Štajerska gospodarska zbornica (ŠGZ) in časopisna hiša Večer sta danes še petič razglasila najboljša podjetja podravske regije v preteklem letu, tokrat zaradi epidemioloških razmer v spletni obliki. Prvič doslej je bila za najboljše veliko podjetje razglašena Perutnina Ptuj, medtem ko je med srednje velikimi nagrada pripadla ruškemu Messerju.

Ptujski prehranski skupini je priznanje na spletnem dogodku, na katerem sta v pogovoru z odgovornim urednikom Večera Matijo Stepišnikom sodelovala gospodarski minister Zdravko Počivalšek in minister za delo Janez Cigler Kralj, pripadlo prvič, potem ko so lani priznanje prejele Dravske elektrarne Maribor (DEM), pred tem pa kar tri leta zapored bistriški Impol.

Perutnina Ptuj je lani ustvarila 285 milijonov evrov prihodkov od prodaje, kar je pet odstotkov več kot v letu prej in predstavlja doslej rekorden znesek. Leto je zaključila s skoraj 13,7 milijona evrov čistega dobička, kar je dvakrat več kot leto prej. Skoraj polovico izdelkov, ki jih proizvede v Sloveniji, je družba prodala na več kot 20 trgih po svetu.

Skupina je od lani v lasti ukrajinske skupine MHP, ki je skupini Sij zanjo odštela približno 200 milijonov evrov. V skladu z zastavljeno strategijo krepitve internacionalizacije poslovanja so v začetku lanskega leta vstopili tudi na ameriški trg, kjer proizvodnja in prodaja tečeta v 23 zveznih državah.

Naj zaposlovalec minulega leta postalo mariborsko podjetje Mikro+Polo

Med majhnimi in mikro podjetji je letos združeno priznanje pripadlo še enemu ptujskemu podjetju Logo-Tech, ki se ukvarja z industrijsko montažo in servisiranjem. Naj zaposlovalec minulega leta je postalo mariborsko podjetje Mikro+Polo, dobavitelj za laboratorije v Sloveniji, najbolj perspektivno pa prevozniško podjetje Ga+Gr Transport iz Marjete na Dravskem polju.

Tudi letos so priložnost izbire najboljšega podjetja po njihovem mnenju dobili bralci Večera, ki so med šesterico kandidatov izbrali Hotel Jakec s Treh kraljev. Med kandidati so bila še podjetja AJM, Ekosen, Perutnina Ptuj, Kovinarstvo Bučar in Enertec.

Sicer pa je podelitev priznanj potekala v znamenju pogovora z ministroma Počivalškom in Cigler Kraljem o aktualnem stanju slovenskega gospodarstva v luči aktualne epidemije. O današnji izjavi zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja, da bi bilo treba čim prej znova odrediti popolno ustavitev javnega življenja, sta oba dejala, da če bo stroka to zahtevala, bo politika podprla tudi to, a odločitev je treba sprejeti z vso odgovornostjo.

Ko smo se lotili petega protikoronskega paketa, nismo razmišljali o tako težkih razmerah, v katerih smo se znašli zdaj. Zato je nujno, da začnemo s pripravo šestega, v katerem se bo treba lotiti reševanja najbolj prizadetih skupin podjetnikov

Vlada se je doslej na epidemijo po Počivalškovem mnenju odzivala hitro in z ukrepi pomagala zagotavljati kondicijo podjetij ter ohranjanje delovnih mest. “Ko smo se lotili petega protikoronskega paketa, nismo razmišljali o tako težkih razmerah, v katerih smo se znašli zdaj. Zato je nujno, da začnemo s pripravo šestega, v katerem se bo treba lotiti reševanja najbolj prizadetih skupin podjetnikov,” je dejal Počivalšek.

Gospodarski minister je sicer optimist, saj so ukrepi pomagali, da bo padec gospodarske rasti manjši, kot so sprva mislili. Verjame, da bodo v naslednjem letu v največji meri nadoknadili zaostanek, optimist pa je tudi zato, ker bo na razpolago več kot deset milijard evrov evropskega denarja, od tega približno tretjina prav za gospodarstvo.

Minister Cigler Kralj je prav tako hvaležen gospodarstvu, da se ni panično odzvalo v prvem valu epidemije in tudi zdaj trg dela kaže določeno stabilnost. Število brezposelnih je vrh po njegovem doseglo konec maja z nekaj nad 90.000, od takrat pa številka rahlo, a vztrajno pada in je danes kljub vsakoletnemu oktobrskemu prilivu študentov nekaj pod 84.000.

Z dosedanjimi paketi zaščitili okoli 300 tisoč delovnih mest

“Vlada torej odgovarja na potrebe gospodarstva in skrbi za ščitenje delovnih mest ter gospodarstvu pomaga prebroditi težke čase. Z dosedanjimi petimi paketi smo zaščitili okoli 300.000 delovnih mest, s tem pa se bodo podjetja po koncu krize hitreje kot ob zadnji gospodarski krizi vrnila v ustaljene tirnice,” je prepričan Cigler Kralj.

S projektom Naj podjetje Podravja, ki je letos potekalo petič, želijo organizatorji predstaviti najuspešnejša podjetja, ki svoj prihodek ustvarjajo na regijski, nacionalni in globalni ravni, ob tem pa tudi spodbuditi podjetniško naravnanost v regiji. Najboljša podjetja z izjemo kategorije po izboru bralcev, je izbrala neodvisna komisija na podlagi vnaprej določenih objektivnih kriterijev.

Podravska podjetja so lani zabeležila dobrih 300 milijonov evrov neto čistega dobička, kar je 12 odstotkov več kot leta 2018.

S tem je regija dosegla najboljši rezultat v zadnjem desetletju in se uvrstila na peto mesto med vsemi v Sloveniji. Podjetja so lani zaposlovala 71.201 ljudi oziroma 3920 več kot leto prej, ustvarila pa dobrih 9,79 milijarde evrov prihodkov, kar je za štiri odstotke več kot v letu 2018. Regija sicer še vedno zaostaja za povprečjem pri dodani vrednosti na zaposlenega.

STA