V bazenu lahko dobite bolezni zaradi vode, onesnažene z mikrobi, je za Huffpost pojasnil Jasen Kunz, vodja programa za zdravo vodo v oddelku za preprečevanje bolezni, ki se prenašajo z vodo pri Centru za nadzor in preprečevanje bolezni. Na srečo obstajajo koraki, ki jih lahko upoštevate, da občutno zmanjšate svoje možnosti, da zbolite, ko se greste kopat.
Najpogostejši vzrok za izbruhe bolezni, povezanih s plavanjem, je driska
"To je eden od razlogov, zakaj v primeru fekalne nesreče v bazenu obstaja protokol, ki ga reševalci in upravljavci bazena upoštevajo, preden dovolijo ljudem nazaj v vodo," je pojasnila dr. Clare Rock, izredna profesorica na Univerzitetni medicinski fakulteti Johns Hopkins. Milijoni mikrobov lahko na tak način pridejo v vodo, ljudje pa lahko zbolijo, če pogoltnejo celo majhno količino, je Kunz povedal za HuffPost.
Majhni delci iztrebkov se lahko med plavanjem odlepijo s teles ljudi, zato ni nujno, da jih boste v vodi sploh videli. Če imajo bazeni pravilno količino klora, bo le-ta uničil mikrobe, a ljudje so še vedno izpostavljeni, ker to potrebuje nekaj časa.
Plavalčevo uho
Plavalčevo uho je okužba, ki jo povzročijo bakterije, ko voda iz bazena ostane v zunanjem sluhovodu. Voda obrabi zaščitni vosek in kožo ter zagotavlja vlažno okolje za razmnoževanje bakterij, navaja CDC.
Simptomi vključujejo bolečino, srbenje, rdečico, oteklino in izcedek iz ušesa, poroča Huffpost.
Kemikalije v vodi lahko dražijo vaše oči in povzročijo izpuščaje, kašelj
Razdraženost se lahko pojavi, ko se klor v bazenu v kombinaciji z znojem, urinom in umazanijo spremeni v kemična dražila. Ko vonjate 'klor' v bazenu, verjetno dejansko vonjate te kemične dražilne snovi. Ti dražilci, imenovani kloramini, lahko povzročijo rdeče in srbeče oči, izpuščaje, draženje nosu, kašelj in piskajoče dihanje, poroča CDC. Zato se je najbolje oprhati, preden greste v vodo, in nikoli ne lulati v bazenu.
Poleg kloraminov lahko draženje kože in oči povzročijo tudi neustrezne ravni pH v bazenu, je dejal Kunz.
Obstajajo preprosti nasveti
Ena največjih stvari, ki se jim je treba izogibati, je požiranje vode. Prav tako se izogibajte vodi, če imate odprto rano ali ureznino. CDC predlaga uporabo nepremočljivega povoja, da v celoti pokrijete rano.
"Povejte reševalcu, če v vodi opazite iztrebke," je dejala Rock in dodala, da morate reševalca opozoriti tudi na "kakršno koli težko dihanje, draženje kože ali oči", ki ga doživite. Ko končate s plavanjem, popolnoma osušite vsako uho, da preprečite plavalčevo uho. Razmislite o uporabi ušesnih čepkov ali kopalne kape, da preprečite, da bi voda iz bazena prišla v uho.