Vzajemna, zdravstvena zavarovalnica v Sloveniji, napoveduje razdelitev preostalega premoženja v višini manj kot 20 milijonov evrov, ki je pridobljeno iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, med svoje zavarovance. To bo storila do konca leta, ko bo prenehala izvajati dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Kljub temu pa namerava Vzajemna nadaljevati svoje poslovanje kot neprofitna družba za vzajemno zavarovanje in ohraniti svoj položaj na zavarovalniškem trgu s ponudbo dodatnih zdravstvenih in ostalih zavarovanj.
Predstavniki Vzajemne so nedavno sodelovali na sestanku na Ministrstvu za finance, kjer je bil osrednji pogovor o 21. členu novele Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Ta člen predvideva preoblikovanje Vzajemne iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo v naslednjem letu. Vzajemna vztraja, da bi takšno preoblikovanje nepošteno poseglo v avtonomijo zavarovalnice in njenih članov ter ogrozilo prihodnje delovanje pod neznanim lastnikom, kar bi imelo negativne posledice za člane Vzajemne.
Ostalo bo približno 20 milijonov evrov premoženja
Aleš Mikeln, predsednik uprave Vzajemne, je dejal, da ocenjujejo, da bo do konca leta ostalo približno 20 milijonov evrov premoženja iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Natančen znesek bo znan po prenehanju izvajanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ko bodo izpolnjene vse obveznosti. Vzajemna si prizadeva vzpostaviti “Vzajemno 2.0” na podlagi ponudbe dodatnih zdravstvenih in drugih zavarovanj ter ohraniti svoje neprofitno in solidarno delovanje. Zagotavlja, da bo storila vse, kar je v njeni moči, da zaščiti interese svojih zavarovancev in članov. Hkrati je izpostavil, da Vzajemna zaradi vladne Uredbe o najvišji ceni premije mesečno beleži osem milijonov evrov izgube. Vzajemna je že opozorila vlado in vložila pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti te uredbe na Ustavno sodišče. Prav tako so prijavili Vlado Republike Slovenije Evropski komisiji zaradi kršitev evropskega pravnega reda.
Nasprotujejo nakazilu ustanovnega kapitala na račun ZZZS
Predstavniki ministrstva so na sestanku razkrili, da nameravajo v okviru načrtovanega zakona o preoblikovanju Vzajemne nameniti ustanovni kapital Vzajemne Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Vzajemna pa nasprotuje tej rešitvi, saj je bila ustanovljena s sredstvi iz garancijskega sklada prostovoljnega zavarovanja, ki jih je ZZZS zagotovil za izvajanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. ZZZS je skupaj s temi sredstvi prenesel tudi obveznosti zavarovanj na Vzajemno. Zato ZZZS nima upravičenja do ustanovnega kapitala Vzajemne. Če bi Vzajemno prisilili v izplačilo sredstev ZZZS-u, bi neposredno oškodovali zavarovance in člane Vzajemne.
Vzajemna verjame, da bo s svojim portfeljem dodatnih zdravstvenih in drugih zavarovanj ohranila svoj položaj na trgu. Kljub prenehanju izvajanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ostaja največja zdravstvena zavarovalnica v Sloveniji. Mikeln je izrazil prepričanje, da bo “Vzajemna 2.0” kot agilna in prilagodljiva družba za vzajemno zavarovanje lahko hitro odgovarjala na potrebe svojih zavarovancev ter jim nudila kakovostne storitve in zavarovalne produkte po meri.