Moški v Egiptu je sredi belega dne pred univerzo, na katero sta oba hodila, prerezal vrati mladi ženski, ker ga je zavrnila. 21-letna Naira Ashraf je moškega po besedah njenega očeta večkrat zavrnila. Ker jo je večkrat zaprosil kljub zavrnitvi, so aprila zoper njemu vložili tudi vlogo za prepoved približevanja. Tragična zgodba je postala zelo znana zaradi odmevnih izjav, ki krivdo pripisujejo žrtvi.

Mimoidoči so poskušali pomagati, ampak zanjo je bilo konec v trenutku

21-letnico je moški zabodel po tem, ko ga je zavrnila. Incident se je zgodil sredi belega dne pred severnoegiptovsko univerzo Mansoura, kjer sta oba študirala. Posnetek umora je zaokrožil po Twitterju, ampak ga zaradi grafične vsebine ne bomo delili. Odvetnik njene družine je sicer potrdil, da je na posnetku res zajet umor Naire Ashraf. Na njem je jasno videti, da ji je prerezal vrat, mimoidoči pa so prepozno ugotovili, kaj se dogaja. Moškega so prijeli in ji poskušali pomagati, ampak je bilo prepozno.

Egiptovsko tožilstvo je sporočilo, da so osumljenca napotili na kazensko sodišče, kjer mu bodo sodili zaradi naklepnega umora. Po neuradnih informacijah bi naj bil osumljenec na isti univerzi kot žrtev in jo napadel po predavanju. 

Oče umorjene 21-letnice je za CNN razkril, da jo je osumljenec večkrat prosil, naj se poroči z njim, a ga je zavrnila. Poleg tega naj bi ustvaril tudi lažne profile na družbenih omrežjih, da jo je lahko preko njih zalezoval. Ona ga je zavrnila, ker je želela slediti svoji karieri in postati stevardesa. Zato je njen oče proti osumljencu dva meseca nazaj vložil zahtevek za prepoved približevanja.

Žrtev in njena družina so izčrpali vse možne ukrepe, da bi jo zaščitili, ampak kot opozarjajo tamkajšnji odvetniki, je sistem nedelujoč in jo je pustil na cedilu. Po njihovih besedah bi bilo potrebno rehabilitirati kanale za pravosodje, med drugim tudi policijo, sodstvo in tožilstvo.

“Če cenite svoje življenje, hišo zapustite popolnoma pokrite”

Strokovnjaki za pravice žensk v Egiptu ob tem opozarjajo, da je nasilje na podlagi spola v državi zelo problematično. Država ima več socialnih in pravnih pomanjkljivosti, ki ovirajo zadostno ukrepanje. Kot je za CNN povedala Lobna Darwish, vodja sekcije za enake pravice spolov pri Egipčanski iniciativi za človekove pravice (EIPR), njen umor nikakor ni osamljen incident. Država takšnih dogodkov po njenih besedah ne dokumentira ustrezno, zato primanjkuje podatkov. Toda opažajo, da se podobni incidenti ponavljajo in nastajajo vzorci, ki so zelo zaskrbljujoči.

V državi je sicer prepogosto mišljenje, da je za zločin kriva žrtev. Nekdanja televizijska voditeljica Mabrouk Atteya je dejala, da bi se morale ženske, če želijo preprečiti, da bi jih moški ubili, “pokriti“. S tem se nanaša tudi na nošenje hidžaba. Kot je dejala, bi morale prav tako nositi ohlapna oblačila, da pri moških preprečijo skušnjavo. “Če cenite svoje življenje, hišo zapustite popolnoma pokrite in s tem preprečite, da bi vas tisti, ki si vas želijo, ubili,” je še povedala in razburila ogromno število ljudi, ki pozivajo k njeni aretaciji.