Prejšnji četrtek so neznanci na območju Pivole v občini Hoče-Slivnica odložili okoli 200 ton odpadnega komunalnega blata. Kmalu zatem so se začele pojavljati domneve, da naj bi blato prišlo (tudi) iz komunalne čistilne naprave na Ptuju.
Direktor Komunalnega podjetja Ptuj Janko Širec je na današnji tiskovni konferenci na Ptuju poudaril, da kriminalno dejanje nelegalnega odlaganja odpadnega blata v podjetju ostro obsojajo: “Želimo si, da se ta dogodek čimprej razišče, da se najde storilca in se ga ustrezno sankcionira.”
Količine in termini se ujemajo
Širec je razkril, da se v ptujski komunali z neljubim dogodkom ukvarjajo že od petka prejšnjega tedna, ko so za okoljsko katastrofo izvedeli iz medijev: “Bolj pozorni na dogodek smo postali, ker so se prav en dan prej z naše čistilne naprave odpeljale večje količine odpadnega blata. Gledali smo vzporednice količin in terminov ter hitro zaključili, da bi se morda tudi naše blato lahko našlo na tej lokaciji.”
Zato so od prevzemnika blata, podjetja Cep iz Celja, takoj zahtevali poročilo, ali je bilo pri odvozu blata vse v skladu s pogodbo in z okoljevarstvenim dovoljenjem. V podjetju Cep naj zagotovili, da je bilo res tako. “To nas je začasno pomirilo, a so nam nadaljnji dogodki dali misliti naprej,” je povedal direktor ptujske komunale.
Razkril je še, da so bile registrske številke na tovornem vozilu v Pivoli ljubljanske, tudi blato iz ptujske čistilne naprave pa so takrat naložili na vozila z ljubljanskimi tablicami.
Minuli torek so v Komunalnem podjetju Ptuj okoljskemu inšpektorju predali vse informacije in izročili vso zahtevano dokumentacijo. Poročilo o dogodkih je sicer že zahtevala tudi županja Mestne občine Ptuj Nuška Gajšek.
Kako poteka oddaja blata?
Vodja dejavnosti odvajanja in čiščenja odplak pri Komunalnem podjetju Ptuj Jernej Šömen je danes pri ptujski čistilni napravi predstavil protokol oddaje odpadnega blata. Povedal je, da odpadno blato nastaja na čistilnih napravah odpadnih voda v biološkem procesu čiščenja: “Na naši napravi to blato začasno odlagamo v skladišče, v nadstrešnico, kjer je kapacitete za kakšne štiri, pet dni.”
Dodal je, da odvoze blata z izbranim izvajalcem usklajujejo naprej: “Sam odvoz vršimo tako, da je naša naloga kamione naložiti, kamione pa na javnem razpisu naroča izbran izvajalec. Blato se pri nalaganju tehta. Ko je kamion naložen, se izpolni oddajnica materiala. Vanjo se vnesejo podatki o dnevu odvoza, količini blata in registrske številke vlečnega vozila in priklopnika. Oddajnico podpišeta naš strojnik, ki je blato nalagal, in šofer vozila. Ko kamion zapusti območje čistilne naprave, tem vozilom ne sledimo.”
Ptujsko odpadno blato bi moralo končati v Mariboru
Na ptujski čistilni napravi se letno nabere okoli 7.200 ton blata, odvažajo ga na nekaj dni. Na en tovornjak gre približno 25 ton blata, v četrtek prejšnji teden so naložili devet kamionov.
V skladu s pogodbo bi blato s ptujske čistilne naprave morali odpeljati na Surovino Maribor. Ali se je to tudi res zgodilo, policisti in okoljski inšpektorji še raziskujejo. Odpadno blato s Ptuja so sicer vmes vozili tudi v Avstrijo in v Ljubljano Zalog.
Komunalno podjetje Ptuj za odvoz kubičnega metra odpadnega blata trenutno plačuje 117 evrov plus 9,5-odstotni DDV.
Direktor ptujske komunale Janko Širec je opomnil, da bo področje ravnanja z odpadnim blatom treba rešiti sistemsko: “Ob podobnih dogodkih, tudi na Krasu in v Dramljah, bode v oči, da bo država te stvari vendarle morala začeti reševati.”