Na SPIRIT Slovenija že vse od leta 2015 dalje ponujajo aktivno podporo slovenskim družinskim podjetjem pri prenosu lastništva na mlajše generacije. Agencija je v letu 2019 vzpostavila Nacionalno točko za prenos lastništva. Njen namen je osveščanje o pomenu pravočasnega postavljanja nasledstva v podjetjih in spodbujanje podjetnikov, da se na prenos lastništva skrbno pripravijo.
Dobrodošla pomoč države
»Prenos lastništva podjetja je ena od izjemno pomembnih faz v življenjskem ciklu podjetja. Ta faza je za večino podjetij kritična, zato želi država s programi SPIRIT Slovenija podjetnike osveščati o pomenu pravočasnega postavljanja nasledstva ter priprav na prenos lastništva v podjetju. Država sofinancira tudi aktivnosti, kjer podjetja in prevzemniki dobijo zunanjo strokovno podporo in ustrezne kompetence za uspešno izpeljavo prenosa,« pravi Rok Capl, direktor SPIRIT Slovenija. Veliko pozornosti namenjajo nasledstvu v družinskih podjetjih in tudi drugim oblikam prenosa lastništva, saj se zavedajo, da se bodo številna podjetja s temi izzivi nekoč zagotovo srečala. Od letos agencija podeljuje tudi priznanja najmlajšim prevzemnikom družinskih podjetij ter s tem poskuša za ta korak navdušiti še več mladih.
ALI STE VEDELI, da
- je 83 % podjetij v Sloveniji je v družinski lasti;
- zaposlujejo 70 % delovno aktivnega prebivalstva v Sloveniji;
- prispevajo 67 % dodane vrednosti slovenskih podjetij;
- je le 9 % potomcev zainteresiranih za prenos lastništva;
- 2/3 podjetij pri prenosu na naslednike propade?
Celovita podpora v procesu prenosa
Številna podjetja se pri prenosu lastništva soočajo z različnimi izzivi, kot so denimo neustrezna postavitev finančne in lastniške strukture, manko jasnih pravil, postavljanje in urejanje družinskih razmerij ob prenosu in drugo.
Leta 2019 je bila zato na agenciji vzpostavljena nacionalna točka za prenos lastništva, na kateri s pomočjo podpornih institucij izvajajo predavanja in spodbujajo izmenjavo dobrih praks, da bi podjetja spodbudili k pravočasni pripravi na prenos lastništva. To dopolnjujejo z diagnostičnimi svetovanji in nepovratnimi sredstvi za izpeljavo postopka prenosa lastništva. Posebno pozornost namenjajo tudi promociji in podpori slovenskih družinskih podjetij tako v Sloveniji kot v tujini.
Široka paleta pomoči
Podjetjem, ki so se znašla pred izzivom prenosa lastništva, so se tega že lotila ali pa so podjetje že predala nasledniku/prevzemniku, SPIRIT Slovenija ponuja:
- Podrobne informacije, kako se lotiti prenosa lastništva.
- Mreženja za naslednike in lastnike podjetij za izmenjavo izkušenj pri prenosu lastništva med podjetniki. Mreženja financira agencija, izvajajo pa partnerske institucije (CEED, GEA Inkubator, OZS in OOZ Maribor) in potekajo v sklopu treh delavnic.
- Predavanja o različnih oblikah prenosa lastništva in finančnih spodbudah, ki jih ponuja država. Predavanja potekajo skozi vse leto na različnih lokacijah po Sloveniji. Obvestila o predavanjih podjetnik pridobi v spletnem tedenskem MSP priročniku, na katerega se lahko naroči na www.podjetniski-portal.si
- Svetovalni/diagnostični intervju, na katerem se seznanijo z možnimi izzivi in pastmi pri prenosu lastništva ter pridobijo podrobne informacije o finančni spodbudi preko vavčerja za prenos lastništva v tem procesu.
- Pomoč, spremljanje in potrjevanje izvajanja vavčerja za prenos lastništva, ki ga lahko podjetje uporabi za aktivnosti, ki se navezujejo na pripravo podjetja ali na samo izvedbo prenosa lastništva (prodajo podjetja, prenos na družinskega člana ali na notranji odkup) in usposabljanje prevzemnikov družinskih podjetij. Spodbude ponuja SPS.
- Evidenco zunanjih strokovnjakov za podporo pri prenosu lastništva, med katerimi lahko podjetnik izbira ob prijavi na vavčer za prenos lastništva.
[[image_2_article_70037]]
Vsako leto več podjetij uporablja storitve za prenos lastništva
Od leta 2019, ko je bila vzpostavljena Nacionalna točka za prenos lastništva, so pooblaščeni svetovalci SPIRIT Slovenija izvedli več kot 300 uvodnih diagnostičnih svetovalnih intervjujev, na katerih je več kot 200 podjetij izrazilo namero, da želi koristiti vavčer za prenos lastništva. V obdobju prejšnje finančne kohezije jih je več kot 150 vavčer za prenos lastništva tudi koristilo.
VELIK POMEN ZA SLOVENSKO GOSPODARSTVO
Družinska podjetja so izjemno pomembna za slovensko gospodarstvo, saj ustvarijo več novih delovnih mest, so inovativna in usmerjena v rast. Slovijo po tem, da vodijo svoje poslovanje z zaposlenimi in okoljem po visokih standardih družbene odgovornosti, imajo svoje vrednote ter ustvarjajo ugodne pogoje za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja.
Agencija je uspešno spodbudila podporne institucije, da na svojih dogodkih nekaj časa namenijo osveščanju in informiranju podjetnikov o pravočasni pripravi na prenos lastništva, tako da na različnih podjetniških dogodkih vsako leto izvede več kot 30 predavanj na to temo. Obenem pa spodbuja tudi izmenjavo dobrih praks med podjetji, zato v sodelovanju s podpornimi institucijami vsako leto izvede več kot 20 mreženj naslednikov in lastnikov podjetij na delavnicah, v katere je v povprečju vključenih 200 podjetnikov.
Več o podpori podjetjem pri prenosu lastništva je na voljo tukaj.