Mariborska knjižnica šteje skoraj 32.000 aktivnih članov. Le-ti pa si z 13. marcem niso morali več fizično izposoditi knjig v knjižnicah, a so v Mariborski knjižnici poskrbeli za možnost podaljšanja gradiva prek spletne storitve Cobiss+, Moja knjižnica ali mobilne aplikacije mCobiss. V času izredne zaprtosti so omogočili brezplačni spletni vpis za dostop e-virov. Za tiste, ki še niso člani knjižnice so omogočili spletni vpis.

Od 13. marca pa do 13. aprila se je preko aplikacije za spletni vpis na Cobiss+ vpisalo 125 članov. Kot povedo beležijo 68 vpisanih pod kategorijo “ostali”, ki za čas izredne zaprtosti omogoča brezplačni izredni vpis z dostopom do e-virov.

Sedemkratno povečanje izposoje e-knjig

Opravili so primerjavo izposoje elektronskih knjig pred in po zaprtosti. Od 12. februarja pa do 12. marca, beležijo 455 izposoj e-knjig. Ta številka je sedaj kar sedemkrat višja, saj so v obdobju 13. marec do 13. april, zabeležili kar 3.217 izposoj.

Po številu izposoj prevladujejo leposlovna dela za odrasle, družbeni romani domačih in tujih avtorjev.

Povečano zanimanje tudi med starejšimi uporabniki

»Pojav bo gotovo vplival na prepoznavnost in popularizacijo e-knjig na portalu Biblos. Prav tako lahko upravičeno domnevamo, da bodo nekateri člani prepoznali prednosti e-knjig in jih bodo prebirali tudi v prihodnje,« povedo in dodajo, da opažajo tudi povečano zanimanje za e-knjige med starejšimi uporabniki.

»Pojav bo gotovo vplival na prepoznavnost in popularizacijo e-knjig na portalu Biblos. Prav tako lahko upravičeno domnevamo, da bodo nekateri člani prepoznali prednosti e-knjig in jih bodo prebirali tudi v prihodnje.«

Sicer pa opažajo veliko mero potrpežljivosti. »Uporabniki razumejo in sprejemajo ukrepe, hvaležni so za namige in pomoč pri podajanju informacij o dostopnosti e-gradiv.«

In kaj uporabniki najraje prebirajo?

V knjižnici nekaj najbolj izposojenih e-knjig: Belo se pere na devetdeset Bronje Žakelj, ljubezenski romani avtoric Lise Kleypas in Susan E. Phillips, kriminalni romani Tadeja Goloba Jezero, Avgusta Demšarja Cerkev, Marka Radmiloviča Kolesar, zgodovinsko kriminalni roman katalonskega avtorja Carlosa Ruiza Zafrona Labirint duhov, roman irske pisateljice Sally Ronney Pogovor s prijatelji, zbirka esejev Paola Giordana V času epidemije, družbeni roman nemško švicarskega avtorja Benedicta Wellsa O koncu žalosti, zgodovinski roman Zlate Vokač Marpurgi, biografija Svetlane Makarovič Luciferka, Ogenj, rit in hlače, niso za igrače Milene Miklavčič.

Seznami najbolj branih naslovov so dostopni tudi na portalu Biblos  in spletni strani Cobiss 

Na voljo vam je:

  • Dostop do E-virov. Kot član (vpišete se lahko tudi prek spleta) knjižnice lahko do poslovnih in finančnih informacij, do 6.000 časnikov in revij v več kot 60 jezikih, do strokovnih člankov v angleškem jeziku s področja humanistike, managementa, izobraževanja, medicine, ekonomije…, do zakonodaje, arhiva časnika Večer itd. dostopate tudi od doma.
  • BIBLOS – izposoja elektronskih knjig. Če niste član knjižnice se lahko vpišete prek spleta.
  • Regijski portal Kamra, kjer so vam na voljo zgodbe, ki so značilne in zanimive za posamezna lokalna področja: predstavitve lokalnih avtorjev oz. znamenitih oseb; dokumenti in fotografije značilnih lokalnih društev; razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij; dela lokalnih umetnikov, njihove biografije, katalogi razstav; znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli in še marsikaj drugega.
  • Digitalna knjižnica Slovenije dLib. Omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture. 
  • Dobre knjige.si  je spletni portal, kjer so objavljene predstavitve leposlovnih del. Ponuja bogate informacije o knjigah, njegova posebnost so številne iskalne možnosti, ki bralcu olajšujejo izbiro.
  • Knjiznice.si. Portal slovenskih splošnih knjižnic, kjer najdete informacije o storitvah, gradivu in mreži slovenskih splošnih knjižnic.