Začetki Muzeja narodne osvoboditve Maribor segajo v leto 1947. V muzeju najdemo bogate muzejske zbirke, muzejsko fototeko, kjer je shranjeno veliko dokumentarnih fotografij, video in avdio posnetkov. V muzejski zbirki je okoli 100 tisoč muzejskih predmetov orožja, lutk, zbirk, značk, plakatov, fotoaparatov in še marsičesa. Od 17. aprila naprej pa bo obiskovalcem na ogled nova stalna razstava »Maribor je naš«. »Obiskovalcem ponujamo sprehod skozi pisano zgodovino Maribora v 20. stoletju« pojasni direktorica muzeja, dr. Aleksandra Berberih Slana. Razstava pripoveduje o dogajanju v Mariboru od leta 1918 do leta 1941. Prav tako so v muzeju posodobili razstavo »Spomenik mariborski industriji«, kjer so na ogled postavili nove proizvode mariborske industrije.
 
Odločitve med vojnama spreminjale podobo mesta
Skozi razstavo, ki sta jo pripravila avtorja Mira Grašič ter Marjan Matjašić, ter oblikoval Marjan Rafael Lobodi lahko spoznamo kako se je podoba mesta Maribor spreminjala med prvo in drugo svetovno vojno. Maribor je bil sprva majhno mesto, ki pa se je z leti pričel širiti. Povečalo se je prebivalstvo, posledično tudi promet in industrija. Vsi ti dejavniki so vplivali na podobo mesta. Gradili so se novi mostovi, reka Drava pa je bila pomembna prometnica, saj so po njej vozili splavi, ki so prenašali tekstil in ostale izdelke.  Na razstavi  boste tako izvedeli  vse o razvoju mesta, kulturi in vsakdanjem življenju Mariborčanov.   Mira Grašič, muzejska svetovalka: »Središče profesionalne kulture je bilo v Mariborskem gledališču, v katerem so uprizarjali vsa svetovno znana odrska dela v času obstoja opere. Maribor je v tem obdobju  tudi mesto knjižnic. V športu sta bila pomembna vrhunska telovadca Leon Štukelj in Josip Primožič.« Razstava je zasnovana tako, da bodo občasno razstavili nove predmete in s tem predstavili nove zgodbe.
 
V letu 2014 v muzeju pripravljajo nove projekte
Dr. Aleksandra Berberih Slana »V letošnjem letu smo uvedli vodstva in tako se lahko po novem po muzeju sprehodite v spremstvu.« V sodelovanju z  Znanstveno raziskovalnim centrom Slovenske akademije znanosti in umetnosti – ZRC SAZU in Vojaškim muzejem Slovenske vojske v muzeju narodne osvoboditve Maribor pripravljajo primerjalno razstavo z naslovom »Oblaki so rdeči« na treh lokacijah. V razstavi bo predstavljena primerjava med prvo in drugo svetovno vojno. V jeseni bo muzej gostil razstavo Narodnega muzeja Republike Karelije, kjer bo predstavljena izgradnja Murmanske  železnice v času 1. svetovne vojne. Gostili pa bodo tudi razstavo o italijanskih taboriščih v 2. svetovni vojni. V muzeju se tako pripravljajo na obletnico začetka prve svetovne vojne in v prihodnjem letu na obletnico konca druge svetovne vojne.