Predsednik uprave mag. Boris Sovič je na novinarski konferenci predstavil podatke o delovanju Elektra Maribor v preteklem letu ter hkrati pogled usmeril v prihodnost. V letu 2019 je bilo uporabnikov več kot v preteklem letu, veseli pa so tudi porasta uporabnikov v sistemu naprednega merjenja, ki je vreden 19,4 milijona evrov. Del sredstev za ta projekt so dobili iz kohezijskega sklada, projekt pa sofinancira tudi Republika Slovenija.

Oskrbujejo 74 lokalnih skupnosti

Elektro Maribor na skoraj 4000 m2 velikem oskrbnem področju oskrbuje 74 lokalnih skupnosti, v katerih je skoraj 220 000 merilnih mest, kar predstavlja 23 % slovenskih uporabnikov električne energije. Veliko pozornost namenjajo vključenosti uporabnikov v sistem naprednega merjenja, v katerega je konec leta 2019 bilo vključenih že 86 % uporabnikov, ob koncu tega leta pa načrtujejo več kot 90 % vključenost.

Škode zaradi izrednih vremenskih razmer velike

Sovič je pojasnil, da v zadnjih letih opažajo porast izrednih vremenskih razmer (vihar, močen veter, visok sneg, žled), ki so povzročile veliko škode: »V zadnjih letih so škode zelo podobne in znašajo približno milijon evrov, kar je za nas velik zalogaj. Predvsem pa je to lahko velik problem za uporabnike na tistih območjih, ki so posebej prizadeta.«

Pojasnil je, da »je to tudi eden izmed razlogov, da se tako fokusiramo v to, da sistematično povečujemo robustnost omrežja.«

Pojasnil je, da »je to tudi eden izmed razlogov, da se tako fokusiramo v to, da sistematično povečujemo robustnost omrežja.« Do danes je dosežena okoli tri četrtinska robustnost, povečujejo pa jo za dobro odstotno točko letno: »To pomeni, da je pred nami še velik zalogaj.«

Potrebe po električni energiji vedno večje

Sovič se zaveda, da so potrebe po oskrbi z električno energijo vedno večje in da nas čaka nova elektrifikacija, ki se ji je treba primerno prilagoditi: »Potrebe po oskrbi z električno energijo so vedno večje, še bistveno večje pa so potrebe po zanesljivosti. Vlaganja so izjemno pomembna v robustnost, naprednost in jakost omrežja in to tudi sistematično počnemo.« Sovič pričakuje tudi velik preboj električnih vozil, kjer bo potrebno pozorno načrtovati, kako in kje se bodo ta vozila polnila ter kaj v omrežju narediti zato, da bo to mogoče.

Prehod v nizkoogljično družbo

V Elektru Maribor močno podpirajo množičen prehod na samooskrbnike, kjer zaznavajo 42 % rast, kljub vsemu pa opozarjajo, da vsem uporabnikom dovoljenja za priključitev ne morejo izdati, saj so dolžni pogledati tudi razmere na omrežju zaradi varnosti. Zelo pomembno jim je vlaganje v investicije, ki jih v letu 2019 ocenjujejo na višino skoraj 32 milijonov evrov, razvojno naravnana politika pa jim tudi prinaša uspešnost poslovanja. Sovič je zaključil z besedami: »Ocenjujemo, da je prehod v nizkoogljično družbo verjetno eden od najpomembnejših projektov te generacije, ki bo zaznamovala tudi naslednje. Zato je zelo pomembno, kakšen ta prehod je, kako je izveden, s kakšnimi pogoji in kakšnimi posledicami.«