Po silovitem neurju je županja Črna na Koroškem Romana Lesjak državo pozvala k ureditvi hudournikov. Prizadetih je bilo okoli 10 stanovanjskih objektov, v katerih stanuje tudi po več družin. “Računamo na to, da jih bomo danes rešili na tak način, da se ne bodo več počutili ogrožene. Zdi se mi prav, da smo z njimi v stiku, da ne čutijo, da so v tej nesreči sami,” pa je poudarila županja Romana Lesjak.

Največ škode je na območju Jazbine, kjer so ceste neprevozne. Na nekaterih plazovih, ki so bili v preteklosti že sanirani, so se pojavile nove poškodbe. Če bi imeli pregrade, takšnih posledic za stanovanjske hiše morda ne bi bilo, je ocenila.

Pri odstranjevanju posledic pomagajo gasilci, civilna zaščita, krajani, pa tudi pripadniki Slovenske vojske, po besedah županje pomaga okoli 30 vojakov.

“Veseli smo obiska ministra, veseli, da nam je prišla pomagat vojska, zato ker se mi zdi, da že s tem, da nekdo pride v tvojo občino, izkaže pozornost, nek odnos do občanov, nenazadnje tudi do državljanov,” je poudarila županja, ki je vesela, da v neurjih v občini ni bilo človeških žrtev.

Pojasnila je, da jo je poklical tudi minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan in napovedal, da bodo skušali zagotoviti predplačilo občinam za sanacijo škode. Nemogoče je, da bi ob že tako nizki povprečnini krili še škodo, ki se je zgodila, je pojasnila Lesjak.

Poleg pomoči vseh naštetih so mehanizacijo ponudila tudi tamkajšnja zasebna podjetja. Na terenu bodo ekipe ves dan, po potrebi bodo pomagali tudi okoliški gasilci.

“Ocene škode niti slučajno ne moremo napovedati, bo pa sigurno ogromna,” je pojasnila županja. Neurje jih je sicer prizadelo že v sredo, takrat je povzročilo za milijon evrov škode.

Škodo si je ogledal tudi

“Ključno je, da ni ogrožena nobena hiša in nobeno človeško življenje, drugo se bo uredilo,” je poudaril Šarec. Agencija RS za okolje je za popoldne za območje celotne Slovenije izdala oranžno vremensko opozorilo pred nevihtami, a minister upa, da bo Koroški prizaneseno.

Ljudje so mu sicer med obiskom poročali o posegih v gozdove z vzpostavitvijo gozdnih vlak. “Verjetno to vpliva, kajti drevesne korenine in drevje zemljino vedno zadržujejo,” je pojasnil. Ob tem je dodal, da je veliko mogoče narediti s preventivo, in spomnil, da je gradnja na poplavnih območjih močno odsvetovana. Prav tako je treba po njegovih besedah razmisliti o tem, kako upravljati z naravo.

Na vprašanje, kje po državi še pomaga Slovenska vojska, je odgovoril, da tudi v Cerknem, kjer pripravljajo načrt, kako odpeljati material z območja soteske, kjer stoji partizanska bolnica Franja. Vojska je tudi v Vojniku, je dodal in zagotovil, da bodo vojaki na terenu, dokler bo potrebno.

sta