Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v empirični analizi preveril trditve gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in poslabšala njegovo konkurenčnost. Analiza je te navedbe zavrnila,
Eles je v analizi, ki jo je pripravil direktor Aleksander Mervar, primerjal vpliv stare in nove metodologije obračuna omrežnine za male poslovne odjemalce, velike industrijske porabnike na srednjenapetostnem omrežju ter dva največja porabnika na visokonapetostnem omrežju. Cilj analize je bil preveriti, ali nova metodologija res povzroča znatne negativne finančne učinke za določene skupine odjemalcev, kot so trdila nekatera gospodarska združenja.
Rezultati analize
Elesova analiza ugotavlja, da strošek omrežnine za največje porabnike električne energije na srednjenapetostnem omrežju predstavlja le nekaj več kot 11 % celotnih stroškov električne energije.
Na podlagi podatkov za leto 2023 je analiza pokazala, da bi se skupni letni strošek omrežnine za 55 največjih odjemalcev na srednjenapetostnem omrežju v povprečju povečal za nekaj manj kot 27 %. Največje zaznano povečanje je bilo 68 %, največje zmanjšanje pa 28 %.
Pri omrežnini za moč bi se letni stroški v povprečju znižali za 23 %, pri čemer bi bilo največje znižanje 61 %, največje povečanje pa 188 %. Na drugi strani bi pri omrežnini za porabljeno energijo povprečno prišlo do 209-odstotnega povečanja, največje povečanje bi znašalo kar 1100 %, največje zmanjšanje pa 50 %.
Primerjava z EU in predlogi za izboljšave
Kljub relativno visokemu povečanju stroškov omrežnine Eles poudarja, da so ti stroški v Sloveniji še vedno nižji kot pri velikih poslovnih odjemalcih v drugih državah EU. Po novi metodologiji naj bi veliki poslovni odjemalci v Sloveniji za omrežnino v povprečju plačevali 0,43 % svojih poslovnih prihodkov, kar je rahlo več kot po stari metodologiji (0,34 %).
Delež skupnih stroškov za električno energijo in omrežnino v poslovnih prihodkih naj bi se celo znižal – s 5,2 % v letu 2023 na 4,3 % v letu 2025.
Eles predlaga naslednje izboljšave metodologije:
- Ukinitev sezonskih razlik v prehodnem obdobju dveh let.
- Uporabo treh časovnih blokov za delavnike in dveh za dela proste dni.
- Določitev konice kot povprečja desetih koničnih obremenitev mesečno.
- Odpravo sankcij za prekoračitev dogovorjene moči.
- Povečanje tarif za moč in zmanjšanje tarif za porabljeno energijo pri poslovnih odjemalcih.
- Zmanjšanje razlik v višini tarif med časovnimi bloki.
- Posebne tarife za sezonske odjemalce
- Eles predlaga tudi dodatno analizo za specifične porabnike, kot so sezonske dejavnosti (npr. smučišča), in uvedbo posebnih tarif, če bi to bilo smiselno.
Kljub predlaganim spremembam Eles poudarja, da ne smejo povzročiti zmanjšanja prihodkov za Eles in elektrodistribucijska podjetja, saj omrežnina ostaja ključni vir financiranja investicij v omrežje.