Portal Necenzurirano poroča o nepravilnostih pri projektu gradnje prve državne vetrne elektrarne v občini Loški Potok, ki jo gradijo Dravske elektrarne Maribor (DEM). Čeprav bi morala začeti obratovati že konec leta 2024, se to še ni zgodilo, saj uvožena turbina iz Turčije ne ustreza tehničnim zahtevam, nadzor pa je odkril številne pomanjkljivosti.
Od začetka močno favorizirali podjetje Hmezad TMT?
Glavni razlogi za zamik so neustreznost uvožene turbine iz Turčije in številne pomanjkljivosti, odkrite pri gradnji in dokumentaciji. V DEM so od samega začetka močno favorizirali podjetje Hmezad TMT, čeprav ni imelo skoraj nobenih referenc na področju obnovljivih virov energije.
Ena ključnih ugotovitev je, da so v DEM pred končnim rokom za oddajo ponudb zvišali najvišjo dovoljeno vrednost posla. To so storili po prejemu ponudbe Hmezada TMT, ki je presegala prvotno omejitev. Brez tega dviga, ki je znašal dobrih 200 tisoč evrov na 2,54 milijona evrov (brez DDV), Hmezad TMT ne bi ustrezal razpisnim pogojem in posledično ne bi dobil posla. Njihova ponudba je bila namreč za 46 tisoč evrov višja od prvotne zgornje meje.
O finančnih težavah naj bi izvedeli zgodaj
Finančne težave Hmezada TMT so bile v Dravskih elektrarnah znane že kmalu po podpisu pogodbe, najpozneje pa poleti lani. Podjetje ni uspelo pridobiti bančne garancije za morebitno neizpolnitev pogodbenih obveznosti. Kljub temu so v DEM s projektom nadaljevali, podpisovali anekse in nakazovali denar Hmezadu TMT, ki je danes v prisilni poravnavi.
[[image_1_article_79306]]
Turbina za vetrno elektrarno, kupljena v Turčiji za 1,16 milijona evrov, se je izkazala za prototip in ni imela veljavnega certifikata za EU. Garancijo za projekt je moral na koncu zagotoviti Eko Star iz Škofje vasi pri Celju, partner Hmezada TMT. Skupaj sta obe podjetji od Dravskih elektrarn prejeli 1,6 milijona evrov, kar je dobra polovica pogodbenega zneska.
Pri tem bo zaenkrat tudi ostalo. Februarja letos so v Dravskih elektrarnah prejeli ugotovitve nadzora hrvaškega svetovalnega podjetja. Odkrilo je "resne" in "blažje" napake na vseh treh lopaticah vetrnice. Te vključujejo manjše razpoke, ki lahko vodijo do poškodb materiala in varnostnih tveganj zaradi "strukturne deterioracije".
Zakaj so projekt sofinancirali?
Projekt je bil septembra lani na predlog ministrstva za okolje, podnebje in energijo, ki ga vodi Bojan Kumer, uvrščen med tiste, ki jih sofinancira državni podnebni sklad, z zneskom 630 tisoč evrov. Ministrstvo trdi, da v času prejema vloge (maja 2024) in izdaje sklepa o sofinanciranju (junija 2024) ni bilo seznanjeno s finančnimi težavami Hmezada TMT.
Portal Necenzurirano pa opozarja, da se je odločitev za sofinanciranje zgodila dva meseca po tem, ko so v Dravskih elektrarnah že vedeli, da Hmezad ne more zagotoviti bančne garancije. Poleg tega je bil javni poziv za sofinanciranje objavljen na isti dan, ko so Dravske elektrarne potrdile investicijski program za projekt. Teden dni pozneje pa so posel oddale Hmezadu TMT.
Več novic lahko preberete tudi na slo24.si