Vsi poznamo tisti občutek: kmalu po obroku se že spet sprašujemo, kaj bi jedli. Lakota nas lahko utrudi, zmanjša koncentracijo in vpliva na naše razpoloženje. Na srečo obstaja način, kako se ji izogniti: predstavljamo nasvete o hrani, ki vas bo nasitila za dlje časa.

Ključ leži v izbiri hrane, ki je bogata z beljakovinami, vlakninami in zdravimi maščobami. Te hranilne snovi upočasnjujejo prebavo in absorpcijo glukoze v kri, kar nam daje občutek sitosti za dalj časa.

Nasveti za dolgotrajno sitost:

  1. Jejte počasi in dobro prežvečite hrano. To vam bo pomagalo, da se boste prej nasitili in da boste manj pojedli.
  2. Poskrbite, da je na vašem krožniku veliko zelenjave. Zelenjava je bogata z vlakninami in vitamini, ki vas bodo nasitili in hkrati poskrbeli za vaše zdravje.
  3. Izogibajte se predelani hrani in sladkorju. Predelana hrana in sladkor sta polna nezdravih maščob in enostavnih ogljikovih hidratov, ki povzročijo hitro zvišanje sladkorja v krvi, sledita pa padec in občutek lakote.
  4. Redno telovadite. Telovadite vam bo pomagalo povečati presnovo in kuriti kalorije, hkrati pa vas bo dlje časa ohranjalo v sitosti.

Z upoštevanjem teh nasvetov boste lahko preprečili lakoto in se dlje časa počutili zadovoljne. Izberite hrano, ki vam bo dala energijo in vam pomagala doseči vaše cilje.

Primeri jedi za dolgotrajno sitost:

Zajtrk: Jajca so odličen vir beljakovin, grški jogurt pa vsebuje veliko beljakovin in kalcija. Dodajte še nekaj jagod in lanenih semen za vlaknine in zdrave maščobe.
Kosilo: Piščančji ali lososov file sta bogata z beljakovinami, pečen sladki krompir pa vsebuje vlaknine in vitamine. Brokoli je bogat z vlakninami in antioksidanti.
Večerja: Zelenjavna omleta s čičeriko je polna beljakovin in vlaknin, losos s pečenimi zelenjavnimi rezinami pa ponuja beljakovine, zdrave maščobe in vitamine. Kvinoja je bogata z beljakovinami in vlakninami, piščančji curry s polnozrnatim rižem pa je odlična kombinacija beljakovin, vlaknin in kompleksnih ogljikovih hidratov.

Hrana, ki povzroča še večjo lakoto

Uživanje določene vrste hrane medtem povzroči, da se hitro dvigne nivo sladkorja v krvi, sledi padec in občutek lakote. Takšna hrana ne zagotovi telesu potrebnih hranilnih snovi, kot so beljakovine in vlaknine, ki nas nasitijo za dlje časa.

Primeri take hrane so:

Predelani ogljikovi hidrati: bel kruh, bel riž, sladkorne pijače, sladice, testenine iz bele moke
Sladka hrana: Sladice, pecivo, sladke pijače
Hrana z veliko soli in malo vklakninami: Ocvrta hrana, sploh krompirček, slani prigrizki, predelana mesna hrana