Okoliščine sobotnega tragičnega dogodka je v izjavi za javnost predstavil vodja Oddelka za splošno kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje Milan Vogrinec.

Napadel jo je z golimi pestmi

Kot so ugotovili policisti, je osumljeni z rezervnim ključem vstopil v hišo oškodovanke, jo napadel ter jo z uporabo fizične sile tako zelo poškodoval, da je naslednji dan umrla. Pri ogledu namreč niso zaznali znakov, da bi v stanovanjsko hišo kdo vstopil s silo. Pri napadu tudi ni bil uporabljen noben predmet.

Motiv za brutalen napad je bil najverjetneje ljubosumje, je povedal Vogrinec. Žrtev je bila v hiši sama.

33-letnica je 13. aprila prijavila kaznivo dejanje nasilja v družini. Policija je takrat sicer ugotovila, da niso bili izpolnjeni pogoji za pripor, je pa takrat dobil prepoved približevanja. V času veljavnega ukrepa oškodovanka policiste ni obvestila o njegovi kršitvi. Prav tako jih niso opazili sami, opravljali so namreč redne kontrole. Zadnjo so izvedli v soboto, torej na dan napada, ob 19. uri.

Kršitev ob nadzorih niso ugotovili

“O prijavi smo obvestili tudi dežurnega državnega tožilca, ki je je usmerjal postopek, priporni razlogi za osumljenca pa niso bili izpolnjeni, zaradi česar smo mu istega dne izrekli ukrep prepovedi približevanja. Preiskovalna sodnica je ukrep potrdila in ga v nadaljevanju podaljšala do 12. junija 2022,” so še o izrečenem ukrepu povedali na PU Celje.

V konkretnem primeru so policisti Policijske postaje Dravograd redno opravljali nadzore. Nazadnje na dan umora, okoli 19. ure. Kršitev niso ugotovili, prav tako jih o morebitnih kršitvah oškodovanka ni obveščala.

Glede ukrepa prepovedi približevanja je tako, da ga policist izreče za 48 ur in ga nemudoma pošlje v presojo preiskovalnemu sodniku. Ta ga lahko razveljavi, praviloma pa ga potrdi in tudi podaljša do 15 dni. Na obrazložen predlog žrtve lahko preiskovalni sodnik ukrep naknadno podaljša do skupno 60 dni. Policisti moramo izvajati nadzor nad spoštovanjem ukrepa najmanj enkrat dnevno. V primeru neupoštevanja prepovedi imamo na voljo dodatne ukrepe zoper kršitelja – od globe, do kratkotrajnega pridržanja, če so pa ob kršitvi podani priporni razlogi, pa tudi privedbo kršitelja oziroma osumljenca, z ovadbo k preiskovalnemu sodniku, ki lahko odredi pripor.

Na območju PU Celje so letos, do konca meseca aprila izrekli 74 ukrepov prepovedi približevanja, lani v enakem obdobju 83. V celotnem lanskem letu so izrekli 260 ukrepov prepovedi približevanja, v letu 2020 pa 287.

Kršitelji ukrep največkrat kršijo s pošiljanjem telefonskih sporočil, v redkejših primerih žrtve zalezujejo, iščejo osebni stik in se želijo vrniti v skupno bivališče. Policisti kršitve ugotavljamo samostojno ob izvajanju nadzora, v mnogo primerih pa nas o kršitvah obveščajo žrtve nasilja same. V času prepovedi približevanja ima žrtev možnost poiskati dodatno pomoč zase in za otroke. V tem času se v pomoč praviloma vključijo CSD, pa tudi nevladne organizacije, so sporočili iz PU Celje.

Zaporna kazen za umor je do trideset let zapora

Spomnimo, 38-letnik je svojo ženo napadel in tako hudo poškodoval, da je kasneje zaradi posledic poškodb umrla v bolnišnici. Policista sta ob prihodu na kraj osumljenemu odvzela prostost, izjemno hudo poškodovano 33-letno žensko pa sta takoj začela oživljati in ji nudila prvo pomoč do prihoda reševalcev. Ogleda kraja dejanja sta se udeležili tudi preiskovalna sodnica in državna tožilka.

Na območju celotne Slovenije se okoli 30 do 35 odstotkov ubojev in umorov zgodi v krogu družine. Tovrstnih dejanj med zakonci ali izven-zakonskimi partnerji je za okoli 20% oziroma nekje petina vseh dejanj ubojev in umorov.

Robert Pevec, perspektivni nogometaš, naj bi sicer veljal za mirnega in preudarnega človeka. V preteklosti ni bil obravnavan za prekrške z elementi nasilja, niti zoper oškodovanko niti zoper nobene druge osebe. Osumljeni je najverjetneje deloval iz ljubosumja, je opisal Vogrinec. Zaporna kazen za umor je do trideset let zapora, še je povedal vodja Oddelka za splošno kriminaliteto v Sektorju kriminalistične policije PU Celje.