Na Ptuju se je v zadnjih dneh zgodil incident, ki je pretresel številne prebivalce in sprožil burne razprave na družbenih omrežjih. Na posnetku, ki je zaokrožil po spletu, je videti fanta, ki kleči sredi ulice, medtem ko ga skupina napadalcev – tako dekleta kot fantje – pretepa z zaušnicami in brcami. Eden od napadalcev mu ob tem jasno reče: "Zdaj boš tu batine dobo."

Po neuradnih informacijah naj bi bil povod za napad domnevno neprimeren komentar, ki ga je fant namenil eni izmed deklet. Kmalu zatem je zaokrožil še en posnetek iste skupine, kar nakazuje, da tovrstno dogajanje na Ptuju ni osamljen primer.

Drugi posnetek si lahko ogledate na tej povezavi

Po neuradnih podatkih naj bi šlo za osnovnošolce iz osmega in devetega razreda.

Policija že preiskuje primer

Policisti Policijske postaje Ptuj so po dosedanjih preverjanjih seznanjeni z obstojem dveh posnetkov nasilnih ravnanj mladih, objavljenih na družbenih omrežjih, in v obeh primerih intenzivno zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja nasilništva. V enem primeru preiskujejo tudi kaznivo dejanje neupravičenega slikovnega snemanja, so sporočili s Policijske uprave Maribor.

"V splošnem pojasnjujemo, da se policisti odzovemo na vsako prijavo in informacijo, povezano s protipravnim ravnanjem, izvedemo prve nujne ukrepe, obvestimo pristojne službe in izvajamo ukrepe v okviru svojih pristojnosti. Ostro obsojamo vsa nasilna dejanja – ta so nedopustna in zavržna. Sume nasilnih ravnanj, še posebej, ko so žrtve mladoletniki ali otroci, obravnavamo z vso resnostjo in odgovornostjo, pri čemer si prizadevamo za čimprejšnjo izsleditev storilcev, njihovo ustrezno procesiranje ter zaščito žrtev," so poudarili na PU Maribor.

Pravne posledice za mladoletne storilce

Policija vsak tovrstni prijavljen ali zaznan primer preiskuje v skladu s pooblastili, ugotavlja povzročitelje, nudi pomoč žrtvi in govori s pričami dogodka. Če je povzročitelj starejši od 14 let, policija poda kazensko ovadbo pristojnemu državnemu tožilstvu, pri mlajših povzročiteljih pa poda poročilo o protipravnem dejanju. V primeru prekrška polnoletni kršitelj prejme plačilni nalog, mladoletniki med 14. in 18. letom pa se soočijo z obdolžilnim predlogom na pristojnem sodišču.

Medvrstniško nasilje postaja vse večji problem

Medvrstniško nasilje ali nasilje med vrstniki zajema širok spekter kaznivih ravnanj, kot so fizično nasilje (pretepi, brcanje), psihično nasilje (poniževanje, širjenje govoric) in spletno nasilje. V zadnjih letih je opaziti porast primerov nasilja, ki se prenašajo na družbena omrežja, kjer mladi pogosto snemajo napade in jih delijo, s čimer dodatno ponižujejo žrtve.

Kazenski zakonik (KZ-1) nasilništvo opredeljuje kot kaznivo dejanje, pri katerem storilec z nasiljem povzroči bolečino, ponižanje ali grožnje žrtvi. Poleg tega lahko nasilna dejanja vključujejo kazniva dejanja, kot so rop, povzročitev telesnih poškodb ali celo kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, pojasnjujejo na PU Maribor

Kako preprečiti nasilje med mladimi?

Razlogi za nasilna dejanja mladih so različni – od potrebe po dominantnosti, vpliva vzgoje in družinskega okolja do dokazovanja pred vrstniki. Dejavniki tveganja vključujejo tudi alkohol, droge in nasilje v družini. Policija opozarja, da je ključno zgodnje prepoznavanje težav, zato ob zaznanem nasilju vedno obvešča centre za socialno delo in druge pristojne institucije.

Morda vas zanima tudi: Brutalni napad na Ptuju: Skupina mladih obračunala s fantom na ulici (VIDEO).

Veliko odgovornost nosijo tudi šole, ki so pogosto prve, ki zaznajo nasilje med vrstniki. Učitelji in starši morajo biti pozorni na spremembe v vedenju otrok in jim nuditi podporo ter varno okolje za izražanje težav. Ključna je tudi vzgoja otrok k odgovornemu vedenju in spodbujanje odprte komunikacije, da se bodo v primeru nasilja znali obrniti na pomoč.