Plinski kuhalniki prispevajo k zgodnji smrti okoli 40.000 Evropejcev na leto, je zaključila prva tovrstna znanstvena študija.

Šele zdaj lahko ocenimo dejansko število skrajšanih življenj

Skoraj 50 let se svet zaveda nevarnosti dušikovega dioksida (NO2), ki ga izpuščajo plinski štedilniki. Zdaj so raziskovalci na Univerzi Jaume I's School of Health Sciences v Španiji ocenili letno število smrtnih žrtev s povezavo obstoječih zdravstvenih študij z odčitki NO2 v evropskih domovih. Ugotovili so, da se v 14 evropskih državah znotraj povprečnega doma ustvarjajo nevarne razmere, saj se hlapi iz plinskih kuhalnikov združujejo z onesnaženjem ozadja, kar krši smernice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) . "Davnega leta 1978 smo prvič izvedeli, da je onesnaženje z NO2 velikokrat večje v kuhinjah, ki uporabljajo plinske kot električne kuhalnike. Toda šele zdaj lahko ocenimo število skrajšanih življenj," pravi glavna avtorica nove študije dr. Juana Maria Delgado-Saborit.

"Obseg problema je veliko hujši, kot smo mislili, saj naše modeliranje kaže, da povprečen dom v polovici Evrope presega omejitve WHO. Onesnaženost zunanjega zraka je osnova za te kršitve, vendar so plinski štedilniki tisti, ki potiskajo domove v nevarno območje."

Katere evropske države so najbolj ogrožene zaradi plinskih kuhalnikov?

Približno ena tretjina evropskih domov kuha s plinom in prav ta stanovanja imajo običajno najvišjo raven NO2. Italija, Poljska, Romunija, Francija in Združeno kraljestvo trpijo za največjim deležem prezgodnjih smrti zaradi plinskih kuhalnikov. Onesnaženje je najhujše v domovih s slabim prezračevanjem in v tistih, kjer se dlje časa kuha. Kakovost zraka v zaprtih prostorih je resna zdravstvena težava, saj Evropejci skoraj ves svoj čas preživimo notri, stavbe pa dobijo manj svežega zraka, saj so hiše zasnovane tako, da so bolj nepredušne.

Ugotovljeno je bilo tudi, da iz plinskih peči uhaja metan , močan toplogredni plin, tudi ko so izklopljene. Kar zadeva zunanje onesnaženje, je NASA zaradi predpisov EU o emisijah vozil in tehnologije vozil v zadnjih desetletjih zabeležila znatne padce onesnaženosti z NO2 v evropskih mestih. Vendar onesnaženje ozadja še vedno močno prispeva k nevarnim ravnem, ki jih je ugotovila nova študija.

Kako so raziskovalci izračunali smrtnost zaradi onesnaženosti plinskih kuhalnikov?

Ta študija je lahko pomemben preboj v našem razumevanju stroškov kuhanja na plin za zdravje ljudi. Raziskovalci so uporabili na desetine zdravstvenih študij, ki so ugotovile verjetne stopnje tveganja za astmo in prezgodnje smrti zaradi določene ravni NO2. Prejšnje študije niso mogle uporabiti stopenj tveganja v resničnem svetu do lanskega leta, ko so nizozemski raziskovalci izvedli obsežne meritve NO2 v domovih in zunaj njih v več evropskih državah, da bi izdelali najbolj natančen posnetek onesnaženosti zaprtih prostorov zaradi plinskih kuhalnikov.

Univerza je uporabila vladne zbirke podatkov, da bi povečala te ugotovitve in izdelala regionalne zemljevide onesnaženosti notranjih prostorov z NO2 iz peči. To je raziskovalcem omogočilo izračun prvih znanstvenih ocen prezgodnjih smrti in primerov astme pri otrocih zaradi NO2 v Evropi.

Resnični "človeški stroški" onesnaževanja plinskega kuhalnika pa so verjetno bistveno višji.

Stopnja je morda še višja

Pomanjkanje podatkov je pomenilo, da so morali raziskovalci izključiti nekatere vplive onesnaženja, ki lahko prispevajo tudi k višji stopnji smrti in astme. In osredotočili so se le na onesnaženje z NO2, ker ga epidemiologi dobro raziskujejo. Druga škodljiva onesnaževala, ki jih povzroča sežiganje plina, so ogljikov monoksid, benzen, formaldehid in trdni delci. Raziskovalci pravijo, da jim primanjkuje podatkov, potrebnih za natančno napovedovanje vpliva teh onesnaževal.

Z uporabo manj natančne metode ocenjujejo, da plinski kuhalniki povzročajo približno 367.000 primerov astme pri otrocih in 726.000 v vseh starostnih skupinah, vključno s temi drugimi onesnaževalci, razen ogljikovega monoksida, za katerega ni znane povezave z astmo.

Kako se lahko spopademo z onesnaževanjem plinskih kuhalnikov?

EU nima standardov za kakovost zraka v zaprtih prostorih, njena zakonodajna orodja za reševanje problema pa so po mnenju Evropske zveze za javno zdravje (EPHA) nepopolna. Blok naj bi pozneje letos predlagal posodobljena pravila za plinske kuhalnike in razmišlja o omejitvah onesnaževanja – vključno z NO2. EPHA poziva Bruselj, naj hitro opusti plinske kuhalnike z omejitvami emisij, poleg uvedbe finančnih spodbud za prehod na čistejše kuhalnike.

"Predolgo je bilo zlahka zanikati nevarnosti plinskih štedilnikov," pravi vodja politike EPHA za globalno javno zdravje Sara Bertucci. "Tako kot cigarete ljudje niso veliko razmišljali o vplivih na zdravje in tako kot cigarete so plinski štedilniki majhen ogenj, ki napolni naš dom z onesnaženjem." Tako kot so vlade pomagale odvaditi državljane od cigaret, EPHA trdi, da bi nam morale pomagati tudi pri opuščanju plina. Zveza prav tako želi videti obvezne potrošniške oznake na kuhalnikih, ki bi opozarjale na tveganje onesnaženja, skupaj z javnimi izobraževalnimi kampanjami o tveganjih sežiganja goriv v zaprtih prostorih.