Po Sloveniji se še vedno pojavljajo težave z oskrbo z gorivom. Na številnih bencinskih servisih primanjkuje predvsem dizelskega goriva, težave pa so najbolj opazne na črpalkah v bližini meje z Avstrijo. Avstrijci naj bi si polnili tudi kanistre. Kje je FURS?
Čez mejo lahko v kanti prenesejo največ deset litrov
Na Petrolovem servisu v Radljah ob Dravi je danes v uporabi le nekaj črpalk, medtem ko je večina dizelskih začasno zaprta zaradi pomanjkanja goriva, poroča 24ur.com. Pri Petrolu so pojasnili, da gre za začasno pomanjkanje, ki je najbolj izrazito prav na obmejnih bencinskih servisih.
Gorivo je v Avstriji trenutno bistveno dražje, razlika v ceni naj bi znašala skoraj 40 centov na liter.
Župan občine Dravograd Anton Preksavec je ob tem opozoril, da nekateri tuji vozniki ne polnijo le rezervoarjev avtomobilov, ampak s seboj odvažajo tudi večje količine goriva v kanistrih. Po zakonu o trošarinah je čez mejo dovoljeno prenesti največ deset litrov goriva v kanti, kršitev pa se lahko kaznuje tudi z globo do 5000 evrov. Zato je pozval Finančno upravo RS, naj okrepi nadzor na meji in prepreči prekomerno odvažanje goriva.
Poraba ob mejah povečana za 80 odstotkov
Podobne trende opažajo tudi pri družbi MOL, kjer pravijo, da se je na obmejnih bencinskih servisih poraba povečala tudi do 80 odstotkov, kar pripisujejo predvsem povečanim obiskom voznikov iz Avstrije, še piše 24ur.com.
Minister za gospodarstvo Matjaž Han je sicer napovedal, da bo država sprostila del državnih rezerv goriva. Slovenske blagovne rezerve goriva znašajo približno 700 milijonov litrov, kar zadostuje za približno 103 dni povprečne dnevne porabe v lanskem letu.
