Že milenijci (letnik rojstva 1981 - 1995) imajo velike težave, kaj šele generacija Z (1995 - 2012); mladi danes brez pomoči staršev praktično ne morejo priti do lastniškega stanovanja, pa čeprav celo Ustava Republike Slovenije v 78. členu pravi, da "Država ustvarja možnosti, da si državljani lahko pridobijo primerno stanovanje." Mariborska igralka, performerka in članica igralskega ansambla Slovenskega mladinskega gledališča Lina Akif, rojena prav leta 1995, torej na stičišču skupine milenijcev in generacije Z, se je tako lotila posebnega sedemletnega projekta Čokolina. In kaj je namen? Želi si postati prva temnopolta ženska v Sloveniji, ki si bo sama kupila stanovanje - in to s pomočjo strategij spolnega dela na OnlyFans.

[[image_2_article_77466]]

A ne, ne gre za obscene performanse, kot se v javnostirado stigmatizira vsebino platforme OnlyFans. "Uporabljam zgolj strategije spolnega dela (asmr, pojavljam se v likih, ki so stereotipni za intimne filme, dopisujem si zasebna sporočila ...), sami videoposnetki pa so nekaj, kar na OnlyFans običajno ne nalagamo in se vsebinsko nanašajo na stanovanjsko problematiko. Gre za npr. šepetajoče branje literarnih del, povezanih s stanovanjsko problematiko, kot so esej The Housing Question od Friedricha Engelsa, A room of one's own od Virginie Woolf, Wages against House work od Silvie Federici, zbrani citati od Maše Hawline itn., ali pa kot "učiteljica’" predavam o stanovanjski situaciji v Jugoslaviji in pa v Sloveniji," nam razloži Lina Akif.

Izgoreli, a kreditno nesposobni

Idejo o projektu je dobila pred leti, ko je kot samozaposlena v kulturi delala pri več projektih hkrati in bila ves čas na robu izgorelosti, pri čemer je ob stagnaciji višine honorarjev opažala skokovito rast življenjskih stroškov: "Ne le jaz, večina mojih vrstnikov se je znašla v položaju, ko ves čas delamo, delamo uspešno in prejemamo za svoje delo nagrade ter smo pravzaprav na robu izgorelosti, a kljub temu nimamo možnosti, da bi si lahko ustvarili dovolj velike prihranke za stanovanje ali vsaj za aro in najeli kredit, ker večina mladih nima pogodb za nedoločen čas, temveč delajo prekarno. Stroški življenja, stanovanj in najemnin so se predvsem po obdobju covida znatno povišali, honorarji in plače pa se do zadnje reforme niso, po reformi pa tudi znatno ne - vsaj ne tako, da bi lahko dohajali trg. Tako najemamo sobe in stanovanja, ki so iz leta v leto dražja."

[[image_1_article_77466]]

Ko se je tako Akifova z vrstnicami pogovarjala, kako se da sploh priti do stanovanja, je naletela na okroglo mizo "Do women make good borrowers’’, kjer so govorili o kreditni sposobnosti žensk po svetu. In tako je malo v šali in malo zares padla ideja, da je OnlyFans edina možnost za sodobno žensko, da si kupi svoje stanovanje. "Zdelo se je, da je za absurdno situacijo potrebna "radikalna" poteza," ocenjuje sogovornica.

Stanovanja za ceno 'fičota'

OnlyFans platforma je namreč dobila nalepko družbenega omrežja, kjer lahko ženske na relativno lahek način hitro bajno zaslužijo, medtem ko je Akifova ugotavljala, da njene dotedanje življenjske strategije na neizprosnem stanovanjskem trgu očitno ne učinkujejo. "Ko sem se zaradi študija leta 2014 preselila v Ljubljano, smo s cimrami najele trisobno stanovanje v centru Ljubljane za 500 evrov. Večina trisobnih stanovanj, ki smo si jih ogledale, so oddajali po tej ceni. Če si bil prvi, ki je želel stanovanje vzeti, si ga dobil. Zdaj pa najem večine trisobnih stanovanj znaša čez 1000 evrov, ogledi stanovanj pa so kot 'avdicije', ker je iskalcev ogromno."

Medtem ko se zdi najemniški trg spirala v revščino, pa postaja nakup stanovanja nemogoč. "Cene rabljenih stanovanj v večstanovanjskih stavbah v Ljubljani so se od leta 2015 do leta 2020 zvišale za 48 odstotkov. Brez pomoči staršev je nakup skoraj nemogoč. Pri tem pa je stanovanj v Ljubljani tako ali tako premalo, zdi pa se, da se gradijo zgolj luksuzna stanovanja," Akifova ugotavlja, da je današnja generacija mladih v primerjavi s starejšimi deprivilegirana: "Če so generacije naših staršev zaradi Jazbinškovega zakona kupovale stanovanja po ceni 'fičota’ ali pa so živele v socialnih stanovanjih z nadzorovano najemnino, žal danes niti približno ni več tako."

Laiki o umetnosti

Ker je stanovanjska problematika postala simbol družbene neenakosti, se je Akifova lotila svojega projekta, ki pa je na drugem družbenem omrežju Twitter oziroma X že bil deležen zgrašanja. A to Akifove ne gane: "Kar se tiče kritik; že zaradi minulega referenduma ljudje zadnje čase na veliko presojajo, kaj je umetnost in kaj ne. Prepričana sem, da si lahko ustvarijo tudi napačne slike, kaj jaz pravzaprav počnem na OnlyFans. Gre za nišne performativne, informativne videoposnetke o stanovanjski problematiki. Seveda ne bodo vsem všeč in tudi ni nobene potrebe, da jih ljudje kupijo, če ni to nekaj, kar bi jih zanimalo."