V Maribor se vrača mednarodno uveljavljena italijanska avtorska skupina Sotterraneo – tokrat z novo predstavo Zdravilni ogenj (Il fuoco era la cura), navdihnjeno z distopičnim romanom Rayja Bradburyja Fahrenheit 451, ki bo na sporedu v ponedeljek, 2. junija, ob 20. uri.
V spremljevalnem programu tudi tri hrvaške predstave
V spremljevalnem programu se bodo zvrstile tudi tri hrvaške predstave, ki bodo občinstvu ponudile izjemen razpon uprizoritvenih pristopov, od intimne monodrame preko ameriške dramske klasike do sodobnega avtorskega projekta z močnim dokumentarnim nabojem – Človeški glas v režiji Juga Đorđevića na sporedu bo 3. junija ob 19. uri, Dolgega dne potovanje v noč v režiji Ivice Buljana (z Markom Mandićem in Almo Prica) na programu bo prav tako 3. junija ob 20.30, obe v produkciji Istrskega narodnega gledališča iz Pulja, ter Sorry v režiji Bobe Jelčića in produkciji Hrvaškega narodnega gledališča iz Zagreba bo na programu 5. junija ob 20. uri.
Ob koncu festivala, 14. junija ,ob 18. uri bo na Židovskem trgu uprizorjena plesno-zvočna predstava Canicular koreografinje in plesalke Rebecce Journo (soprodukcija Festivala Avignon).
Slavnostna otvoritev festivala že 6. junija
Mednarodno obarvana bo tudi slavnostna otvoritev festivala, v petek, 6. junija, ob 20. uri, ko se bo slovenskemu občinstvu predstavil mednarodno uveljavljeni grški režiser in performer Evripides Laskaridis z novo predstavo Lapis Lazuli, ki presega znano ter vstopa v področje ritualnega, alkimističnega in vznemirljivo grotesknega.
Avtor velja za enega izmed najizvirnejših in najbolj samosvojih sodobnih gledaliških ustvarjalcev.
Dogajanje ni omejeno na odre
Ker pa festivalsko dogajanje ni omejeno zgolj na odre, organizatorji (med drugim) pripravljajo tudi posebna dogodka, kot pogled nazaj in poklon bogati festivalski tradiciji – v sodelovanju z Mariborsko knjižnico bo 3. junija ob 18. uri izveden pogovor z mariborskimi prejemniki Borštnikovega prstana, tik pred slavnostnim odprtjem, v petek, 6. junija, ob 19. uri pa sledi odprtje pregledne razstave Borštnik! v medetaži SNG Maribor.
Poleg tega bodo festival s številnimi dogodki in programi zaznamovali tudi mladi, ki ustvarjajo študentsko gledališče. Zanje in za širšo javnost bo 6. junija ob 11. uri še posebej zanimiva delavnica v izvedbi umetniškega, izobraževalnega in raziskovalnega kolektiva Čto Delat (RU), ki nosi naslov Smeh na robu resnosti: moč ironije in humorja v času krize. Delavnica bo na Malem odru, udeležba je brezplačna. V torek, 3. junija, bo na Malem odru SNG Maribor ob 18. uri potekala okrogla miza, na kateri bodo prejemniki Borštnikovega prstana Vlado Novak, Peter Ternovšek, Peter Boštjančič, Milada Kalezić in Minu Kjuder v pogovoru z novinarko in pisateljico Melito Forstnerič Hajnšek občinstvo popeljali na sprehod skozi zgodovino najprestižnejšega slovenskega igralskega priznanja. Omizje bo skušalo odgovoriti na vprašanja o naravi, pomenu in razvoju te najpomembnejše slovenske igralske nagrade ter reflektiralo njegov vpliv na umetniške prejemnikov. Gostje bodo osvetlili tudi pomen in razvoj Borštnikovega srečanja za Maribor in mariborsko občinstvo.