Za stečajno upraviteljico Mariborske livarne Maribor je bila imenovana Katarina Benedik, upniki pa imajo čas za prijavo terjatev do 2. decembra, izhaja iz današnje objave na Ajpesu.

Predlog za stečaj tega nekoč pomembnega mariborskega industrijskega podjetja, ki zaposluje približno 350 ljudi, je vložila uprava MLM pod vodstvom Sama Iršiča, potem ko so to upravi zaradi nevzdržnih in neobvladljivih likvidnostnih razmer naložili nadzorniki družbe.

Slovenski državni holding (SDH), ki je stoodstotni lastnik MLM in hkrati največji upnik, upniki so sicer še Gorenjska banka, SID banka ter ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, si je sicer dolgo čas prizadeval poiskati strateškega partnerja za MLM, a so se vsi poskusi prodaje končali neuspešno. Večina potencialnih kupcev je namreč za nakup pričakovala državno pomoč, ki pa je zaradi pravil EU ne sme biti.

SDH izrabil vse možnosti pomoči

V SDH so ob četrtkovi napovedi vložitve predloga za stečaj poudarili, da gre za težak in žalosten razplet za zaposlene, poslovne partnerje, lastnika in širšo skupnost, a da poslovnih in finančnih težav kljub intenzivnim prizadevanjem za ohranitev družbe v zadnjem desetletju ni bilo mogoče premagati.

Kot so ob tem zapisali, so uporabili vse razpoložljive ukrepe v skladu z evropskimi pravili, vendar dodatna finančna pomoč ni bila mogoča, saj bi pomenila nedovoljeno državno pomoč, niti ni bila ekonomsko upravičena.

Žalostni in razočarani nad stečajem so na mariborski mestni občini, hkrati pa so takšno odločitev glede na razmere pričakovali. Na občini že vodijo pogovore o pomoči tistim, ki bodo ostali brez službe, želijo si tudi izkoristiti kadrovski potencial, je povedal župan Saša Arsenovič.

Zaposlenim pomoč odvedniške družbe sindikata

Pomoč zaposlenim v MLM napovedujejo tudi v SKEI Štajerska, kjer bodo prek odvetniške družbe sindikata odpuščenim pomagali pripraviti vloge za jamstveni sklad ter prijavo neizplačanega regresa, avgustovske plače in prispevkov za pokojninsko zavarovanje v stečajno maso. Pomagali bodo tudi z iskanjem morebitnih služb pri drugih podjetjih, saj so nekatera za kader iz MLM že izrazila interes.

Država s prodajo zname Armal pokazala svoj obraz

Tudi V Štajerski gospodarski zbornici že dolgo časa opozarjajo na težko situacijo v kateri se je znašla Mariborska livarna Maribor: »Že s prodajo blagovne znamke Armal, se je država odločila, da v to podjetje ne bo vlagala in da MLM ni na njihovi strateški prioritetni listi. Prepričana sem, da bi se Mariborsko livarno Maribor lahko ohranilo, a vsi dogodki, ki jih spremljamo že nekaj časa pričajo, da resnih namenov pri ohranitvi tega podjetja niso imeli. Država je za en evro prodajala podjetje, ga ponudila v upravljanje mariborski občini, s tem pa je podjetje izgubilo strateškega poslovnega partnerja in posledično ostalo brez naročil. Prepričana sem, da bi s pravo vizijo podjetje lahko obstalo in se razvijalo naprej,« je poudarila mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice (ŠGZ).

Takšno neodgovorno ravnanje pa ima številne posledice za veliko podjetij, ki delujejo v tej panogi, ocenjijo na ŠGZ. Štajerska regija, s svojim industrijskim srcem Mariborom, ima bogato tradicijo proizvodnje in je nekoč predstavljala ključni gonilni faktor slovenske ekonomije. A zdi se, da država na tem področju nima prave vizije, so kritičini na ŠGZ. »Izzivi Mariborske livarne Maribor trajajo že dlje časa. Že nekaj let spremljamo številne predloge za reševanje tovarne, ki niso prinesli želenih rezultatov. Upamo, da se tudi politika zaveda, da na tem mestu, kjer stoji Mariborska livarna Maribor industrije več ne bo, kar pa je velik problem za našo regijo. Štajersko gospodarstvo je izredno izvozno usmerjeno, regija je pomemben dobavitelj avtomobilske industrije, s poudarkom na proizvodnji komponent in orodij. Tako si želimo, da bi imeli čim več takšne industrije, saj gospodarstvo v regiji s storitvami in turizmom ne bo preživelo,« je še dodala Podgornikova.