Energetska kriza dobiva na pogorišču odločitve Telekoma Slovenije, da s 1.1.2022 preneha dobavljati elektriko gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem, nove razsežnosti. Glavni akterji te vojne so Agencija za energijo, Gen-I in SODO. Sedaj je že postalo dejstvo, da mnogi izmed tistih, ki so ostali v negotovosti zaradi nenadne odločitve državnega Telekoma Slovenije do konca leta ne bodo uspeli zamenjat dobavitelja.
Odjemalci lahko zahtevajo prehod na zasilno oskrbo
Razlogi zakaj je temu tako so skriti predvsem v pohlepu nekaterih dobaviteljev, ki želijo za vsako ceno dobiti nove odjemalce in v predpisanih postopkih. Posledice teh okoliščin bodo predvsem bistveno višje cene za potrošnike. Takšnih, ki jim ne bo uspelo zamenjati dobavitelja po zapisu na spletni strani SODO je najmanj 25%. Tam so zapisali: »Vsi gospodinjski in mali poslovni odjemalci, katerim bo izbran dobavitelj elektrike odpovedal pogodbo o dobavi elektrike, oziroma bodo prejeli obvestilo o odklopu v skladu s 143. členom Zakona o oskrbi z električno energijo, ki vsebuje tudi informacije o možnosti izbire dobavitelja ter o možnostih zasilne oskrbe distribucijskega operaterja, lahko zahtevajo prehod na zasilno oskrbo, ki je do 25 % višja od tržno primerljivih cen elektrike.«
Višja cena omrežnine
Velikim podražitvam na energetskih trgih in odločitvi Telekoma Slovenije je svoje pristavila še Agencija ja energijo, ki se je odločila, da dvigne omrežnino za vse odjemalce priključene na distribucijsko omrežje. To je sprožilo veliko nejevoljo ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca. A kljub temu Agencija ni spremenila svoje odločitve. Cene električne energije se bodo dvignile. Zato smo se po odgovore kaj se dogaja na trgu obrnili še na največjega dobavitelja v Sloveniji Gen-I. Od tam so nam sporočili, da so: »da tudi odjemalcem Telekoma, ki se bodo še pravočasno odločili za menjavo, omogoči enake cene kot svojim obstoječim strankam – torej zamrznjene do poletja 2022.« In dodali: »Po poročanju medijev je še okoli 3000 Telekomovih odjemalcev, ki še nimajo dobavitelja in bodo s 1.1. na zasilni oskrbi, če ne uredijo zamenjave, kjer bodo plačevali kar 400% višjo ceno elektrike kot če bi prišli na GEN-I.«
A dejstvo je, da pri prehodu odjemalcev prihaja do velikih anomalij. Namreč menjava dobavitelja funkcionira tako, da se v prvi fazi v informacijskih sistemih elektrodistribucijskih podjetij potrebno izvesti preverjanje podatkov preko algoritma in stopnje skladnosti prejetih podatkov. Če so ti podatki izven tolerančnih meja, gredo s pojasnilom v avtomatsko zavrnitev.
Nekateri ne bodo pravočasno zamenjali operaterja
Pri zamenjavah se po informacijah največjih elektrodistribucijskih podjetij dogajajo celo take reči, da se primeroma občasno znajde je posamezno merilno mesto javnega zavoda zavedeno kot merilno mesto fizične osebe. Očitno so bile baze Telekoma Slovenije izredno pomanjkljivo usklajene z bazami distribucijskega operaterja ali pa so dobavitelji, ki prevzemajo odjemalce Telekoma Slovenije nedosledni, kar sedaj pri teh prehodih odjemalcev predstavlja dodatne ovire. Po besedah Gen-I: » Žal zamenjava dobavitelja traja tudi do 21 dni in tisti, ki so se prepozno odločili za zamenjavo, novega dobavitelja zelo verjetno ne bodo imeli s 1.1.2022. Za vse odjemalce, ki so se pravočasno odločili za menjavo dobavitelja in bodo s 1.1.2022 pri nas imamo zakupljeno električno energijo.«
Tako ostaja dejstvo, da lov na odjemalce za vsako ceno, le te, ki jim pravi čas ne bo uspelo zamenjat dobavitelja pušča na cedilu. Z bistveno višjimi cenami električne energije, katerim je svoja dodala še državna Agencija za energijo z dvigom omrežnine. Vse to to v eni največjih energetskih kriz v zadnjem obdobju.