Junijske položnice za električno energijo letos prinašajo pomembno novost - prvič vsebujejo podatek o tako imenovani dogovorjeni moči. Ta bo ključen pri izračunu omrežnine, ki jo bodo uporabniki začeli plačevati prihodnje leto. Dobavitelji s tem uporabnikom sporočajo, kakšna bo osnova za obračun omrežnine v 2026, dogovorjene moči pa si je možno ogledati tudi prek portala Moj elektro, poroča Svet24.
Dogovorjene moči: Kako se določijo in kaj pomenijo za uporabnike
Elektrooperaterji določijo dogovorjeno moč posameznega odjemalca glede na tri najvišje zabeležene obremenitve v času visoke sezone, ki traja od 1. novembra do 28. februarja. V vsakem novem časovnem bloku dogovorjena moč ne sme biti nižja kot v prejšnjem, lahko pa se poveča. Agencija za energijo opozarja, da končnega stroška še ni mogoče natančno določiti, saj bodo tarifne postavke objavljene šele novembra.
Leto 2026 bo zadnje leto, ko bodo dogovorjene moči določene po trenutnem sistemu (tri konice v visoki sezoni). Za leto 2027 in naprej bo sistem temeljil na petih najvišjih konicah, izračunanih skozi celo leto.
Primerjava letošnjih in prihodnjih dogovorjenih moči že zdaj pokaže, ali se je omrežje v zadnji visoki sezoni bolj obremenjevalo. Kljub negotovosti glede natančnih stroškov, odgovorni mirijo, da naj bi bili stroški nižji zaradi prehodnega obdobja. V zadnjih dveh mesecih letos naj bi uporabniki plačevali 40 odstotkov trenutne tarife za časovni blok 1, januarja in februarja 2026 ter znova novembra in decembra pa 60 odstotkov predvidene prihodnje tarife.
Kako zmanjšati dogovorjeno moč in prihraniti?
Porabniki lahko višino svoje dogovorjene moči vplivajo tudi sami – s pametnejšo rabo elektrike. Če večjih porabnikov (na primer pralnega stroja, pečice, grelnika vode) ne uporabljajo hkrati, lahko zmanjšajo konične obremenitve in s tem tudi prihodnje stroške.
Slovenija sicer trenutno proizvede več električne energije, kot je porabi, presežke pa izvaža. Kljub temu so za zanesljivo delovanje omrežja in prehod na zeleno energijo ter širjenje e-mobilnosti nujne obsežne investicije. Do leta 2034 naj bi država v posodobitev elektrodistribucijskega sistema vložila 5,15 milijarde evrov. Del tega denarja bo zbran tudi s prispevkom za obnovljive vire energije, ki so ga gospodinjstva nazadnje plačevala sredi leta 2022. Zdaj znova znaša 0,94626 evra na kilovat.