Hoški Ledinek Engineering, ki se ukvarja s proizvodnjo strojev in celovitih linij za obdelavo lesa, s katerimi je prisotno po vsem svetu, je kljub nižji prodaji z uspešnim poslovanjem nadaljeval tudi lani. Družba s 180 zaposlenimi je ustvarila 37 milijonov evrov prihodkov, šest manj kot leto prej, dobiček pa podvojila na tri milijone evrov.
Za skoraj 15 odstotkov nižjo prodajo v omenjenem podjetju pripisujejo zamiku dobave večjega projekta iz lanskega decembra na letošnji januar zaradi razlogov na strani kupca.
Glavnino prihodkov ustvarili na tujih trgih
Sicer pa je podjetje na tujih trgih ustvarilo skoraj 88 odstotkov vseh prihodkov od prodaje, ta delež pa nameravajo v naslednjih letih še povečati. Prihodki na trgih EU so bili le malo višji od tistih, ki so jih ustvarili na ostalih trgih, kar je predvsem posledica strukture večjih projektov.
“Preteklo leto je bilo za nas izredno dinamično in aktivno, saj smo podjetju dodali nekaj novih poslovnih procesov in s tem do neke mere reorganizirali delovanje družbe. Kljub vsem izzivom, smo poslovno leto zaključili uspešno, v skladu z zadanim načrtom, kar potrjuje tudi prejem najvišje bonitetne ocene,” je v letnem poročilu zapisal direktor Gregor Ledinek.
Ob tem se je dotaknil tudi nepričakovanih novonastalih razmere v zvezi z aktualno zdravstveno krizo, ki po njegovem samo potrjuje pravilnost njihove odločitve, da delovanje podjetja še bolj usmerjajo v fleksibilnost, hkrati pa skrbijo za ohranjanje kontinuitete razvoja visoke kakovosti svojih izdelkov in storitev.
Lani izvedli več milijonskih projektov
Ledinek je lani najobsežnejši, dobrih devet milijonov evrov vreden projekt izpeljal za nemško podjetje Binderholz, ki z lokacijami v Avstriji, Nemčiji in na Finskem pokriva praktično celoten lesno predelovalni sektor. Z njimi so uspešno sodelovali že v preteklosti, tokrat so jim dobavili del linije za proizvodnjo križno lepljenih (CLT) plošč.
Podobnega, a nekoliko manjšega projekta, v vrednosti več kot šest milijonov evrov so se lotili v Ukrajini za podjetje Sawmill, ki je že doslej ponujalo širok spekter izdelkov, od različnih plošč do laminata in notranjih vrat, zdaj pa bodo ponudbi tudi tam dodali CLT plošče.
Nekaj več kot tri milijone je bila vredna izdelava več strojev za švicarsko podjetje Schilliger Holz, ki bo visoko zmogljivo ponudbo dopolnilo z impregnacijo lesa. Dober milijon evrov pa je bil vreden posel z avstrijsko družbo Pfeifer, ki se med drugim ukvarja s proizvodnjo lesnih konstrukcij, pa tudi proizvodnjo peletov in lesnih briketov.
Reorganizacija za zmanjšanje zdravstvenega tveganja
Marca je tudi njihovo podjetje zaradi razglasitve epidemije reorganiziralo svoje delovanje tako, da je zmanjšalo zdravstvena tveganja za zaposlene. Vseeno niso zamujali pri dobavah končnim kupcem, prav tako niso utrpeli večjih zamud s strani dobaviteljev. Do manjših težav je prišlo le pri montaži izdelkov, a so bile te usklajene s kupci, tako da je podjetje izpolnilo vse svoje dogovorjene obveze in iz tega naslova ni utrpelo škode oziroma izgube.
Čeprav so izredne razmere zaradi globalne pandemije povzročile splošno znižanje gospodarske aktivnosti v svetu, v podjetju večjega vpliva na njihovo letošnje poslovanje ne pričakujejo. Kljub temu so prilagodili svoje poslovanje na način, da bodo pripravljeni na morebitne vplive pandemije v prihodnje, predvsem v smislu obvladovanja stroškov ter skrbne investicijske in naložbene politiko.