Skupina Nova KBM, ki je del skupine madžarske banke OTP, je lansko leto zaključila z 203,8 milijona evrov čistega dobička, kar je 92 odstotkov več kot leto prej. Na ravni matične banke so lani ustvarili 189,3 milijona evrov čistega dobička, potem ko je bil leto pred tem ta pri 115,6 milijona evrov.

Skupni čisti prihodki iz poslovanja skupine so lani znašali nekaj več kot 404 milijone evrov in bili s tem za skoraj 28 odstotkov višji kot leto prej. Čiste obresti so se na temelju velike razlike med obrestnimi merami za denarne vloge in posojila skoraj podvojile in po 177,7 milijona evrov v 2022 lani dosegle 336,4 milijona evrov. Čisti neobrestni prihodki so po drugi zmanjšali za okoli 40 odstotkov na 67,9 milijona evrov.

Poslovni izid pred obdavčitvijo iz rednega in ustavljenega poslovanja je znašal 206,6 milijona evrov, kar je prav tako skoraj dvakrat toliko kot leta 2022.

Skupni operativni stroški so s 155,4 milijona evrov ostali bolj ali manj na ravni iz 2022. Število zaposlenih v banki je bilo sicer ob koncu leta s 1575 za 192 nižje kot leto pred tem. V celotnem letu je skupina sprostila neto oslabitve in rezervacije za kreditna tveganja v višini 15,4 milijona evrov.

Tudi krediti višji 

Bilančna vsota se je z 10,41 milijarde evrov v letu 2022 lani povzpela na 10,80 milijarde evrov. Medtem ko se je skupni znesek vlog nebančnega sektorja za blizu dva odstotka na 8,39 milijarde evrov, skupni znesek kreditov nebančnemu sektorju pa za 16 odstotkov na skoraj 4,40 milijarde evrov, sta se občutno povečala portfelj vrednostnih papirjev, predvsem obveznic, in obseg zunajbilančnega poslovanja.

Ko gre za matično banko, so se skupne vloge prebivalstva celo nekoliko zvišale in dosegle 6,13 milijarde evrov, vloge podjetij in drugih pravnih oseb pa so se zmanjšale za osem odstotkov na 2,26 milijarde evrov. Tudi skupni krediti prebivalstvu so se malenkost povečali in dosegli 2,05 milijarde evrov, medtem ko se je vrednost posojil podjetjem zmanjšala za okoli četrtino na skoraj 2,33 milijarde evrov.

Matična banka Nova KBM je sicer čiste obresti povečala za 118 odstotkov na 331,9 milijona evrov, čisti neobrestni prihodki banke pa so po drugi strani nazadovali za skoraj 60 odstotkov na 53,3 milijona evrov.

Priprave na združitev 

Nova KBM je v začetku leta 2023 prešla v lastništvo OTP in postala njena enajsta članica, vse od prihoda strateškega lastnika pa se banka intenzivno pripravlja na združitev s SKB banko, do katere naj bi prišlo še letos.

Kot so iz Nove KBM sporočili ob objavi letnega poročila, sta tako banka kot skupina lani poslovali dobičkonosno ter s tem zagotovili osnovo za dolgoročno vzdržnost in odpornost ter nadaljnjo razvojno naravnanost.

Doseženi donos na kapital po obdavčitvi je za lansko poslovno leto znašal 19,79 odstotka na ravni skupine in 18,39 odstotka na ravni banke. Ob spremembi lastništva je bonitetna agencija Moody's izboljšala dolgoročno oceno kreditnega tveganja banke na A3 ter spremenila oceno prihodnjih izgledov v stabilno.

Ob tem so v banki s sedežem v Mariboru ohranili vlogo pomembnega primarnega vpisnika obveznic in menic Republike Slovenije, opravljali pa so tudi vlogo uradnega vzdrževalca likvidnosti za slovenske državne obveznice na trgu MTS Slovenija, ki je ena vodilnih platform za trgovanje z obveznicami v Evropski uniji.

Kot je ob objavi rezultatov dejal predsednik uprave John Denhof, ti dokazujejo, da je bilo poslovno leto za banko odlično. "Z novimi strateškimi lastniki smo nadaljevali trend uspešnega poslovanja in osredotočenosti na rast in vzdržno dobičkonosnost," je dodal.

STA