Festival Jazz 'ma mlade v Mariboru letos stopa v povsem novo poglavje, prekinja tradicijo junijskih petkov na Židovskem trgu in festivalsko dogajanje razporeja skozi vse leto. Drzna preobrazba, ki prinaša štiri koncerte v Kulturnem inkubatorju, ni zgolj logistična sprememba, temveč strateška odločitev, ki ji je botrovala želja po optimizaciji finančnih sredstev, izboljšanju prepoznavnosti mladih talentov in poglobitvi festivalske izkušnje.

Kaj to pomeni za prihodnost slovenske jazzovske scene, ki po številu prijav mladih zasedb dokazuje izjemno vitalnost, in kakšno vlogo pri tem igrajo mladi ustvarjalci, ki so gonilna sila celotnega projekta? V pogovoru z Lino Valant Sičanović, vodjo festivala, razkrivamo ozadje teh ključnih odločitev, spomine na pretekle nepozabne trenutke in vizijo za prihodnost, ki bo Jazz 'ma mlade trdno umestila kot odskočno desko za prihajajoče generacije jazzistov.

Lina, Jazz 'ma mlade letos vstopa v novo poglavje s preoblikovano festivalsko zasnovo. Kaj je botrovalo tej odločitvi, da junijske petke zamenjate s štirimi koncerti, razporejenimi skozi vse leto? Kakšno dinamiko in prednosti pričakujete od te spremembe?

Jazz 'ma mlade letos vstopa v novo poglavje z razširjeno festivalsko zasnovo, saj smo se odločili, da namesto zgoščenega junijskega termina, dogodke razporedimo skozi vse leto. Ta odločitev je prišla iz finančne potrebe po boljši optimizaciji sredstev, saj s koncerti v lastnih prostorih omogočamo več dogodkov in več nastopov mladih glasbenikov.

Čeprav nam je za Židovski trg zelo žal, saj gre za prelep prostor z izjemno atmosfero, so nam vreme in nepredvidljive razmere v preteklosti povzročale veliko težav. Prav tako nam razpršitev dogodkov skozi leto omogoča, da vsak bend dobi več pozornosti in se lahko v celoti izrazi, hkrati pa želimo s tem povečati prepoznavnost Kulturnega inkubatorja kot pomembnega prostora za mlade ustvarjalce. Dinamika več koncertov skozi leto omogoča tudi večjo povezanost z občinstvom, večjo prepoznavnost mladih izvajalcev ter bolj poglobljeno festivalsko izkušnjo.

Ob omembi številnih prijav mladih glasbenih zasedb se poraja vprašanje o vitalnosti in usmerjenosti mlade jazzovske scene v Sloveniji. Kaj te prijave razkrivajo o njihovi ustvarjalnosti, željah in morda tudi izzivih, s katerimi se soočajo pri iskanju koncertnih priložnosti?

Številne prijave mladih glasbenih zasedb nam kažejo, da je mlada jazzovska scena v Sloveniji izjemno živa in ustvarjalna. Mladi glasbeniki prihajajo z raznolikimi idejami, iščejo svoj izraz in prinašajo sveže poglede na jazz.

Vendar pa se pogosto soočajo z izzivi, kot so omejene možnosti za nastopanje, promocija in povezovanje z občinstvom. Jazz 'ma mlade želi biti most med njimi in širšo glasbeno sceno. Na festival se je letos do majskega termina prijavilo kar 20 skupin. Takšnega odziva nikakor nismo pričakovali. Za takšno številčnost smo resnično veseli in počaščeni.

[[image_1_article_77471]]

Navdušujoče je slišati, da festivalsko ekipo sestavljajo mladi ustvarjalci. Kako ta mladostna energija in sveži pogledi vplivajo na organizacijo in izvedbo festivala? Katere prednosti prinaša sodelovanje mlade fotografinje in PR-ovke pri oblikovanju podobe in komunikaciji festivala?

Mladinska energija in sveži pogledi so ključni za Jazz 'ma mlade. Naša ekipa je sestavljena iz mladih ustvarjalcev, od organizatorjev do fotografinje, PR-ovke, moderatorke, prostovoljcev, študentov, izvajalcev delavnic, mojstra za luči, mojstrice za tehniko in ton in še koga. Vsi navedeni dajejo festivalu sodoben in dinamičen značaj.

Mladi se ne bojijo tvegati, eksperimentirati in prinašajo sveže ideje, kar se odraža tako v oblikovanju dogodkov kot v komunikaciji in promociji festivala. Tako se mi učimo od njih in mladi od nas …

Razstava fotografij preteklih koncertov dodaja posebno dimenzijo letošnjemu festivalu. Kako je potekalo sodelovanje z Beti in Neli Trstenjak pri izboru, kuriranju in obdelavi fotografij?

Razstava fotografij preteklih koncertov je plod sodelovanja z Beti in Neli Trstenjak, ki sta s svojimi fotografijami ujele edinstvene trenutke naših dogodkov. Sodelovanje je potekalo sproščeno in ustvarjalno – skupaj smo izbrali najizrazitejše trenutke, ki obiskovalcem omogočajo vpogled v zgodovino festivala, pa tudi v vzdušje, ki ga ustvarjajo mladi glasbeniki.

Obenem bo razstava obiskovalcem ponudila vpogled v pretekle izdaje festivala. Kateri so po vašem mnenju najbolj nepozabni trenutki ali nastopi v zgodovini Jazz 'ma mlade? Kakšni so vaši spomini na pretekle festivale?

Med najbolj nepozabnimi trenutki preteklih izdaj festivala so bili koncerti mladih zasedb, predvsem glasbenih šol, ki so s svojo energijo in talentom navdušile občinstvo. Najpomembnejši so trenutki, ko mladi glasbeniki na začetku svoje poti stopajo na oder in se povezujejo s publiko. Predvsem, ko požanjejo aplavz, navdušenje in spoštovanje obiskovalcev. Ti trenutki so srce našega festivala in nujna popotnica in izkušnja za mladega glasbenika.

Toni Lah Quintet bo 30. maja drugi dogodek letošnjega "prenovljenega" festivala. Kaj lahko pričakujemo od njihovega nastopa v Kulturnem inkubatorju? Kakšno glasbeno vizijo in energijo prinaša ta zasedba in kako se njihova glasba vključuje v širšo sliko festivala Jazz 'ma mlade?

Toni Lah Quintet bo s svojo glasbo v Kulturnem inkubatorju prinesel svežino in sodobno jazzovsko estetiko. V zasedbi sodelujejo: Toni Lah na kitari, Juš Kvaternik na bobnih, Ian Pirc na saksofonu, Eren Kutlu na kontrabasu in Matic Štemberger na klavirju.

Pod vodstvom nadarjenega slovenskega kitarista Tonija Laha se kvintet uvršča med obetavne predstavnike mlajše generacije slovenskih jazzovskih glasbenikov. Njihov zvok združuje elemente sodobnega jazza z izrazitim umetniškim pristopom, ki se izraža skozi kreativne kompozicije in drzne improvizacije.

Kvintet se ponaša z izvirnimi skladbami, polnimi dinamične energije in glasbene raziskovalnosti. Njihov prvenec "Exposed" razkriva bogato zvočno paleto, ki združuje klasične jazzovske korenine s svežimi, inovativnimi idejami, pri čemer glasba nagovarja tako razumsko kot čustveno.

Zasedba, sestavljena iz nadarjenih mladih glasbenikov v zgodnjih dvajsetih letih, ustvarja glasbo, ki je dostopna širšemu občinstvu, a hkrati ohranja globino in kompleksnost. Njihovi nastopi se brez težav prilagajajo različnim koncertnim prostorom – od intimnih klubskih odrov do večjih festivalskih prizorišč – in vedno prinašajo edinstveno glasbeno izkušnjo.

Toni Lah Quintet je odraz ustvarjalne svobode in sodelovanja, ki z vsakim nastopom utrjuje svojo prisotnost na slovenski jazzovski sceni. Njihova glasba vabi poslušalce, da se prepustijo zvokom, ki združujejo tradicijo in sodobnost v prepoznavnem glasbenem izrazu.

[[image_2_article_77471]]

Glede na to, da se bo 30. maja v Mariboru odvijalo še mnogo drugih dogodkov, kaj bi izpostavili kot tisto edinstveno izkušnjo, zaradi katere bi se ljubitelji glasbe in kulture morali odločiti, da svoj večer preživijo prav v Kulturnem inkubatorju ob zvokih Toni Lah Quinteta?

Kulturni inkubator ponuja intimno in pristno vzdušje, kjer obiskovalci lahko doživijo neposreden stik z glasbeniki. V Mariboru se bo 30. maja dogajalo veliko, a le Jazz 'ma mlade prinaša edinstveno priložnost za srečanje z mladimi talenti, ki ustvarjajo svojo glasbeno zgodbo. Seveda pa je koncert Toni Lah Quintet lahko le popolni uvod v nadaljevanje še na katerem drugem dogodku. Omeniti pa velja tudi brezplačno pogostitev.

[[image_3_article_77471]]

Po vseh teh letih, ko Jazz 'ma mlade ustvarja prostor za mlade glasbenike ... Kakšna je vaša vizija za prihodnost festivala? Kje vidite Jazz 'ma mlade čez pet ali deset let in kakšno vlogo želite, da igra pri razvoju slovenske jazzovske scene?

V prihodnosti želimo, da Jazz 'ma mlade še naprej ostaja odskočna deska za mlade glasbenike, prostor za ustvarjanje, povezovanje in izmenjavo izkušenj. Absolutno mora ostati festival, ki se ustvarja z mladimi. Čez pet ali deset let pa si želimo, da festival postane prepoznavna platforma za mlade jazzovske ustvarjalce v Sloveniji in širše, predvsem pa, da več povezovanja z drugimi festivali in kraji, še več mladih in še več priložnosti za koncerte. Tudi letos bodo zmagovalne skupine gostovale drugje – o tem vas še obvestimo.

Festival nosi ime "Jazz 'ma mlade". Kaj po vašem mnenju ta fraza danes pomeni v kontekstu slovenske glasbene scene? Ali se zdi, da jazz resnično "ima" mlade in kako se ta ljubezen manifestira? Ali opažate morda tudi kakšne predsodke ali stereotipe, s katerimi se mladi jazzovski glasbeniki morda srečujejo?

Fraza "Jazz 'ma mlade" izraža našo zavezo, da mladim glasbenikom ponudimo prostor za izražanje, raziskovanje in ustvarjanje. Kljub stereotipom, da je jazz glasba za starejše generacije, mladi s svojo ustvarjalnostjo dokazujejo, da je ta glasbena zvrst še vedno živa in polna sveže energije. Na kratko: mladi za mlade in za mlade po srcu.

Kulturni inkubator Maribor je pomemben prostor za razvoj različnih kulturnih in umetniških projektov. Kako ocenjujete vlogo Kulturnega inkubatorja pri podpiranju mladih glasbenikov in kakšen pomen ima ta prostor za festival Jazz 'ma mlade? Ali vidite kakšne sinergije med festivalom in drugimi dogodki ali iniciativami, ki se odvijajo v inkubatorju?

V Kulturnem inkubatorju kot prostoru domuje program Participacija mladih, s katerim podpiramo mlade z idejami. V okviru programa jim MKC Maribor zagotovi podporo mentorjev, manjša finančna sredstva (v kolikor so potrebna), infrastrukturno podporo in druga morebitna sredstva (npr. prostor, izposoja tehnične opreme).

Prav tako v okviru tega programa organiziramo različne delavnice, predavanja in usposabljanja, ki jih predlagajo mladi in temeljijo na načelih neformalnega učenja. V okviru programa stremimo k najvišji stopnji participacije mladih in sicer zagotavljamo, da imajo mladi vpliv na sprejemanje odločitev o kateri koli zadevi, povezani s programom in prostorom, v katerem se aktivnosti izvajajo. Kulturni inkubator je stičišče kreativnosti, kjer mladi umetniki vseh vrst lahko razvijajo svoje projekte, se povezujejo in pridobivajo dragocene izkušnje.

In ja, tako se tudi naši programi prepletajo, saj je Kulturni inkubator ključen za Jazz 'ma mlade, ker ponuja varen in navdihujoč prostor za mlade ustvarjalce, ponuja finančno osnovo, tehniko, mentoriranje in še kaj. Sodelujemo pa tudi s programom Mladi Maribor, ki pripelje prostovoljce in podporo platforme, tudi z Dnevi knjige, ki se letos prepleta in seveda še z drugimi akterji v Mariboru.

»Jazz 'ma mlade je veliko več kot le festival – je prostor za mlade glasbenike, da odkrijejo svoj glas, za občinstvo pa priložnost, da iz prve roke doživi njihovo ustvarjalnost. Mladi glasbeniki, kot so člani Toni Lah Quinteta, so prihodnost naše glasbene scene. Z obiskom Jazz 'ma mlade podpirate njihov razvoj, jim omogočate dragocene koncertne izkušnje in jim dajete prostor, da se izražajo. Bodimo skupaj del njihove zgodbe in jim pomagajmo rasti – s podporo mladim ustvarjamo svetlejšo glasbeno prihodnost,« še pove Lina Valant Sičanović.