V Buči je bilo po umiku ruske vojske najdeno večje število trupel civilistov, kar je povzročilo buren odziv in zgražanje mednarodne javnosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Deset vojakov 64. motorizirane pehotne brigade ruskih oboroženih sil je osumljenih krutega ravnanja s civilisti, naklepnega umora ter drugih kršitev zakonov vojne,” je v izjavi zapisalo ukrajinsko generalno tožilstvo. Prav tako je navedlo, da bodo za osumljenci razpisali tiralico, da bi jih privedli pred sodišče.
Tožilstvo očita, a naj bi za talce vzeli civiliste
Tožilstvo je osumljencem očitalo, da so za talce vzeli civiliste, ki niso sodelovali v sovražnostih in niso bili oboroženi. Po njihovi preiskavi so ruski vojaki zajetim civilistom ukazali, naj gredo na kolena, jim zavezali oči in jim s plastičnimi vezmi zvezali roke. Od njih naj bi skušali pridobiti informacije o tem, kje se nahaja ukrajinska vojska, in jim v ta namen povzročili telesne poškodbe.
The despicable 10.
Ten russian butchers from the 64th brigade have been identified and named suspects responsible for committing #BuchaMassacre. This unit had been awarded for its atrocities, and returned to the battlefield. Justice for war criminals is inevitable. pic.twitter.com/aTU18ZjJ3C— Defence of Ukraine (@DefenceU) April 28, 2022
Ruski vojaki naj bi tudi ropali lokalno prebivalstvo, odnašali osebne predmete in gospodinjske aparate. V Ukrajini so se od začetka ruske invazije sicer že večkrat pojavila poročila o krajah, ki naj bi jih zagrešili ruski vojaki.
Ukrajinski preiskovalci 8600 domnevnih vojnih zločinov
V celoti pa so ukrajinski preiskovalci od začetka ruske invazije odkrili 8600 primerov domnevnih vojnih zločinov in več kot 4000 primerov, ki so povezani z vojnimi zločini, je povedala ukrajinska generalna tožilka Irina Venediktova.
Po njenih besedah na terenu dokaze zbira več kot 8000 preiskovalcev, med njimi državne varnostne službe, nacionalna policija in tuji preiskovalci, ki pa nimajo dostopa do okupiranih ozemelj, kot so Mariupolj, Doneck ali Lugansk, a zato pogosto zaslišujejo ljudi, ki so bili evakuirani s teh ozemelj.
Želijo si obsodbe na mednarodnem sodišču
Venediktova je dejala, da bodo zločine obravnavali na ukrajinskih sodiščih, najvišja nagrada pa bi bila obsodba na mednarodnem sodišču. Ukrajina sicer ni članica Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), vendar je v preteklosti že priznala njegovo pristojnost in mu s tem pustila odprta vrata.
Moskva je medtem odgovornost za poboje civilistov v Buči že večkrat zanikala. V začetku meseca je ruski predsednik Vladimir Putin podelil odlikovanja 36. brigadi, za katero so ukrajinski uradniki sprva trdili, da stoji za domnevnimi vojnimi zločini v Buči.
STA