Kornelija Kaurin je prav gotovo eno tistih imen, ki ga ob prvi omembi povezujemo z mariborskim Domom ustvarjalnosti, predvsem pa z Zvezo prijateljev mladine (ZPM), kjer že vrsto let skrbi za pestre, zanimive, predvsem pa poučne vsebine, ki so namenjene otrokom in mladostnikom. Koordinatorica dejavnosti v Domu ustvarjalnosti mladih pove, da letošnje poletje glede na pestrost vsebin nikakor ne bo izjema, otrokom in mladim, ki lahko sodelujejo tudi pri soustvarjanju vsebin kot prostovoljci, bodo tako tudi letos ponudili zanimive aktivnosti, ena izmed stalnica bosta tudi letos Art kamp in počitnikovanja. ZPM v letošnjem letu obeležuje častitljiv jubilej, kar nameravajo na svojevrsten obeležiti tudi v mariborski enoti. Otrokom in mladostnikom je tako ves čas na voljo TOM telefon, kjer prisluhnejo njihovim stiskam, v odgovor na naraščajoče težave z duševnim zdravjem pa nameravajo opozoriti prav v okviru okrogle obletnice.
ZPM letos obeležuje 70 let. Kako nameravate obeležiti obletnico?
Res je, smo že 70 let mladi. Obletnico bomo – kako drugače, obeležili delovno. 70 let delamo v dobrobit otrok, mladih in družin in tako bo tudi letos. Naše programe bomo nadgradili, če se pošalim, dodajali bomo češnje na smetano, izpeljali še kak projekt, ”dopolnili” zbornik o naši organizaciji, ki je izšel ob naši 60-letnici z dogodki zadnjega desetletja , zadnji vrhunec v tem letu pa bo prireditev, ki bo potekala 23. novembra, v veliki dvorani SNG Maribor. Rdeča nit praznovanja bo prostovoljstvo, ki je eden od temeljev delovanja naše organizacije in prosti čas – kvalitetno in dejavno preživljanje prostega časa namreč zelo pozitivno vpliva na duševno zdravje, ki v zadnjih letih vedno bolj peša.
Katere aktivnosti nudi ZPM otrokom?
Sicer pa skozi vse leto skrbimo za programe, ki ponujajo kakovostne vsebine tako za preživljanje prostega časa, kot za neformalno pridobivanje znanja in veščin. Dom ustvarjalnosti mladih Maribor vabi vsak dan na ustvarjalne delavnice, imamo svetovalno skupino Telefona za otroke in mladostnike, že vrsto let vodimo program Mladi za napredek Maribora, v programu Otroški parlament mladi razpravljajo na teme, ki si jih sami izberejo, berejo v programu Bralne značke, pišejo slogane proti nestrpnosti v vsakoletnem programu 100 ljudi 100 čudi, neverjeten seznam dejavnosti ponudimo otrokom in mladostnikom med počitnicami, zadnja leta organiziramo tudi varstvo za otroke, da sploh ne omenim čudovitih počitnic, ki jih otroci in mladostniki preživljajo vsako poletje v počitniškem domu VIRC v Poreču in Domu Miloša Zidanška na Pohorju.
Kakšne aktivnosti pripravljate za letošnje poletje?
Pestre, zanimive, ustvarjalne, poučne, zabavne, polne prijetnega druženja z vrstniki in prostovoljci, ki jih spremljajo.
Bo ZPM ponovno sooblikoval Art kamp?
Bo, že pripravljamo vsebine. Vrsto let se tudi v Art kampu osredotočamo na na naravovarstvene vsebine. Vprašanja varstva okolja in ohranjanja narave so tudi sicer v ostalih programih ključnega pomena. Želimo ozaveščati, informirati in podajati znanje preko različnih dejavnosti in skupaj z drugimi organizacijami, s katerimi odlično sodelujemo. V naši ”mreži” najdemo veliko posameznikov, tako prostovoljcev, kot strokovnih sodelavcev, veliko organizacij, ustanov, podjetij, ki pomagajo pri izvedbi naših programov. Med drugim bomo že drugič v sodelovanju z Ekologi brez meja in KUD CODA organizirali Cunjami na prostem v parku. Cunjami je izmenjevalnica oblačil za mlade, kjer pa v bistvu sodelujejo vse generacije. Je samo eden od programov za mlade, ki pa so ga v naši organizaciji ustvarili prav mladi.
Kakšno je zanimanje za sodelovanje pri aktivnostih med prostovoljci?
V naših programih sodeluje veliko prostovoljcev – brez njih si izvedbe tako obsežne dejavnosti ne moremo zamisliti. Trenutno poteka usposabljanje novih prostovoljcev, ki bodo pomagali v dejavnostih v Mariboru, pripravljamo pa se na usposabljanje tistih, ki spremljajo otroke na počitnice na morju in Pohorju. Počitniški program bi lahko poimenovali kar festival prostovoljstva, toliko jih sodeluje.
Seveda pa se moramo zaradi družbenih sprememb, velike potrebe po prostovoljskem delu v različnih organizacijah in pri dogodkih ter posledic, ki jih je prinesla epidemija oz. zaradi epidemije uvedenih ukrepov, veliko bolj truditi, da ohranimo število prostovoljcev, ki še omogočajo izvedbo programov. Veliko truda gre tudi v prizadevanja, da pridobivamo vedno nove in da jim predstavimo prednosti, ki jih prinaša prostovoljsko delo. Brezplačna usposabljanja, pridobljene izkušnje, znanja in spretnosti, mentorstvo in navsezadnje druženje, ki jim ga ponujamo, so neprecenljiva popotnica za življenje mladih, starejšim pa ponujajo ravnovesje poklicnemu življenju in dejavno preživljanje prostega časa, pridobivanje izkušenj za vzgojo lastnih otrok, možnost prenašanja znanja in izkušenj…
Kakšno je letos povpraševanje po letovanjih? V načrtu so torej tudi letos počitnikovanja na morju in Pohorju …
Glede na telefonske klice in vprašanja na družabnih omrežjih – veliko. Kmalu bomo objavili prijavnice, pa bomo videli. Verjamemo, da si otroci in mladi spet želijo prijetnega druženja na morju in Pohorju.
V okviru ZPM že vrsto let deluje tudi TOM Telefon. Koliko otrok in mladostnikov se obrne na vas?
Svetovalci mariborske svetovalne skupine so se v letu 2022 oglasili na 6778 klicev, letos v prvih treh mesecih pa na 1741. Smo ena od devetih svetovalnih skupin v Sloveniji, ki se združujemo v nacionalno mrežo pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije. V naši skupini sodeluje 20 prostovoljcev. Ti dežurajo vsak dan, tudi ob nedeljah in praznikih, med 12. in 20. uro. Smo splošni telefon, naš slogan je POGOVOR JE ODGOVOR, otroci in mladostniki lahko pokličejo ne glede na vprašanje, ki ga imajo.
V času epidemije covid, ki je minula leta močno zaznamovala naša življenja, se je tudi med otroki in mladostniki pojavilo veliko stisk. Kako jih naslavljate?
Na TOM-u smo že nekaj časa pred epidemijo zaznavali povečano število klicev, ki so bili povezani s slabšanjem duševnega zdravja otrok in mladostnikov, na kar smo tudi opozarjali. Epidemija in posledično ukrepi (najhujši med njimi je bil, po mojem mnenju, šolanje na daljavo), pa so dodali tisto piko na i. To so mladi zaznali tudi sami in si lani na zasedanju Nacionalnega otroškega parlamenta za temo, o kateri se želijo pogovarjati v šolskem letu 2022/23 in 2023/24, izbrali ”Duševno zdrave otrok in mladostnikov”. Za nami sta že regijsko in nacionalno zasedanje v letošnjem šolskem letu in njihove ideje ter predlogi, ki so jih sprejeli, so konstruktivni, nekateri celo v kratkem času izvedljivi.
Se je s koncem epidemije negativen trend spremenil?
Ob koncu epidemije smo na TOM-u opazili zmanjšano število klicev, kar je bila predvsem posledica šolanja od doma. Otroci niso več poznali številke TOM-a, zelo malo so se pogovarjali in vse bolj odtavali v virtualne svetove.
Lani smo zato pričeli s kampanjo TOM potuje, otroke obiskuje. Potoval je nahrbtnik z osnovnimi informacijami za izvedbo delavnice, kjer učitelji seznanijo otroke o vsem, kar bi morali vedeti o TOM-u. V letošnjem letu nadaljujemo z akcijo in število klicev se je že skoraj vzpostavilo na nivo predkoronskega časa.
S katerimi stiskami pa se otroci največkrat danes srečujejo?
V ospredju pogovorov so še vedno ”klasične”’ teme, kot so ljubezen, telesni razvoj in spolnost, vrstniki, družina in šola.
Še vedno pa so zaskrbljujoči klici v povezavi s prekomerno uporabo informativno komunikacijske tehnologije (zasvojenost, zdravju škodljiv življenjski slog) in spletno nasilje (psihično in spolno nasilje, izsiljevanje).
Prav tako se ni zmanjšalo število klicev, ki pričajo o duševnih stiskah klicalcev – če smo v letu 2021 vodili 90 pogovorov na to temo jih je bilo v letu 2022 kar 130. Že otroci se srečujejo z depresijo, negotovostjo pri reševanju vsakodnevnih problemov, strahom pred prihodnostjo. Povečalo se je tudi število klicev, kjer so uporabniki izražali samomorilne misli, oziroma konkretne priprave na samomor v letu 2021 – 16, v letu 2022 pa že 27. Navedeni niso procenti, ker bi zaradi porasta števila klicev nasploh lahko dobili napačen vtis, da je procentualno teh klicev manj kot v lanskem letu.
Predvsem moramo dajati večji poudarek opolnomočenju otrok in mladih, kako se spoprijemati s težavami, jih naučiti, kako jih reševati. Če naredijo starši vse na mesto otrok, jim vsak že najmanjši stres, ki ga slej ko prej doživijo, povzroči veliko stisko, kar ima strašljive dolgoročne posledice.