Po vzgledu nadomestila za nuklearko, ki ga je občina Krško uspešno uporabila za financiranje različnih investicij in dejavnosti, vlada Republike Slovenije načrtuje enkratno nadomestilo občinam, kjer bi bile postavljene vetrne elektrarne, s ciljem izboljšanja kakovosti življenja prebivalcev, ki bi živeli v bližini teh infrastruktur, ter povečanja sprejemljivosti za postavitev vetrnih elektrarn.

Nadomestilo občinam za spodbujanje uvajanja vetrnih elektrarn

Uredba o enkratnem nadomestilu občinam za spodbujanje uvajanja vetrnih elektrarn je bila potrjena v petek 22. marca in bo začela veljati 6. aprila. Višina nadomestila je določena na 200.000 evrov na en megavat (MW) inštalirane moči. Pogoj za prejemanje nadomestila bo pridobitev pravnomočnega gradbenega dovoljenja za elektrarno ter dokazilo o priključitvi na elektroenergetsko omrežje.

"Namen je ljudem pomagati oz. izboljšali življenje v tistem prostoru. Upamo, da se bo s tem pristopom povečala tudi sprejemljivost novih tehnologij v prostoru in razumevanje njihove uporabne vrednosti," je za STA povedala državna sekretarka ministrstva za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen

V Sloveniji je postavitev vetrnih elektrarn doslej pogosto naletela na nasprotovanje lokalnih skupnosti in prebivalcev. Nazadnje so na velik odpor naleteli načrti za postavitev 56 vetrnic na mariborskem Pohorju. Glede na uredbo pa bodo občine morale nadomestilo porabiti za izvajanje nalog, ki zadovoljujejo potrebe njihovih prebivalcev. "Gre za izboljšanje bivalnih razmer v prostoru, denimo z gradnjo otroškega igrišča ali energetsko sanacijo stavb in podobno," je dejala Seršen.

Nadomestilo tudi za čas obratovanja

Poleg enkratnega nadomestila ob postavitvi vetrnic bodo občine lahko prejele tudi nadomestilo za čas obratovanja teh naprav. To temelji na uredbi o nadomestilu za izrabo prostora za proizvodno napravo na veter, ki je bila sprejeta leta 2022. Po tej uredbi mora proizvajalec električne energije iz vetrne elektrarne občini, v kateri se nahaja proizvodna naprava, plačevati letno nadomestilo v višini treh odstotkov prihodka od prodaje elektrike iz vetrne energije.

Državna sekretarka je pojasnila, da so pri oblikovanju tega nadomestila upoštevali primer nadomestila, ki ga Nuklearna elektrarna Krško plačuje občini Krško. Ta je leta 2022 prejela 9,4 milijona evrov nadomestila zaradi omejene rabe prostora, poročilo o porabi sredstev je objavljeno na njihovi spletni strani.

Občina, katere proračun je znašal skupno 43,7 milijona evrov prihodkov v letu 2022, je ta sredstva iz nadomestila namenila za različne namene. Skoraj dva milijona evrov je bilo porabljenih med drugim za novogradnjo osnovne šole in vzdrževanje ter opremo drugih šol. Dodatnih 1,75 milijona evrov je bilo namenjenih gradnji in obnovi lokalnih cest, medtem ko je 600.000 evrov šlo za sofinanciranje državnih cest. Okoli 800.000 evrov je bilo porabljenih za gasilce in civilno zaščito. Sredstva iz nadomestila so bila namenjena tudi delovanju društev, zdravstvenemu varstvu, kulturnim programom, štipendijam za mlade, športnim objektom, subvencioniranju javnega mestnega avtobusnega prevoza ter malih komunalnih čistilnih napravam.