Ko se začne poletna sezona in z njo dnevi sproščenega kopanja v morju ali bazenu, se marsikomu poraja vprašanje, ki ga običajno zadržimo zase: Ali je kaj narobe, če uriniramo v morje?
Čeprav to vprašanje na prvi pogled zveni kot tabu, so ga resno vzeli strokovnjaki Ameriškega kemijskega društva (ACS), ene najuglednejših znanstvenih ustanov na svetu. V eni izmed svojih znanstvenih infografik in spremljajočih študij so se že leta 2014 in 2017 lotili analize sestave urina in njegovega vpliva na morski ekosistem.
Uriniranje za oceane popolnoma neškodljivo
Strokovnjaki poudarjajo, da je uriniranje v morju s kemijskega in okoljskega vidika popolnoma neškodljivo. Človeški urin je namreč sestavljen iz približno 95 odstotkov vode, preostanek pa predstavljajo sečnina, soli ter manjše količine kreatinina in amoniaka. Gre za snovi, ki so v oceanu že naravno prisotne. Ribe, kiti in drugi morski organizmi prav tako redno izločajo sečnino - en sam kit lahko dnevno proizvede do kar 970 litrov urina.
Oceani imajo ogromno prostornino in naravno sposobnost nevtralizacije snovi, predvsem zaradi spojin, kot je bikarbonat, ki razgrajujejo morebitne kemične učinke urina. Mikroorganizmi nadalje razgradijo sečnino, sproščeni dušik pa lahko celo pozitivno vpliva na rast planktona, ki je osnova morskega prehranjevalnega spleta.
Z drugimi besedami: Da, lulanje v morju ni problematično - vsaj z znanstvenega stališča.
Ponekod lulanje prepovedano
Kljub znanstveni razlagi pa nekatere države ali občine takšno vedenje označujejo za neprimerno. Tako je denimo špansko mesto Marbella uvedlo kazni v višini 750 evrov za tiste, ki se odločijo za naravno "sprostitev" na katerikoli izmed njihovih 25 plaž. To kaže, da družbeni in kulturni vidiki pogosto pretehtajo nad znanstvenimi dejstvi.
Bazeni so povsem druga zgodba
Če je uriniranje v morju neproblematično, pa je situacija v bazenih povsem drugačna. Ameriško kemijsko društvo opozarja, da se v kloriranih bazenih sečnina odzove s klorom in tvori škodljive kemikalije, kot sta trikloramin in cianogen klorid. Te snovi lahko povzročijo draženje oči, težave z dihali in celo dolgoročne vplive na zdravje.
Za razliko od naravnega ekosistema oceana bazeni nimajo zmogljivosti razgradnje organskih snovi, zato je pomembno, da obiskovalci bazenov upoštevajo osnovna higienska pravila.