Prihodnji teden, od 26. decembra pa vse do 1. januarja, bo dovoljena uporaba določenih pirotehničnih izdelkov. Uporaba pirotehnike, še posebej prepovedane in predelane, predstavlja veliko nevarnosti. Nanje vsako leto opozarjajo tako policisti kot zdravstveni delavci.
S pirotehniko se še zmeraj poškoduje največ mladostnikov
Kljub temu, da se uporaba pirotehničnih izdelkov iz leta v leto zmanjšuje, so poškodbe zaradi petard in drugih podobnih sredstev stalnica vsakega prazničnega časa.
Darko Lamot, vodja Oddelka za splošne policijske naloge Sektorja uniformirane policije Policijske uprave Maribor je dejal, da so v lanskem decembru zabeležili tri hujše telesne poškodbe, predvsem trajne deformacije rok, ob letošnjih velikonočnih praznikih pa so obravnavali celo smrten primer zaradi nepravilne uporabe možnarja.
Večina kršiteljev je otrok in mladostnikov, zato je ozaveščanje najpomembnejše predvsem v osnovnih in srednjih šolah.
Poškodbe so trajne
Prim. Erik Vrabič, dr. med., specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije UKC Maribor je dejal, da so najhujše neozdravljive poškodbe rok in prstov, ki posameznikom dolgoročno močno otežijo vsakodnevno življenje. Značilne so tudi raztrganine po vsem telesu, poškodbe oči in opekline, ki se pogosto zgodijo zaradi vžiga oblačil. Med hujšimi poškodbami so tudi tiste, ki nastanejo zaradi doma izdelanih pirotehničnih sredstev.
Po pirotehnične izdelke v Avstrijo
Izdelki z visoko stopnjo eksplozivnih snovi so v Sloveniji prepovedani vse leto, vendar si občani nedovoljena sredstva pogosto priskrbijo v Avstriji, kjer zakonodaja na tem področju ni regulirana kot pri nas. V Sloveniji je dovoljena uporaba določenih raket in »pasjih bombic«, vendar izključno na varnih mestih, kjer ni strnjenih naselij ali šol in bolnišnic. Globa ob neupoštevanju predpisov se giblje med 400 in 1200 evri, sredstva pa so tudi zasežena in uničena. Lansko leto so beležili 1560 zasegov, približno sedemsto manj kot leto poprej, v letošnjem letu pa odvzemov še ni bilo.
Tragična izkušnja
Na današnji novinarski konferenci je spregovoril tudi občan iz okolice Maribora, ki je predstavil lastno izkustvo s pirotehničnim izdelkom, ki je žal za vedno zaznamovalo njegovo življenje. Na nogometni tekmi je zmotno prižgal petardo namesto bakle in ob sprožitvi poka mu je razneslo prst: »Bolečine ob tem so bile nepopisne – tudi ob operaciji in okrevanju. Namen s katerim delim svojo zgodbo je, da poskusim preprečiti nadaljnje poškodbe med mladimi in da bi vsak premislil o posledicah, še preden prižge petardo.«
Ne pozabimo na živali
Živali slišijo veliko višje frekvence kot mi, ujamejo celo 4-krat bolj oddaljene zvoke – tudi do šest kilometrov. Ljudje si težko predstavljamo, kakšen strah lahko pri njih povzroči močan pok in prav je, da poskrbimo za zmanjšanje stisk tudi pri naših ljubljenčkih. Tveganje za neljube pripetljaje najenostavneje zmanjšamo, če pirotehničnih sredstev ne uporabljamo ali pa vsaj primerno poskrbimo za varnost.