Tri leta po hišnih preiskavah se je po poročanju današnje izdaje časnika Večer izkazalo, da nekdanjemu mariborskemu politiku Gregorju Jagru in Andreji Ročnik ne bo treba na zatožno klop. Očitki, da sta tujim delavcem nezakonito pomagala vstopiti v Slovenijo in bila vpletena v trgovino z ljudmi, niso prišli dlje od predkazenskega postopka.
Zgodba okrog tujih delavcev se je končala že februarja letos, prejšnji teden pa sta Jager in Ročnikova po navedbah Večera prejela še sklep Okrožnega sodišča v Mariboru, v katerem je zunajobravnavni senat pritrdil preiskovalnemu sodniku Slavku Gazvodi, da zahteva tožilstva po uvedbi sodne preiskave “ne predstavlja popolne vloge, ker je nerazumljiva, opis kaznivih dejanj pa nepregleden in obremenjen z vrsto drugih pomanjkljivosti, zaradi katerih zahteve državnega tožilstva vsebinsko ni mogoče obravnavati”.
Po hišnih preiskavah novembra 2017 v Sloveniji in Avstriji je policija kazensko ovadila več oseb zaradi suma trgovine z ljudmi in nezakonitega prehajanja državne meje ali ozemlja države.
Prvi del očitkov se je nanašal na domnevno izkoriščanje deklet za prostitucijo v masažnem salonu v Mariboru, drugi del pa na domnevno sporno pridobivanje dovoljenj za prebivanje in delo za varilce s Kitajske in iz Bangladeša v Sloveniji, ki pa so jih nato zaposlovali v drugih evropskih državah.
Med ovadenimi je bil nekdanji mariborski politik in podjetnik Gregor Jager, ki je zavrnil vse očitke. Kot je takrat povedal v izjavi za medije, je družba AG tim, katere lastnika sta bila z Ročnikovo, oddala prostore v najem družbi iz Avstrije z notarsko overjeno pogodbo, v kateri je navedeno, da mora ta urediti svoje poslovanje v skladu s slovensko zakonodajo. Drugih stikov naj ne bi imel z njimi, kot najemodajalec pa ne more odgovarjati za to, kaj se je dogajalo v teh prostorih, je poudaril.
Zavrnil je tudi očitke, da naj bi njegova družba Jagger pomagala pri domnevno nezakonitem prehajanju delavcev iz tretjih držav v druge države EU. Kot je dejal, so za varilce s Kitajske in iz Bangladeša pridobili vsa potrebna dovoljenja, v EU pa velja prosti pretok ljudi.
Kot danes piše Večer, je tožilstvo vztrajalo pri zahtevi za uvedbo sodne preiskave zoper Jagra, Ročnikovo in Ljubico B., češ da so bili tujci v družbi Jagger zaposleni zgolj navidezno. Preiskovalna sodnica je uvedla preiskavo, ni pa njen sklep postal pravnomočen. Zunajobravnavni senat namreč v opisu dejanj ni našel ničesar, s čimer bi se lahko trojici očitalo kakršnokoli protipravno ravnanje na škodo delavcev, in tudi ne nobenega protipravnega ravnanja, ki bi nasprotovalo interesom naše države na področju trga dela.
Padli so tudi sumi glede erotične hiše oziroma vpletenosti v trgovino z ljudmi
Zunajobravnavni senat mariborskega okrožnega sodišča je po pisanju Večera prejšnji mesec pritožbo tožilstva, ki je vztrajalo pri uvedbi sodne preiskave zoper Jagra, Ročnikovo in še osem osumljenih s Predragom Krsikapo iz Avstrije na čelu, zavrnilo kot neutemeljeno, ker so bili očitki tožilstva v zahtevi za preiskavo preveč pavšalni in nekonkretni.
STA