spalnici bolje izogniti.

Zanimivost. Raziskovalci so na osnovi britanske študije, izvedene s pomočjo predstavnikov kar dva tisoč gospodinjstev, prišli do natančnih podatkov glede tega, kako dolg spanec omogoča katera od barv rjuh in drugega posteljnega tekstila. Najboljše rezultate so dosegle modre rjuhe (7h 52min), rumene rjuhe (7h 40 min) in zelene rjuhe (7h 36 min), najslabše pa sive rjuhe (6h 12min), rjave rjuhe (6h 5min) ter vijolične rjuhe (6h 56min). Za najbolj nevtralne so se pokazale rdeče rjuhe (6h 58min) in zlate rjuhe (6h 43min).

Barve, ki naj bodo del vsake spalnice

V naših mrežnicah se nahajajo receptorji, ki ob zaznavanju barv možganom pošljejo sporočilo, v kakšnem okolju se nahajamo, ti pa kot najmirnejšo in najvarnejšo dojemajo MODRO BARVO.

Ta deluje sproščujoče in pomirjujoče, zato rjuhe v modri barvi znižajo pritisk ter umirijo srčni utrip, kar vodi v povečano proizvodnjo melatonina oziroma hormona spanja. Spanec v postelji, obdani z modro, bo tako krepčilen, se pa priporočajo tako svetlejši odtenki modre, ki med drugim pomagajo pri jutranjem prebujanju, kot temnejši odtenki kot najboljši približek nočnega modrega neba, ob prisotnosti katerega je lažje zaspati.

Enako ugodna je RUMENA BARVA, a ne intenzivna, ker spodbuja telesne aktivnosti in prebuja, medtem ko nežna rumena umirja ter ustvarja nadvse prijetno vzdušje. Rumene rjuhe sicer pomagajo trdno zaspati in odražajo vitalnost ter toplino.

Prijetna za oči, posebej v kombinaciji s hladnimi modrimi toni, je prav tako ZELENA BARVA. Ta spodbuja mir, sprostitev in prijetne občutke, predvsem pa pozitivno energijo ter ljubezen. Zelene rjuhe izredno blagodejno vplivajo na psiho, saj spominjajo na naravno zelenje, kar vodi v doseganje notranjega ravnovesja, najsi bo s pastelnimi ali z zemeljskimi odtenki najsi bo s svetlimi ali temnejšimi toni.

Barve, ki se jim velja izogibati

Nasprotno od modre, rumene in zelene, vzdušje v spalnici lahko pokvarijo sive, rjave ter vijolične rjuhe, na kar je toliko bolj smiselno biti pozoren pri otroški posteljnini. SIVA BARVA deluje prazno in je, če ne nastopa v kombinaciji z drugimi barvami, dokaj neopazna, ker je povezana s pomanjkanjem ter z depresijo pa je ob sivih rjuhah zares težko vstopiti v nov dan.

Temno in turobno vzdušje ustvarja tudi RJAVA BARVA, ki vzbuja žalost ter nemir. Kot barva nelagodja nas izolira, naše počutje pa je prej kot karkoli drugega neprijetno, zato rjuhe v rjavi spanec preprečujejo. Kljub temu za kraljico slabega spanca in neprijetnih občutij v spalnici velja VIJOLIČNA BARVA, barva, ki aktivira možgane ter pogosto celo izzove nočne more. Vijolične rjuhe zvišujejo raven energije, spodbujajo razmišljanje in s svojo bogatostjo prispevajo k budnemu počutju, zaradi česar se je vijolični v spalnici bolje izogniti.

Munh vezenine imajo posluh za barve in osebne potrebe

Družinsko podjetje Munh se zaveda pomena spanca, zato pri ustvarjanju posteljnega tekstila in rjuh upošteva priporočila strokovnjakov, vključujoč napotke glede zastopanosti barv ter posameznih vzorcev. V povezavi s slednjimi velja izpostaviti, da morajo ti biti skladni z ostalimi elementi, kajti kontrastnost neugodno vpliva na nočni počitek, nasprotno pa enostavni, umirjeni, nevtralni vzorci spanec spodbujajo.

V ponudbi podjetja, ki združuje tradicijo in sposobnosti pridnih slovenskih rok, so rjuhe, posteljnine, odeje, pregrinjala, okrasne blazine, prti, brisače, sedežniki ter druge vezenine, namenjeni tako zasebni uporabi kot opremi v hotelskih nastanitvah, apartmajih, turističnih kmetijah in restavracijah.

Izdelke si je možno ogledati na spletni strani Munh in se z dodatnimi vprašanji (denimo glede izdelave po meri) obrniti na telefonsko številko +386 (0)31 766 421 ali elektronski naslov [email protected] oziroma preko kontaktnega obrazca na spletni strani.