Na Območni obrtno-podjetniški zbornici Maribor so zasledili, da je več sindikatov poslalo odprto pismo ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Luki Mescu, ter ga pozvalo, naj bo dvig minimalne plače višji, kot znaša inf]acija za lansko leto, torej za več kot 4,2 odstotka. Ob tem sporočajo, da obrtniki in podjetniki takšnemu dvigu odločno nasprotujejo, saj bi le-ta sprožil inflacijsko spiralo, torej še večjo inflacijo v letu 2024, posledično pa zmanjšano kupno moč Ijudi ter zmanjšano konkurenčnost slovenskih podjetij na tujih trgih, od katerih je slovensko gospodarstvo močno odvisno.
Menijo, da večje višanje minimalnih plač ni pravi ukrepi
"V zahtevnih časih, ko se gospodarstvo v Evropi ohiaja (npr. Nemčija, ki je naša najmočnejša gospodarska partrnerica, je imela lani že negativno gospodarsko rast in se približuje recesiji, podobno je v Italiji), so slovenska podjetja izjemno izpostavljena. Do dodatne obremenitve podjetij in državljanovje je prišlo tudi s sprejetjem Zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju sredstev Po avgustovski ujmi ter z Zakonom o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale. Skrajni čas je, da država začne razmišljati tudi o razbremnitvah plač," so zapisali.
Ob tem so spomnili, da je prejšnji Zakon o dohodnini to že predvideval, vendar ga je sedanja vlada sprernenila in posledično do razbremenitev ni prišlo v meri, kot je bilo sprva pričakovati.
"V Območni obrtno-podjetniški zbornici Maribor se zavedamo, da inflacija pomembno negativno vpliva na življenje Ijudi, zato si bomo prizadevali, da jo s skupnimi močmi omilimo. Višanje minimalne plače za več, kot znaša inf]acija za leto 2024 pa nikakor ni pravi ukrep, saj bi se na ta način dodatno povečali stroški podjetij, ki so že tako močno izpostavljena tveganjem zaradi zgoraj naštetih dogajanj na evropskem in svetovnih trgih. Vsako nadaljnje poviševanje stroškov predstavlja grožnjo za nevzdržnost poslovanja mnogih podjetij, ki bi mu verjetno sledila odpuščanja," so še pojasnili.
Ministra Mesca zato pozivajo k preudarnemu ravnanju in k opustitvi ideje po višjem povečanju minimalne plače, kot znaša inflacija, torej za 4,2 odstotka.