Kot smo že poročali, so se na mariborski sinagogi včeraj pojavili sovražni napisi, o katerih so bili obveščeni tudi mariborski policisti. »V zvezi s tem zbiramo obvestila zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj, in sicer javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti in poškodovanja ali uničenja stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednosti,« je danes pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi PU Maribor Anita Kovačič.
Kaznivo dejanje poškodovanja ali uničenja stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednosti se sicer kaznuje z zaporom do petih let.
Za kaznivo dejanje javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, ki temelji na narodnostni, rasni, verski ali etnični pripadnosti, spolu, barvi kože, poreklu, premoženjskem stanju, izobrazbi, družbenem položaju, političnem ali drugem prepričanju, invalidnosti, spolni usmerjenosti ali katerikoli drugi osebni okoliščini, in je dejanje storjeno na način, ki lahko ogrozi ali moti javni red in mir, ali z uporabo grožnje, zmerjanja ali žalitev, je predvidena zaporna kazen do dveh let.
Dodala je, da je bil opravljen ogled kraja, pri čemer je bilo ugotovljeno, da je, po nestrokovni oceni, nastala škoda v višini 1.500 evrov. Zaenkrat osumljencev še nimajo, prav tako sovražnih zapisov ne morejo povezati z napadom na knjigarno Mariborka, do katerega je prišlo novembra lani.
[[image_1_article_73521]]
Odzvala se je tudi občina
Tudi na Mestni občini Maribor so obsodili skrunitev mariborske sinagoge s sovražnimi grafiti. »Takšna dejanja nimajo prostora v naši skupnosti in jih najostreje obsojamo. Zgodovina je učiteljica življenja in jo moramo spoštovati ter se iz nje nenehno učiti. V sodobni družbi, ki temelji na spoštovanju vseh, ne sme biti prostora za sovražne slogane in ideje preteklosti, ki v preteklosti niso prizanesli niti Mariboru in Mariborčanom. Skupaj sooblikujmo družbo, kjer se bomo vsi počutili varne, sprejete in dobrodošle. Ustvarjajmo okolje, kjer prevladujeta spoštovanje in strpnosti in se zoperstavimo vsakršnim oblikam sovraštva,« so zapisali in se pridružili besedam direktorja Sinagoga Maribor Borisu Hajdinjaku, ki je dejal, da so resnično močne države tiste, ki vključujejo vse svoje prebivalce, torej tudi najmanjšo manjšino.
»Maribor je ponosno mesto, ki se je v preteklost večkrat zoperstavilo sovraštvu. Ponosni smo na svojo zgodovino in kulturno dediščino in ponosni smo, da smo eno redkih evropskih mest, ki še ima srednjeveško sinagogo,« so še dodali.