Leto dni je tega kaj smo poročali, da si je 21-letno dekle z željo po izplačilu več kot milijon evrov zavarovalnin na petih slovenskih zavarovalnicah s krožno žago odrezalo levo roko v zapestju. V poskus zavarovalniške goljufije poleg Julije Adlešič vpleten njen fant Sebastien Abramov.
V zaporu ima precej težav
Oba sta še vedno v priporu. V zadevi odrezana roka se je, kot poroča portal slovenskenovice.si, v tem letu odvil le predobravnavni narok, na njem pa so se vsi vpleteni izrekli za nedolžne. Kot zapišejo ima ima Julija zaradi poškodovane roke v ženskem zaporu na Igu precej težav. »Tukaj mi še vedno ne zagotavljajo primerne zdravstvene nege in oskrbe. Ves čas mi pri vsakodnevnih opravilih pomagajo zgolj sopripornice, najbolj Vesna, ki pa ji je bil pripor odpravljen. Takrat sem napisala dopis direktorici in naknadno priložila tudi zdravniško potrdilo, v katerem zdravnica jasno zapiše, da potrebujem stalno pomoč in nego ves dan, ukrene pa se glede tega nič,« je v pismu, ki ga je poslala Slovenskim novicam, zapisala Julija. »No,« je dodala, »da ne bom krivična, embalaža hrane, ki jo prejmem iz zavodske kuhinje, je zdaj odprta.«
Z vprašanji glede očitkov so se na Slovenskih novicah obrnili na Zavod za prestajanje kazni zapora Ig, kjer so jim odgovorili: »Imenovana pripornica je glede na njeno zdravstveno stanje obravnavana v skladu z navodili pristojnih zdravnikov. Ponujena ji je ustrezna pomoč pri vseh življenjskih aktivnostih, ki ji jo zagotovi medicinska sestra v zavodu, prav tako po navodilih pristojnih zdravstvenih služb.«
Neuporabna roka naj bi Julijo ovirala pri vsakdanjih opravilih, kot so oblačenje, obuvanje, spenjanje in umivanje las, čiščenje zob in druga osebna higiena, odpiranje embalaže hrane in pijače, nošenje pladnjev s hrano. »Vsa ta opravila sem se dolgo trudila opraviti sama, a mi to v enem letu ni uspelo,« še za Slovenske novice pove Julija in doda, da zavodska medicinska sestra »soglaša« s tem, »da mi v urniku njenega dela, torej od ponedeljka do petka med 6. uro zjutraj in 14. uro, pomaga pri opravilih, kar v praksi deluje tako, da ko jo zaprosim za pomoč, me zavrne ali pa ‘presodi’, da pomoči ne potrebujem.«
Delajo po točki zakona
Na zavod je naslovila pritožbe, kjer pa so ji, kot že zapišejo, neuradno odgovorijo, da dokler jo ob nujnih situacijah peljejo na urgenco in ji dostavljajo ustrezne tablete, delajo po točki zakona, saj v zakonu, nikjer ni navedeno, da ji morajo nuditi pomoč pri vsakdanjih opravilih: »Ko sodniki zaprosijo zavod za mnenje, kaj od predpisanega mi nudijo, je njihov odgovor vse. Nihče pa si ne upa realno napisati, da mi ne zagotavljajo pomoči pri vsakdanjih opravilih, ker nikjer ni predpisano. Vendar bi to potrebovala, tako pa, kamor koli se obrnem, naletim na gluha ušesa, saj, kot pravijo, je tukaj zame v celoti poskrbljeno.«