Dejanja novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa bodo oblikovala globalne gospodarske in tržne obete v letu 2025 in naložbeno strategijo OTP banke za leto 2025 za stranke privatnega bančništva. Analitiki banke verjamejo, da dejanja Donalda Trumpa, nekdanjega in novega predsednika Združenih držav Amerike, prinašajo več gospodarskih tveganj za svetovno gospodarstvo. Potencialno različne gospodarske poti bodo zato morda zahtevale večjo pozornost z vidika naložb.
Primerjalni pregled gospodarstev dveh glavnih svetovnih gospodarskih središč, Združenih držav Amerike in evroobmočja, kaže, da so v zahodni Evropi že leta prevladovala negativna tveganja, medtem ko ameriško gospodarstvo ostaja močno, brez znakov upočasnjevanja. Vendar pa se lahko slika leta 2025 hitro spremeni, saj ostaja nejasno, kakšen bo vpliv dejanj novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na gospodarstvo, ko bo 20. januarja prevzel funkcijo, pravi naložbena strategija OTP banke za leto 2025. V nadaljevanju so izpostavljeni glavni trendi, ki so jih identificirali strokovnjaki in njihove ključne ugotovitve.
Vemo, da Trump prihaja, ne vemo pa, kako
"Med kampanjo je Donald Trump grozil Kitajski in Evropi s visokimi carinami in si za slogan kampanje izbral omejevanje nezakonitih migracij. Če bo izpolnil te obljube, bi to lahko povzročilo višjo inflacijo in počasnejšo gospodarsko rast za Ameriko," je dejal Gergely Tardos, vodja analitičnega centra OTP banke.
Hkrati bi lahko dejanja nove ameriške administracije zavrla tudi začetno gospodarsko rast Evrope, saj uvedba izvoznih carin predstavlja resno tveganje za gospodarstvo evroobmočja.
Inflacijski obeti kažejo, da je cilj centralnih bank glede rasti cen v letu 2025 vzdržen, vendar bi lahko Trumpova inavguracija to hitro spremenila. Evropa ima manjše tveganje za rast kot čezmorske države zaradi počasnejšega okrevanja potrošnje, vendar bi lahko geopolitična slika po svetu spremenila trenutno inflacijsko sliko.
Tako hitra sprememba bi se lahko odražala tudi v denarni politiki. Za evroobmočje trg zdaj pričakuje nadaljnje znižanje obrestne mere za 100 bazičnih točk v letu 2025, vendar bi počasnejša rast od pričakovane in zmanjšanje inflacijskih pritiskov lahko ECB pustila še več prostora za sprostitev. Nasprotno pa bi lahko Fed po mnenju večine analitikov v osnovnem scenariju znižal obrestno mero za 50 bazičnih točk, vendar bi bilo lahko to prekomerno, če se zgoraj navedena tveganja uresničijo.
Naložbe in tveganja
Kot je razvidno iz zgoraj navedenega, so tveganja, povezana z gospodarsko politiko in geopolitiko, v letu 2025 še večja kot običajno - in to bo po mnenju strokovnjakov OTP Global Markets zahtevalo še večjo previdnost kot običajno pri sprejemanju naložbenih odločitev.
"Kratkoročno pričakujemo popravek na delniškem trgu, vendar lahko dolgoročni trend rasti ostane nedotaknjen. Zato bi bila lahko dobro razpršen portfelj delnic in nevtralna izpostavljenost dobra taktika v tem razredu sredstev v letu 2025. Na trgu obveznic je za zdaj priporočljiva nevtralna izpostavljenost ameriškim državnim obveznicam, medtem ko je rahla prekomerna teža v dolgoročnih obveznicah evroobmočja priporočljiva," je dejal Dávid Sándor, vodja večsredstvene analize pri OTP Global Markets.
Čeprav imajo ameriška podjetja najboljše obete, so tudi najdražja, zato bi lahko popravki predstavljali dobre vstopne priložnosti v letu 2025 za čezmorske delniške trge. Evropa je po drugi strani izrazito poceni, vendar ni znakov, kaj bi sprožilo večji borzni rally na celini. Za trge v razvoju bi lahko močnejši dolar pomenil slabe novice, vendar so nekatera tveganja že upoštevana s strani vlagateljev od Trumpove izvolitve. Po mnenju strokovnjakov OTP Global Markets je kitajski trg lahko zanimiv kratkoročno, vendar se ga je treba dolgoročno izogibati, medtem ko bi lahko bila Indija v trenutnem okolju strateška naložba. Na delniškem trgu v regiji analitiki še naprej vidijo šibko evropsko gospodarstvo kot odvračilni dejavnik, medtem ko ostaja trg izjemno podcenjen. Možen pozitiven razvoj vojne med Rusijo in Ukrajino (npr. premirje) bi lahko bil katalizator za večje preoblikovanje cen v Srednji in Vzhodni Evropi.
Kateri sektorji so vredni pozornosti?
V novi analizi so strokovnjaki OTP Global Markets identificirali tehnološki sektor kot obetavno tarčo, ki bi jo lahko še posebej pritegnili razvojni dosežki na področju umetne inteligence. Prav tako so vredni pozornosti sektorji komunalnih storitev, zdravstvenih podjetij in nepremičnin. V Združenih državah Amerike vidijo potencial predvsem v podjetjih srednje velikosti, medtem ko Latinska Amerika ostaja privlačna z vidika vrednotenja. Prav tako verjamejo, da bi japonski delniški trg lahko počasi našel svojo pot, medtem ko bi poljski trg v ožji regiji lahko zaslužil dodatno pozornost.
Hkrati opozarjajo, da lahko podrobno opisane gospodarske in dobro znane geopolitične negotovosti hitro in radikalno preoblikujejo priporočila, celo med letom. Kratkoročno bo na primer začetek naslednjega predsedniškega mandata Donalda Trumpa izjemno pomemben: ali bo izpolnil svoje grožnje ali se umaknil od predvolilnih obljub.