Mariborsko sodišče je nekdanjega uslužbenca takratne Zavarovalnice Maribor, danes Zavarovalnice Sava, Sebastjana Strmška pravnomočno obsodilo na zaporno kazen zaradi oškodovanja omenjene zavarovalne hiše za več kot 370.000 evrov, poroča Dnevnik. Čaka ga leto in deset mesecev zapora, ob tem pa bo moral povrniti še škodo, skupaj z zamudnimi obrestmi.
Večina denarja izginila neznano kam
Gre za škodni primer iz leta 2010, ko je Strmšek kot izvršni direktor sektorja obdelave škod in odgovorni likvidator marca 2012 domnevnemu oškodovancu zavrnil izplačilo odškodninskega zahtevka. Ko pa je januarja 2013 izplačilo odškodnine za isti škodni dogodek vložilo londonsko podjetje Mayfair, Strmšek ni imel zadržkov. Odobril je izplačilo 370.000 evrov odškodnine in 5520 evrov odvetniškega honorarja za odvetniško pisarno Dušana Ambrožiča.
Teden dni po tistem, ko je zavarovalnica denar nakazala na fiduciarni račun odvetniške pisarne, je državno podjetje Elektrooptika prejelo elektronsko izvršbo v višini 932.336 evrov. Vlagatelj je bilo londonsko podjetje Atractor. Ker se direktor Elektrooptike Gregor Jeza na izvršbo ni pritožil, je maja 2013 denar najprej šel na fiduciarni račun, ki ga je v Avstriji odprl nekdanji odvetnik David Šega, nato pa je večina denarja izginila neznano kam, tudi več kot 370.000 evrov iz zavarovalnice, navaja Dnevnik.
Kljub predkazanskem postopku na visokih položajih
Novembra 2014 je uprava zavarovalnice Strmška razrešila s položaja direktorja sektorja in vložila kazensko ovadbo zoper neznano osebo, a se je hitro preselil na Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Čeprav je bil tedaj že več let v predkazenskem postopku, ga je vodstvo mariborske ekonomsko-poslovne fakultete leta 2018 zaposlilo na položaj tajnika fakultete, leta 2022 pa je zasedel položaj vodje pravno-kadrovske službe NLZOH.
Ob tem Dnevnik opozarja, da je bil na tem položaju prav v času, ko je laboratorij opravljal večmilijonske nabave materiala za izvajanje testov na prisotnost virusa sars-cov-2. Velika večina materiala, za katerega naj bi zavod plačal 5,7 milijona evrov, ni bila nikoli porabljena in je šla v uničenje, kar je zavodu nakopalo večmilijonsko izgubo. Svet zavoda je zatem naročil revizijo spornih nabav, ki še ni bilo objavljena. Pod drobnogledom kriminalistične preiskave se je zaradi tega znašla tudi takratna direktorica NZLOH Tjaša Žohar Čretnik.
Strmšek je sicer preživel vse kadrovske pretrese in ostal v NLZOH tudi po tistem, ko mu je bila na okrožnem sodišču izrečena obsodba. Po informacijah časnika je februarja sklenil sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi, zavod pa zapušča konec meseca. Poziva iz zapora še ni prejel, ker je vložil predlog za alternativno prestajanje kazni, še dodaja Dnevnik.