Lenarška Tovarna bovdenov in plastike (TBP), ki je z okoli 860 zaposlenimi največji delodajalec v Slovenskih goricah, je imela lani okoli 75,4 milijona evrov prihodkov, kar je dobro petino več kot leto prej. Fizični obseg proizvodnje so povečali za 17 odstotkov, družba pa je leto končala s 780.000 evri čistega dobička.

Za njimi eno od zahtevnejših obdobij

Kljub občutni rasti prodaje in skoraj štirikrat višjemu dobičku kot leto prej, vodstvo podjetja v letnem poročilu ocenjuje, da je ne glede na ponovni vzpon avtomobilske industrije za njimi eno od zahtevnejših obdobij.

Kot je zapisal direktor podjetja Danilo Rojko, cenovna politika kupcev v preteklih letih ni sledila rasti proizvodnih stroškov, ki so naraščali zaradi cenovnih nesorazmerij na trgu surovin, energentov ter stroškov dela. Tudi zato je bila ena od glavnih nalog v letu 2023 ureditev cenovnih nesorazmerij s kupci, je dodal.

Ob omilitvi naraščajočih proizvodnih stroškov so poseben poudarek namenili vračanju uporabljenih materialov v proizvodni proces in povečevanju obsega proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov. Tudi zato so lani postavili novo sončno elektrarno z močjo enega megavata in tako še dodatno zmanjšali odvisnost od zunanjih ponudnikov električne energije.

Kakšni so načrti v prihodnosti?

Letos delujejo v smeri še večje inovativnosti, pripravljajo se na selitev dela proizvodnje na območja z nižjimi stroški dela in izboljšanje poslovanja v njihovem hčerinskem podjetju v Mehiki. Povečujejo tudi širitev proizvodnih kapacitet za največjega kupca in razširitev proizvodnih površin za nove programe brizganja plastičnih delov.

Konsolidirani prihodki matične družbe v Lenartu, skupaj s hčerinsko družbo v Mehiki so sicer lani presegli 80 milijonov evrov, pri čemer je največji delež prihodkov predstavljalo pet najpomembnejših kupcev. Z okoli četrtinskim deležem sta največja BMW in Brose, dobro desetino prihodkov ustvarijo z Volswagnom, malenkost manj pa z Mercedesom in Škodo.

Prihodki manjši za 13 odstotkov

V skladu s finančnim načrtom naj bi letošnje leto zaključili z nekoliko nižjimi številkami. Skupni prihodki bodo predvidoma znašali nekaj več kot 65 milijonov evrov in bodo v primerjavi z letom 2023 manjši za 13 odstotkov. Bodo pa po načrtih za več kot petino povišali prihodke v Mehiki, kjer naj bi ti ob koncu leta presegli osem milijonov evrov.

Lenarško podjetje je sicer leta 2022 konsolidiralo lastništvo podjetja. Potem ko je družba že februarja odkupila 23,8-odstotni delež dotedanjega največjega delničarja, družbe Prevent Holding v lasti bosanskega poslovneža Nijaza Hastorja, so 25-odstotni delež in eno delnico prodali podjetju IMP Pumps Invest v lasti Damirja Popoviča, nekoč enega vodilnih mož v Preventu, ki je zdaj lastnik podjetja IMP Pumps iz Komende. Drugi največji lastnik z okoli 15 odstotki ostaja lenarški poslovnež Bogdan Šavli, nekdanji direktor te družbe, zdaj pa njegov prvi nadzornik, poroča STA.

Če bo kriza, ki se v avtomobilski industriji že kaže v Nemčiji, vplivala tudi na naša lokalna podjetja, pa še bomo videli. Več: Precejšen upad naročil: V Nemčiji kriza, težave v avtomobilski industriji tudi v Sloveniji.