Dramo je spisal Arthur Miller, eden največjih dramatikov, ki je s pronicljivim posluhom obravnaval sodobnega človeka in njegovo bitko med sanjami in realnostjo, Lov na čarovnice (The Crucible) pa še danes sodi med najpogosteje uprizarjana dela iz moderne ameriške dramatike.

Zgodba temelji na resničnih dogodkih

Zgodba drame temelji na resničnih dogodkih, ki so se pripetili leta 1692 v Salemu, ko so evangeličanski puritanci oziroma krščanski fanatiki 20 žensk in moških obtožili čarovništva ter jih obesili.

Foto: Damijan Švarc

Dramaturg Vili Ravnjak je o predstavi zapisal, da zgodba, kljub zgodovinskemu okolju, učinkuje izrazito sodobno: »Razkriva univerzalne mehanizme delovanja ‘montiranih političnih procesov’ in učinkovanje ideološkega (verskega, političnega …) fanatizma. Družbene razmere so danes sicer bistveno drugačne, kot so bile v času krščanskega preganjana čarovnic oziroma leta 1953, ko je drama nastala, vendar pa so osnovni vedenjski vzorci ostali isti.«

Kolektivna paranoja in histerija

Millerjeva drama je natančen psihogram oziroma sociogram družbe, ki zabrede v popolno kolektivno paranojo in histerijo, kar posledično privede do popolnega razkroja skupnosti in »vojne vseh proti vsem«. Nenadoma nihče več nikomur ne zaupa. Vsi vsakogar sumijo in so osumljeni od vseh. Tako nastane odprt prostor za medsebojna maščevanja in osebna okoriščanja.

Foto: Damijan Švarc

Velika igralska zasedba

V predstavi bo nastopilo kar 16 igralcev, to so Kristijan Ostanek, Davor Herga, Branko Jordan, Vladimir Vlaškalić, Miloš Battelino, Nejc Ropret, Aleš Valič k. g., Eva Kraš, Mateja Pucko, Ana Urbanc, Liza Marijina, Minca Lorenci, Lea Cok k. g., Eva Stražar k. g., Doroteja Nadrah k. g. in Vesna Kuzmić k. g.

Foto: Damijan Švarc

Dramo režira Janusz Kica, mednarodno delujoči režiser po rodu s Poljske, ki je že skoraj petindvajset let tesno povezan z mnogimi vrhunskimi umetniškimi dosežki mariborske Drame. Prevajalka je Alenka Klabus Vesel, dramaturg Vili Ravnjak, scenograf Marko Japelj, kostumografinja Doris Kristić, lektorica Mojca Marič, skladatelj Arturo Annecchino, korepetitorka Zsuzsa Budavari Novak.