Sodobna okoljska politika in zakonodaja sta zato postali obsežni, kompleksni in zahtevni, še posebej v luči Evropskega zelenega dogovora, ki je trajnostno naravnanost postavil v središče vseh politik in strategij. Na 23. Okoljskem dnevu gospodarstva so strokovnjaki spregovorili prav o tem ter seznanili udeležence z aktualnimi okoljskimi trendi in novostmi, pomembnimi za poslovni svet.

Dogodek je s svojim nagovorom otvorila generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Vesna Nahtigal in izpostavila, da je trajnostno poslovanje postalo nujnost za vsa podjetja, saj okoljska zakonodaja in zahteve zelenega prehoda predstavljajo najzahtevnejši del trajnostnega poslovanja.

S to miselnostjo se ji je pridružila tudi direktorica službe za okolje, podnebje in energijo na GZS, Antonija Božič Cerar, ki je predstavila najnovejše spremembe direktive o industrijskih emisijah, potrjene aprila 2024. »Cilj teh sprememb je čista, krožna in podnebno nevtralna industrija,« je poudarila Božič Cerar. EU svoje direktive načrtuje na način, da se lahko podjetja, na primer v industriji, na spremembe prilagodijo skladno z dostopnimi tehnologijami. Ker smo s sprejemom novega ZVO-2A postavili precedens, ki temu ne sledi več, se je na dogodku odprlo vprašanje, ali smo res na pravi poti, če imamo v Sloveniji posebna pravila, ki odstopajo od EU zakonodaje in slovenska podjetja pogosto postavljajo v neenakopraven položaj napram tujim tekmecem?

[[image_1_article_66953]]

Strokovnjaki so v nadaljevanju izpostavili izzive prekomerne onesnaženosti zraka z ozonom v Sloveniji, novosti na področju obratovalnega monitoringa emisij ter težave z nepreverjenimi zelenimi oznakami, ki vodijo do nezaupanja potrošnikov in neenakih konkurenčnih pogojev. Razpravljali so o prizadevanjih Evropske komisije za izboljšanje preverjanja okoljskih trditev in opozorili na morebitne negativne posledice preveč restriktivnih pristopov, ki bi lahko zavirali inovacije in povečali administrativno breme za industrijo, zlasti za mala in srednja podjetja.

Na dogodku je bila podeljena tudi nagrada Okoljske trajnostne menedžerke leta 2024, ki jo je prejela Justina Šepetavc iz Vipap Videm Krško. Nagrado za življenjsko delo pa je prejel dr. Marko Homšak, okoljski strokovnjak, ki je pomembno sooblikoval razvoj stroke v Sloveniji in s svojim bogatim znanjem približal razumevanje zahtevnega področja širši javnosti.