Na poslovni konferenci Šport 2025, ki jo je organizirala medijska hiša Delo, je predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak izpostavil resne pomisleke glede davčne in gospodarske politike v Sloveniji ter njenega vpliva na šport, podjetništvo in širši razvojni potencial države.

Nevaren in zgodovinsko škodljiv odnos do domačega podjetništva

Brodnjak ostro kritiziral gospodarsko politiko aktualne vlade. Še posebej ga je razburila nedavna izjava predsednika vlade Roberta Goloba, ki naj bi podjetnikom svetoval, naj poslovno optimizirajo svoje dejavnosti v tujini.

Takšen odnos do domačega podjetništva je po njegovem mnenju nevaren in zgodovinsko škodljiv: "Meni je prejšnji četrtek počilo srce. Ko je prvi človek slovenske oblasti pozval podjetnike, naj se optimirajo v tujini. Počilo mi je srce!

"To ni le napačen signal, to je spodkopavanje temeljev države. Če se uspešna podjetja selijo drugam, z njimi izgubljamo kapital, delovna mesta in podporo športu ter drugim družbenim dejavnostim," je opozoril.

Razočaranje nad splošnim gospodarskim stanjem

Brodnjak je izrazil tudi razočaranje nad splošnim gospodarskim stanjem. Poudaril je, da so se v zadnjih letih obdavčitev, birokratske ovire in negativen odnos do podjetništva močno zaostrili. Po njegovem mnenju bi morala država narediti več za zadržanje kapitala in ustvarjalnih posameznikov v Sloveniji, namesto da z neugodnim okoljem spodbuja njihov odhod.

Vse bolj obremenjeno poslovno okolje in zniževanje vlaganj v šport vidi kot resno opozorilo, da trenutni razvojni model ne deluje. "Potrebujemo samozavest in jasne skupne cilje, ki jim bomo sledili brez ideoloških sporov," še je dejal Brodnjak.

Njegov nastop je naletel na veliko pozornosti, med drugim sta ga v prvi vrsti poslušala ljubljanski župan Zoran Janković in gospodarski minister Matjaž Han. V prihodnjih tednih se pričakuje tudi odziv vlade, ki se vse pogosteje sooča s kritikami zaradi poslabšanja poslovnega in razvojnega okolja v državi.

Šport kot ena zadnjih vezi narodne enotnosti

V uvodnem delu nastopa pa je Brodnjak šport označil za eno zadnjih vezi narodne enotnosti in prepoznavnosti Slovenije v svetu. Poudaril je, da bi morali sistemsko spremeniti obdavčitev vrhunskih športnikov in jim ponuditi bolj spodbudne pogoje za življenje in delovanje doma. Med drugim je predlagal pavšalno 10-odstotno obdavčitev za profesionalne športnike med aktivno kariero, kar bi po njegovem mnenju spodbudilo športne zvezdnike, kot so Luka Dončić, Tadej Pogačar in Primož Roglič, k vrnitvi in investiranju v lokalno okolje.

"Naši otroci jih morajo videti v živo, ne samo na televiziji. Če bi živeli doma, bi lahko postali gonilo lokalnega razvoja in navdih za mlade," je dejal Brodnjak, ki meni, da trenutna ureditev slovenske športnike sili k selitvi v tujino, s čimer Slovenija izgublja tako davčne prihodke kot vpliv teh javnih osebnosti v domačem prostoru.

Dotaknil se je tudi sprememb pri obdavčitvi normiranih samostojnih podjetnikov in opozoril, da so te negativno vplivale na klubski šport. Po njegovih besedah so klubi po Sloveniji zaradi novih davčnih pravil izgubili znaten del sredstev za plače športnikov. Kot primer je navedel Cedevito Olimpijo, ki naj bi bila zaradi tega v neenakem položaju v primerjavi s tekmeci iz regije.