Mladi za podnebno pravičnost so pred začetkom poslanske razprave o predlogu za razpis posvetovalnega referenduma o zagotavljanju oskrbe z elektriko z drugim blokom krške nuklearke (Jek 2) ponovno pozvali k večji transparentnosti pri sprejemanju odločitev, povezanih s projektom. "Poslanci in vlada vodijo ta proces v popolni temi," so kritični.
Upajo, da bodo poslanci njihovo vprašanje podprli
"Če pogledamo zadnjih pet mesecev dogajanja, jasno vidimo, kdo je na kateri strani, kdo 'forsira' projekt zaradi lastnih interesov ter kdo želi strokovno in transparentno vodenje projekta," je v današnji izjavi za javnost izpostavila Klara Prem Cerar iz Mladih za podnebno pravičnost.
V gibanju so, kot je spomnila, že pred časom pripravili svoj predlog vprašanja, ki sta ga podprla tako predsednica republike kot ministrstvo za podnebje, okolje in energijo ter je skladen s predlogi zakonodajno-pravne službe.
Ta se glasi: Ali ste za to, da investitor in pristojne državne ustanove pospešijo pripravo in pridobitev tehničnih, ekonomskih, okoljskih, družbenih in prostorskih analiz in informacij, ki bodo podlaga za končno strokovno, transparentno in informirano odločitev o Jek 2 na drugem referendumu in pri pridobivanju katerih bo zagotovljen celovit civilni nadzor.
Upajo, da bodo poslanci njihovo vprašanje podprli. V zadnjih mesecih so se, kot je ponovila Prem Cerar, na njihovo stran z jasno podporo ali opozarjanjem na podobne probleme postavili ministrstvo za okolje, zakonodajno-pravna služba DZ, predsednica republike, naklonjenih jim je tudi vedno več poslancev.
Predstavitev številk brez bistvenih vhodnih podatkov
"Na drugi strani pa imamo še zmeraj večino poslank in poslancev vlade, vlado, predstavnike državnega sveta in kapital, materializiran v Gospodarski zbornici Slovenije, ki brezkompromisno podpirajo projekt, brez upoštevanja kakršnihkoli predlogov civilne družbe, ministrstva ali predsednice republike," je bila kritična aktivistka.
Družba Gen energija je sicer v torek predstavila interno oceno investicijske vrednosti brez stroškov financiranja, ki bi se, odvisno od velikosti reaktorja (izhodišče za izračune je bil reaktor med 1000 in 1650 megavati moči) gibala med 9,3 in 15,4 milijarde evrov.
Kot je dejal Primož Ribarič iz Mladih za podnebno pravičnost, se do konkretnih številk ne morejo opredeljevati, saj investitor po njihovem mnenju ni predstavil bistvenih vhodnih podatkov, tudi ne postopka samega izračuna in izračuna ostalih stroškov. "Upamo, da bo to storil v prihodnje, saj je to predpogoj za kakršnokoli strokovno diskusijo," je dejal.
Želijo, da so vsi seznanjeni z verodostojnimi, strokovnimi in točnimi informacijami
"Ključno je, da so prebivalke in prebivalci Slovenije že pri prvih javnih predstavitvah seznanjeni z verodostojnimi, strokovnimi in točnimi informacijami," je pozval. Med drugim menijo, da morajo biti analize, ki jih je naročil investitor, javnosti predstavljene šele po izvedbi neodvisnega strokovnega pregleda s strani za to usposobljene inštitucije.
Poleg predloga za razpis posvetovalnega referenduma o zagotavljanju oskrbe z elektriko z Jekom 2 in drugimi nizkoogljičnimi viri bodo poslanci danes predstavili tudi stališča o resoluciji o dolgoročni rabi jedrske energije v Sloveniji. Glasovanje bo v četrtek.
"Če želijo zagotoviti transparenten, strokoven proces odločanja o jedrski elektrarni, njegovo pravično in trajnostno obratovanje ter ekonomsko rentabilnost, naj že danes sprejmejo naše predloge," so poslance pozvali v gibanju Mladi za podnebno pravičnost.
STA