Cilj, zastavljen na lanski podnebni konferenci, to je potrojiti zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije do leta 2030, je na dosegu roke, je v ta teden objavljenem poročilu poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA).

Po navedbah IEA se bodo zmogljivosti proizvodnje zelene elektrike do leta 2030 povečale za 2,7-krat. S tem bo z elektriko iz obnovljivih virov pokrita skoraj polovica svetovnih potreb, je ugotovitve IEA povzela francoska tiskovna agencija AFP.

Angažirala so se tako zasebna podjetja kot gospodinjstva

K povečevanju zmogljivosti za proizvodnjo zelene energije po konkurenčnih cenah so pomembno vplivale podnebne in energetske politike številnih držav. Na ta račun so se z večjim povpraševanjem angažirala tako zasebna podjetja kot gospodinjstva, posledično se je povečala proizvodnja sončnih kolektorjev in vetrnih turbin, so navedli pri IEA.

Gonilna sila rasti obnovljive energije sta po njihovih navedbah hiter razvoj na Kitajskem in širitev fotovoltaike. Do leta 2030 naj bi se 60 odstotkov rasti obnovljive energije zgodilo na Kitajskem, najhitrejšo rast na tem področju pa naj bi med velikimi gospodarstvi zabeležili v Indiji.

Po pričakovanjih bo 80 odstotkov zmogljivosti za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije do leta 2030 vezanih na fotovoltaiko. To je posledica gradnje novih velikih sončnih elektrarn ter povečanja števila sončnih kolektorjev na strehah podjetij in domov.

STA